Extrémní hodnoty tohoto indikátoru signalizují pokračování býčího trhu

Nejednoznačný vývoj na akciových trzích vyvolává stále více spekulací a teorií o tom, kterým směrem se budou trhy ubírat v nejbližší době i v dlouhodobějším horizontu. Podívejme se na jeden býčí názor vycházející ze situace, která se často neopakuje. O to zajímavější je její úspěšnost.
Všimněme si síly trendu, respektive momenta, a to skrze indikátor míry změny (rate of change, ROC). Jde v podstatě o rychlost, jakou dojde k určité změně v daném časovém úseku. Často se označuje jako delta.
Na trhu lze stále pozorovat signály, které předpovídají býčí trend, stejně jako signály, které předpovídají medvědí trend. Samozřejmě, když máme k dispozici deset býčích signálů, má to mnohem větší vypovídací hodnotu, než když máme jeden.
Vedle ROC lze zmínit také velmi podobný momentový indikátor, a to Coppockův indikátor. Stejně jako ROC je vhodný pro dlouhodobé investory, dává signály poměrně zřídka a jeden takový se objevil v listopadu u indexu S&P 500. Poměrně zajímavá je i jeho úspěšnost, vzhledem k malé četnosti výskytu je ale analytiky i médii často opomíjen (trpělivost se u doporučení zkrátka nenosí). Kromě ROC a Coppockova indikátoru je na grafu vidět například i dvojité dno (respektive vyšší dno), což opět zesiluje nákupní signál.
S četností výskytů je to stejné i u dnes popisovaného indikátoru ROC, který se na týdenním grafu objevil od roku 1983 pouze šestkrát. A v posledních dnech se objevil opět a v dost extrémní býčí formě.
Jak již bylo řečeno, ROC i Coppockův indikátor jsou dlouhodobé ukazatele vhodné pro investory, kteří neuvažují ve dnech, ale v měsících a letech. Stejné je to se současným signálem. Srovnejme si ale současnost s několika příklady z minulosti.
Zřídka, ale spolehlivě
Na základě příkladů z minulosti lze doložit, že jde o velmi zřídkavý případ, kdy indikátor tak silně ukazuje na býčí trh, ale zároveň jde o poměrně spolehlivý indikátor vstupu. Na dalším obrázku je příklad býčího trhu, který trval od roku 1982 až do roku 2000. První případ, kdy ukazatel ROC klesl pod -8,25 % a pak zase vystoupal nad 5 %, byl na konci roku 1987 (po černém pondělí 19. října). Pak se tato situace opakovala ještě třikrát. V průběhu tohoto dlouhého býčího trendu tedy indikátor nabídl čtyři možnosti vstupu (většinou po podobných propadech, jakých jsme byli svědky letos na konci léta a začátku podzimu).
Mezi roky 2003 a 2007 pak došlo k objevení se signálu (alespoň v podobně extrémní formě jako nyní) pouze jednou, což opět dokazuje jeho výjimečnost. Na začátku roku 2003 ale nešlo o již zavedený býčí trend, spíše o medvědí rally či pokus o býčí trh, a nelze jej brát v úvahu jako validní signál (i když jej lze považovat za dobrý signál).
V posledním býčím trendu trvajícím od roku 2009 se podobný signál, kdy ROC klesla pod -8,25 % (a zároveň se dostala nad nulu a pak přes 5 %), objevil dvakrát, v letech 2010 a 2011. Dohromady tedy šlo o šest signálů, letošní má pořadové číslo 7. Podobně jako v minulých případech jde stále o býčí trend (letošní pokles nepřesáhl 20 % a index se neobchoduje pod 50- a 200denním klouzavým průměrem.
Historická úspěšnost parádní
Jaká je úspěšnost signálu ve zmiňovaných případech? Je potřeba uznat, že při pohledu do historie to nevypadá vůbec špatně.
V roce 1988 po poklesu ROC pod úroveň -8,25 % a opětovném růstu nad 5 % index S&P 500 přidal 40 %. Tento trend trval déle než 1,5 roku a v průběhu tohoto období index několikrát klesl, ale výsledný výnos byl velice zajímavý.
V roce 1990 nastaly opět podobné podmínky těm letošním a index, i přes počáteční nejistotu, vydělal na býčím trendu dokonce 42 %, tentokrát za téměř tři roky.
V roce 1998 byl růst indexu jednoznačnější, což vyústilo v nárůst o 32 % za 10 měsíců.
V roce 1999 se býčí trend blížil ke konci, výnos již nebyl tak výrazný a trend nebyl tak jednoznačný, za pět měsíců z toho byl výnos 14 %.
Po posledním medvědím trendu po propadech v roce 2007 se podobný signál jako letos objevil ještě dvakrát. V roce 2010 to vedlo k osmiměsíčnímu býčímu trendu s výnosem 21 %.
Zatím posledním případem byl signál, který se objevil před čtyřmi lety, přičemž po poměrně výrazném propadu následoval nárůst o 15 % za půl roku.
A co medvědí trhy?
Podobné signály se vyskytují také na opačné straně, tedy u medvědích trendů. Díky nástrojům technické analýzy, jako jsou klouzavé průměry (MA), se však těmto falešným signálům mohli investoři vyhnout. Jak je vidět z obrázku níže, v roce 2001 se stejný signál objevil dokonce dvakrát, ale právě klouzavé průměry (jejich směr i křivka indexu pod nimi) dávaly investorům jasně najevo, že trh je v silném medvědím trendu.
Pokud zaneseme stejné klouzavé průměry do letošního grafu, situace je poněkud jiná (i když je potřeba přiznat, že ne úplně jednoznačná a situace se může kdykoli změnit) a většina MA směřuje nahoru.
Podobná situace nastala také v roce 2008, i zde však 50týdenní klouzavý průměr mířil dolů a křivka indexu se nacházela pod ním, což ukazovalo na pokračující medvědí trend.
Při pohledu na letošní rok je situace opět poněkud jiná, i když zase není jednoznačná. 50týdenní klouzavý průměr má tendenci směřovat spíše nahoru a index je nad ním.
Je pár příkladů statisticky významných?
Je pravda, že zmiňovaných šest příkladů nemusí ve statistice znamenat prakticky nic. Je ale potřeba dodat, že jde v tomto případě o poměrně vzácný a extrémní signál, jehož síla spočívá právě v ojedinělém výskytu. Vzácnost výskytu může být kladem i u dalších situací:
- vzácné a extrémní hodnoty sentimentu
- vzácná a extrémní aktivita na trhu s opcemi
- vzácné a extrémní objemy
- vzácné a extrémní denní nebo týdenní pohyby oběma směry
- vzácné a extrémní hodnoty překoupenosti nebo přeprodanosti
- vzácné a extrémní hodnoty poměru put a call opcí
- vzácné a extrémní hodnoty indexu VIX
- vzácné a extrémní divergence
ROC signalizující býčí trend není tak vzácná. Ale úrovně, na nichž se nachází v posledních týdnech, již poměrně vzácné a extrémní jsou. Ani to však neznamená, že vstup do dlouhé pozice skončí pro každého investora ziskem. Při každém rozhodnutí je potřeba si uvědomovat to, že jde o hru na pravděpodobnost, kdy každá možnost má prakticky stejnou šanci uskutečnění. A jak již bylo zmíněno na začátku článku, jeden signál býčí trend nedělá, je dobré mít potvrzení z více zdrojů.
Zdroj: ciovaccocapital.com