Akciový sektor mimo hlavní pozornost trhu může naznačit, jak na tom reálně je americká ekonomika
|

Akciový sektor mimo hlavní pozornost trhu může naznačit, jak na tom reálně je americká ekonomika

Chystá se sektor základních materiálů v USA ukázat, jak poroste americká ekonomika, potažmo tamní inflace?

Americké akcie Americká ekonomika Sektory Technická analýza Komodity

Sektor základních materiálů je na americkém akciovém trhu dlouhodobě ve stínu růstových technologických hvězd. Index sledující cenné papíry firem z odvětví základních surovin ovšem v posledních měsících vystoupal na maxima z roku 2017 a po rychlém odrazu z jarního minima by mohl prorazit výše. To by byl pozitivní signál o stavu americké ekonomiky a také by to mohlo naznačovat, že se do hry relativně brzy může dostat vyšší inflace, než na jakou jsme v USA v uplynulých letech zvyklí.

Pokud by došlo k proražení nad zhruba pětileté rozpětí, bylo by to obecně dobré znamení pro akcie a také pro komodity, spíše nepříznivě by pak z nové situace vyšel americký dolar. Pokud by se naopak na dlouhodobém grafu vykreslil dvojitý vrchol a ceny akcií v odvětví základních materiálů by začaly opět výrazněji ztrácet, závěr by byl opačný. Jde samozřejmě jen o technickou formaci v grafu, která je výsledkem fundamentálního (či spekulativního) vývoje očekávání investorů a toků peněz, nikoli jejich předobrazem. I tak má ale smysl tento sektor sledovat.

Předražená světová jednička: Proč konzervativní investor nemůže obhájit investici do akcií Applu?
Společnost Apple je podle tržní kapitalizace nejhodnotnější na světě. Přestože její akcie v posledních dnech oslabily o 16 % (k úternímu závěru, ve středu 9. září titul předvedl ukázkový protipohyb a posílil o 4 %; k úternímu závěru se vztahují data dále v textu), domnívám se, že jsou nadále extrémně předražené. Aktuální tržní kapitalizace Applu přitom dosahuje 1,9 bilionu dolarů.
Zdroj: Kimble Charting Solutions