Evropské akcie ve čtvrtek posílily, index STOXX Europe 600 stanovil nová maxima

Evropské akcie ve čtvrtek vystoupily na nový rekord. Přispěl k tomu i zájem o komodity, kde růst cen podporoval akcie těžařských společností. Dobré výsledky hospodaření některých firem tak zlepšily náladu na trhu a převážily nad obavami z pomalého očkování proti covidu-19 v Evropě.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,45 % na nové zavírací maximum 438,55 bodu (absolutní rekord posunul na 439,13 bodu), britský FTSE 100 přidal 0,63 % na 6 983,50 bodu, německý DAX zpevnil o 0,30 % na 15 255,33 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,41 % na 6 234,14 bodu.
V Británii posílily například akcie těžařských společností Rio Tinto (2,31 %), Anglo American (+0,19 %) a BHP (+1,52 %).
Švýcarská strojírenská společnost ABB zvýšila letošní výhled a její akcie si přidaly 3,55 %. Akcie francouzské reklamní skupiny Publicis posílily o 3,34 %, firma se poprvé od začátku pandemie covidu-19 vrátila k organickému růstu.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Dánsko zjišťuje, zda existují možnosti, jak se podělit s chudšími zeměmi o vakcínu proti covidu-19 společnosti AstraZeneca, kterou se kvůli vzácným případům vzniku krevních sraženin tento týden rozhodlo přestat používat. Ve čtvrtek o tom podle agentury Reuters informoval šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Dánské ministerstvo zdravotnictví ovšem uvedlo, že rozhodnutí, co udělat s nadbytečnými dávkami vakcíny, ještě nepadlo.
- Zostření napětí mezi Kyjevem a Moskvou kvůli situaci na východě Ukrajiny může zpomalit ukrajinské hospodářské oživení. Pomoc od Mezinárodního měnového fondu tak bude ještě naléhavější, napsal ve čtvrtek agentuře Reuters poradce ukrajinského prezidenta. Fond svou pomoc podmínil reformami, ukrajinský parlament proto ve čtvrtek schválil návrh jím požadovaného protikorupčního zákona.
- Německá ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli dopadům koronavirové krize pravděpodobně klesla o 1,8 %, odhadují přední ekonomické instituty. Ve čtvrteční zprávě také uvedly, že horší bude pro největší ekonomiku v Evropě i celý rok. Vláda, která ale růst ekonomiky zatím odhaduje na nižší úrovni než instituty, se chystá výhled na letošní rok zlepšit.
- Meziroční růst cen v Německu v březnu podle finálních dat zrychlil na 1,7 % z 1,3 % v únoru. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5 %, v únoru stouply proti lednu o 0,7 %. Konečné údaje tedy potvrdily rychlý odhad.
- Italská vláda ve čtvrtek snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 4,5 % z dříve předpokládaných 6 %. Schválila rovněž nový balík stimulačních opatření v hodnotě 40 miliard eur. Rozpočtový schodek se podle vlády letos vyšplhá na nejvyšší úroveň za 20 let. Pokračující šíření koronaviru v Itálii podkopává hospodářské vyhlídky a zvyšuje vládní výdaje.
Výsledková sezóna
- Společnost L'Oréal díky poptávce v Číně a růstu prodeje na internetu zvýšila v prvním čtvrtletí tržby meziročně o 5,4 % na 7,6 miliardy eur. Největší světová kosmetická společnost ve čtvrtek uvedla, že očekává po pandemii návrat poptávky po krémech, líčidlech a barvách na vlasy.
Zdroj: CNBC, ČTK