US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Evropská komise dostala v termínu jen třetinu plánů obnovy, hrozí zdržení plateb

Pouze 9 ze 27 zemí Evropské unie dosud odevzdalo Evropské komisi plány na využití peněz z mimořádného fondu obnovy po koronavirové krizi. Unijní exekutiva přitom původně stanovila tento pátek jako mezní termín pro jejich předání. Komise sice nyní zdůrazňuje, že dává přednost kvalitě plánů před jejich včasným odevzdáním, avšak pozdější doručení může zdržet první výplatu peněz původně plánovanou na léto.

Redakce IW
Redakce IW
30. 4. 2021 | 16:28
Evropská unie

Brusel bude peníze z balíku o celkovém objemu 672,5 miliardy eur přidělovat na základě národních plánů obnovy. V těch mají členské země specifikovat, jak hodlají vyjít vstříc požadavkům na reformy a splnit mimo jiné povinný podíl peněz věnovaný na ekologické projekty či digitalizaci.

Plány v minulých dnech komise dostala od největších členských zemí Německa a Francie, vedle nichž je odevzdalo předsednické Portugalsko, Slovensko a Řecko. V pátek se k nim přidaly Španělsko, Dánsko, Lotyšsko a Lucembursko. Další země většinou uvádějí, že plány dokončují.

Česká vláda měla podle původních představ ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka plán projednat před koncem dubna a poté ihned zaslat komisi, což nestihla. Česko by mohlo z fondu ve formě grantů dostat až 172 miliard Kč, výhodně půjčit si pak bude moci dalších 405 miliard Kč.

"Očekáváme, že další členské státy pošlou své plány v následujících týdnech," řekla v pátek novinářům mluvčí komise Marta Wieczoreková. Činitelé komise by chtěli mít plány pohromadě během května, což proti původním představám může až o měsíc zdržet výplatu prvních peněz.

Komise má dva měsíce na to, aby plány posoudila a závazně spojila s čerpáním peněz. Všechny členské země musí navíc ratifikovat zvýšení svých záruk za unijní rozpočet, jímž hodlá komise ručit za půjčku, kterou si kvůli fondu vezme na finančních trzích. Tento proces se zkomplikoval například kvůli sporům v polské vládní koalici.

Teprve po splnění těchto podmínek mohou země čerpat první peníze. V rámci předfinancování jich mohou dostat až 13 % ze všech přímých grantů. Z některých států se však již začaly ozývat obavy, že kvůli zdržením k nim doputují první peníze z fondu až na podzim.

To naznačil i eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn, podle něhož komise může na trzích za nejvýhodnější úrok získat přibližně 15 miliard eur měsíčně. Zmíněných 13 % z balíku grantů, které mají země dostat v první fázi, však činí asi 45 miliard eur. Komise je tedy bude mít celé k dispozici asi tři měsíce poté, co si začne půjčovat.

Brusel zatím nemá jasno v tom, kolik si celkem bude muset půjčit. Ze zmíněné celkové částky totiž tvoří přímé dotace 312,5 miliardy eur, zbylých 360 miliard připadá na úvěry. Zdaleka ne všechny členské země zatím projevily zájem o vyčerpání svého přídělu z půjček. To však mohou podle komise učinit i v dalších měsících a letech.

Zdroj: ČTK

Evropská uniePodpora ekonomiky
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie