Ačkoli evropské burzy v pátek zalil další příliv peněz, rozhoupaný týden pro většinu z nich skončil ponorem do ztráty

V uplynulém týdnu výrazně zvýšily volatilitu evropských trhů obavy z reakce americké centrální banky na prudce rostoucí inflaci v USA. Páteční obchodování přineslo smazání velké části ztrát z předchozích dní. Nejvíce se dařilo automobilkám, jejichž sektor přidal 1,9 %. Jediným odvětvím v červených číslech zůstaly na konci týdne základní materiály, které ztratily jedno procento.
Evropský index Stoxx 600 v pátek posílil o 1,19 % na 442,53 bodu, což znamená týdenní ztrátu 0,54 %. Německý DAX zpevnil o 1,43 % na 15 416,64 bodu (za týden +0,11 %), britský FTSE 100 si připsal k dobru 1,15 % na 7 043,61 bodu (za týden -1,21 %) a francouzský CAC 40 stoupl o 1,54 % na 6 385,14 bodu (za týden -0,01 %).
Hlavní páteční události na evropských trzích:
- Na burze ve Varšavě se zhruba za dva týdny začne obchodovat s akciemi společnosti Pepco, která provozuje síť obchodů i v Česku. Akcie se v primární veřejné nabídce (IPO) budou prodávat v ceně 40 zlotých za kus, což celý podnik ohodnocuje zhruba na 23 miliard zlotých (více než 129 miliard Kč). Půjde tak o největší emisi akcií na varšavské burze od začátku letošního roku, uvedla v pátek agentura Reuters. S akciemi Pepco se na burze ve Varšavě začne podle nynějších plánů obchodovat 26. května.
- Spojené státy mají důvodné podezření, že hackerský útok na společnost Colonial Pipeline byl veden z Ruska, tamní vládu s ním ale nespojují. Ve čtvrtečním projevu k incidentu, kvůli němuž se dočasně zastavil provoz klíčové sítě pro přepravu ropných produktů v USA, to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle agentury AP se necelý týden po začátku výpadku na internetu šířily nejrůznější dezinformace vykreslující Bidenovu administrativu jako strůjce krize.
- Ruští hackeři ze skupiny DarkSide, které je připisován útok na americkou společnost Colonial Pipeline, v pátek zveřejnili prohlášení, podle nějž ukradli důvěrné dokumenty japonské skupiny Toshiba. Informovala o tom agentura Kjódó. Toshiba útok potvrdila.
- Irské úřady mohou dál vyšetřovat, jak Facebook nakládá s daty uživatelů, rozhodl v pátek podle agentury Reuters irský nejvyšší soud. Nevyhověl tak námitce americké firmy, podle níž věc škodí jejímu podnikání. Irská Komise pro ochranu dat (DPC) zahájila vyšetřování v srpnu a vydala předběžné opatření, které zastavuje převod dat uživatelů Facebooku z Evropské unie do Spojených států. V konečném důsledku by vyšetřování mohlo vést až k úplnému zákazu jejich převádění.
- Americký internetový prodejce Amazon letos vytvoří v Británii zhruba 10 000 pracovních míst. Firma v pátek uvedla, že počet jejích zaměstnanců v této západoevropské zemi tím přesáhne 55 000. Nová místa vzniknou v kancelářích, v provozu a v cloudové platformě Amazon Web Services (AWS). Společnost mimo jiné plánuje vytvořit nová skladová a balíková centra.
- Španělská inflace v dubnu meziročně 2,2 % (březen 1,3 %, odhad 2,2 %)
- Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) se na jednání minulý týden shodla, že se výrazně přiblížilo rozhodování rady o zvýšení úrokových sazeb. V této souvislosti viceguvernér ČNB Marek Mora a člen rady Tomáš Holub upozornili, že nové prognóze centrální banky odpovídá zvýšení sazeb již na dalším jednání rady na konci června. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve čtvrtek 6. května. Rada tehdy nechala jednomyslně úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,25 procenta. S novou prognózou ČNB je konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb následovaná jejich nárůstem zhruba od poloviny letošního roku.
- Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic bude akcionářům navrhovat výplatu dividendy a části emisního ážia v souhrnné výši 21 Kč na akcii. Celkově schválilo na výplatu dividend 5,115 miliardy Kč a na výplatu emisního ážia 1,204 miliardy Kč. Navrhovaná výše výplaty je v souladu s očekáváním trhu a indikuje dividendový výnos 7,9 %.
Výsledková sezóna:
- Společnost Rosněfť, která je největší producentem ropy v Rusku, vykázala v prvním čtvrtletí čistý zisk 149 miliard rublů (42,4 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 156 miliard rublů ve stejné období loňského roku. Firma v pátek uvedla, že ke zlepšení hospodaření jí pomohl zejména růst cen ropy. Výnosy nicméně klesly o 1,2 procenta na 1,7 bilionu rublů.
Hlavní události, které ovlivnily evropské obchodování v uplynulém týdnu:
- Nizozemská vláda poskytne dvě miliardy eur na projekt, který se má stát jedním z největších na zachycování a skladování uhlíku (CCS) na světě. Oznámil to v pondělí provozovatel přístavu v Rotterdamu. Projekt chystá konsorcium, které zahrnuje firmy Royal Dutch Shell a ExxonMobil.
- Německo bude vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Johnson & Johnson používat především pro starší 60 let, mladší ji mohou dostat po konzultaci s lékařem a na vlastní riziko. Po jednání se spolkovými zeměmi to v pondělí oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Důvodem jsou případy mozkové žilní trombózy hlášené u očkovaných. Ke stejnému opatření přistoupilo Německo i u preparátu od společnosti AstraZeneca, který je rovněž určen pro starší 60 let.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v květnu vystoupila na maximum od března 2018. Přispěl k tomu růst dílčího indexu očekávání, který je na rekordu, a optimistické hodnocení současné situace. Výsledky průzkumu ukazují, že eurozóně se daří překonat krizi způsobenou nemocí covid-19, uvedla v pondělí společnost Sentix.
- Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 by měla do roku 2030 investovat ročně bilion dolarů, aby se globální ekonomika zotavila z pandemie a zůstala na cestě udržitelného růstu. Uvádí to zpráva, kterou si vyžádal britský premiér Boris Johnson. Plány předpokládají i transformaci energetického sektoru, aby se zpomalilo globální oteplování. Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Francie a Itálie.
- Důvěra v globální ekonomiku v prvním čtvrtletí roku 2021 rekordně vzrostla, vyplývá z průzkumu mezi finančními profesionály, který uskutečnila Asociace certifikovaných účetních (ACCA). Nárůst byl největší za 12 let, kdy se průzkum koná. Do konce tohoto roku by se podle něj mohla ekonomika vrátit na stejnou úroveň jako před pandemií covidu-19. Rostou však obavy z inflace a nejistota v ekonomice stále trvá.
- Hospodářská aktivita Francie se vrátí na úroveň z doby před pandemií v prvním pololetí příštího roku. Řekl to v pondělí francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Potvrdil zároveň, že druhá největší ekonomika Evropské unie letos vzroste o pět procent.
- Největší švýcarská banka UBS začala zvažovat, že bohatým klientům umožní investovat do digitálních měn. Po vzoru amerických investičních bank chce uspokojit rostoucí poptávku, informovala v pondělí agentura Bloomberg. O začlenění kryptoměn do svých portfolií uvažují mimo jiné americké investiční banky JPMorgan Chase a Morgan Stanley.
- Spojené království: Index cen domů banky Halifax za tři měsíce do konce dubna meziročně stoupl o 8,2 % (odhad: +7,3 %, předchozí 3měsíční období: +6,5 %). Za samotný duben se ceny nemovitostí meziměsíčně zvýšily o 1,4 % (odhad: +0,8 %, březen: +1,1 %).
- Norsko bude letos mnohem více závislé na příjmech svého ropného fondu, který je největší svého druhu na světě a který má nyní ve správě investice za více než 11 bilionů norských korun (NOK; zhruba 28 bilionů Kč). Země se snaží zvýšit výdaje, které by ekonomice pomohly zotavit se z pandemie, aniž by bylo nutné vydávat dluhopisy. Vláda premiérky Erny Solbergové chce proto z fondu, který je koncipován jako státní penzijní fond, letos čerpat 402,6 miliardy norských korun (přes jeden bilion korun). Překoná tak loňský rekord, kdy čerpala 369,3 miliardy NOK. Ve své zprávě to v úterý uvedlo norské ministerstvo financí.
- Z čela největší polské banky PKO BP po 12 letech odchází Zbigniew Jagiello. Na úterní překvapivou zprávu investoři zareagovali výprodejem akcií banky, které tak prudce oslabily. Jagiello podle médií odstupuje k datu konání letošní valné hromady, což je 7. června.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v dubnu zrychlil na 5,1 % z březnových 3,7 %. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od roku 2012. Vyplývá to z úterních údajů maďarského statistického úřadu. Za vyšším tempem zdražování stojí zejména silný růst cen pohonných hmot a alkoholických nápojů a tabáku.
- Počet firemních bankrotů v Německu v únoru pokračoval v klesajícím trendu a meziročně se snížil o 21,8 % na 1 195 případů. Oznámil to v úterý spolkový statistický úřad, podle kterého zpráva ukazuje, že hospodářské problémy mnoha podniků způsobené koronavirovou krizí se ještě nepromítly do zvýšeného počtu bankrotů.
- Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 %, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v březnu a nejvíce od loňského září. Největší podíl na tom má zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 %, a to kvůli vyšším cenám alkoholických i nealkoholických nápojů, tabáku či potravin. Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 % zhruba na 2,7 %.
- Podle agentury Bloomberg se Erste Group Bank zajímá o akvizici slovinské banky NKBM, jež je druhou největší tamní bankou. Již v dubnu proběhly informace, že o NKBM má zájem maďarská OTP Bank a hodnota transakce by mohla být kolem miliardy eur. Podle agentury Bloomberg se očekává podání nabídek do konce května.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku je v tomto měsíci nejlepší za více než 20 let. Optimismus do dalších šesti měsíců je hlavně výsledkem ústupu třetí vlny pandemie v zemi. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW.
- Německo: Index velkoobchodních cen v dubnu meziročně stoupl o 7,2 % (březen: +4,4 %), meziměsíčně se zvýšil o 1,1 % (březen: +1,7 %).
- Britská ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli uzávěrám zavedeným v souvislosti s pandemií klesla. Hrubý domácí produkt se proti předchozím třem měsícům snížil o 1,5 procenta, oznámil ve středu britský statistický úřad. Británie má pátou největší ekonomiku světa a vývoj za první čtvrtletí odpovídá očekávání centrální banky.
- Průmyslová výroba v Evropské unii i v zemích eurozóny v březnu vzrostla. V celé EU se meziměsíčně zvýšila o 0,6 procenta, v zemích platících eurem pak o 0,1 procenta. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. V únoru přitom v obou regionech produkce průmyslu výrazně klesla.
- Ekonomika Evropské unie letos i v příštím roce především díky rychlejšímu uvolňování protipandemických omezení poroste rychleji, než se původně čekalo. Ve své jarní makroekonomické předpovědi to ve středu uvedla Evropská komise, která tak zlepšila letošní výhled růstu hrubého domácího produktu na 4,2 procenta. Příští rok by měla ekonomika EU, která loni kvůli pandemii zažila rekordní propad, vykázat růst o 4,4 procenta.
- Růst české ekonomiky bude po loňském rekordním propadu v letošním roce mírně lepší, než se dosud očekávalo. Počítá s tím středeční prognóza Evropské komise, podle níž hrubý domácí produkt vykáže růst o 3,4 procenta, zatímco předpověď z února uváděla vzestup o 3,2 procenta. Naopak výrazně pomalejší růst očekává komise v Česku v příštím roce, kdy původně předpovídala pět procent. V nové prognóze už počítá s růstem o 4,4 procenta.
- Německá automobilka BMW plánuje v příštím roce představit omezenou sérii sportovně-užitkových aut (SUV) řady X5 na vodíkový pohon. Na výroční valné hromadě akcionářů o tom ve středu informoval šéf společnosti Oliver Zipse. Většina automobilového průmyslu se zaměřuje na vývoj baterií elektrických aut, protože chtějí vyhovět zpřísňujícím se emisním limitům v Evropě a v Číně. BMW je jedním z mála výrobců aut, který sází na rozšíření vodíkového pohonu a nechává si tuto možnost do budoucna otevřenou.
- Ocel po celém světě zdražuje kvůli rostoucím cenám vstupních surovin a komodit obecně. Ceny železné rudy a šrotu stoupají od poloviny loňského roku v reakci na hospodářské oživení a masivní podporu globální ekonomiky ze strany vlád. Ceny oceli se meziročně zvýšily zhruba dvojnásobně.
- Americký internetový prodejce Amazon nemusí Lucembursku doplácet na daních 250 milionů eur, jak nařídila Evropská komise (EK). Rozhodl o tom ve středu Tribunál Evropské unie, podle něhož poskytnutá daňová výhoda unijní pravidla neporušila. Komise dostatečně nezdůvodnila, proč považuje přístup Lucemburska k americké firmě za nedovolenou státní podporu, uvedl soud.
- Evropský výrobce letadel Airbus se vrátil k transformaci svého závodu v Toulouse, kde dříve vyráběl dvoupatrová dopravní letadla A380. Teď tam chce vyrábět menší letadla s jednou uličkou A320 a A321. Firma loni projekt odložila kvůli pandemii a ve středu uvedla, že se zahájením provozu tam počítá na konci roku 2022.
- Francouzská inflace v dubnu meziročně 1,2 % (březen 1,1 %, odhad 1,3 %), meziměsíčně 0,1 % (březen 0,6 %, odhad 0,2 %)
- Německá inflace v dubnu meziročně 2% (březen 1,7 %, odhad 2%), meziměsíčně 0,7 % (březen 0,5 %, odhad 0,7 %)
- Ruská obchodní bilance v březnu +10,022 miliardy dolarů (únor +8,315 miliardy dolarů)
- Americká internetová společnost Google dostala v Itálii pokutu 102 milionů eur za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Antimonopolní úřad ve čtvrtek oznámil, že Google k tomu využívá svého operačního systému Android a on-line obchodu s aplikacemi Google Play.
- Meziroční míra inflace na Slovensku v dubnu zrychlila tempo na 1,6 procenta z 1,4 procenta v březnu. Zvýšila se třetí měsíc po sobě a dosáhla letošního maxima. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad.
- Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos stoupne o 3,3 procenta. Příští rok by měl růst ekonomiky zrychlit na 4,3 procenta. Asociace o tom ve čtvrtek informovala na on-line tiskové konferenci. V únorové prognóze asociace počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 2,6 procenta a příští rok s růstem o 4,6 procenta.
- S akciemi vývojáře antivirového softwaru Avast se ve čtvrtek obchodovalo poprvé bez nároku na finální dividendu ze zisku z roku 2020 ve výši 0,112 USD na akcii. Celková dividenda za loňský rok včetně mezitímní dividendy vyplacené v říjnu 2020 činí 0,16 USD na akcii. Vzhledem ke středeční tržní ceně akcií jde o hrubý dividendový výnos kolem 2,5 % p. a. Výplatním dnem pro dividendu je 18. červen, přičemž základní měnou pro výplatu je americký dolar.
- Energetická skupina ČEZ uspěla s dovoláním k Nejvyššímu soudu ohledně sporu z roku 2008 se SŽDC o náhradu ušlého zisku za neodebranou elektřinu ze strany SŽDC podle smlouvy. Spor musí podle rozhodnutí Nejvyššího soudu opět projednat nižší instance. Ve sporu se jedná o částku asi 1,3 miliardy Kč, kterou by mohl ČEZ získat. Vedle toho existuje obdobný spor z roku 2010, kde se jedná o částku 854 milionů Kč.
- Úspory firem, živnostníků a domácností v Česku přesáhly na konci prvního čtvrtletí 4,3 bilionu korun. Od konce února 2020, tedy od začátku pandemie, tak objem úspor v ekonomice vzrostl o 499 miliard korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Výsledková sezóna:
- Německá farmaceutická společnost BioNTech vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 1,1 miliardy eur, což je trojnásobek v porovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku. Firma, která ve spolupráci s americkým výrobcem léků Pfizer vyvinula jednu z vakcín proti covidu-19 a je hlavním dodavatelem této očkovací látky pro země EU, to v pondělí uvedla ve výsledkové zprávě.
- Německý ocelářský a strojírenský konglomerát thyssenkrupp zvýšil již podruhé za tři měsíce výhled hospodaření na letošní fiskální rok díky globálnímu ekonomickému oživení, které zvyšuje poptávku po oceli, automobilových součástkách a surovinách a materiálu. Hospodaření podpořila také restrukturalizace. Současně firma v úterním prohlášení oznámila, že její očištěný zisk před úroky a zdaněním ve druhém fiskálním čtvrtletí činil 220 milionů eur ve srovnání se ztrátou 279 milionů eur ve stejném období loni. Ke zlepšení hospodaření přispěly téměř všechny segmenty.
- Energetická skupina ČEZ vykázala za letošní první čtvrtletí čistý zisk 8,4 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 4 % na 59,1 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA společnosti spadl o 23 % na 19,9 miliardy Kč. Výhled managementu pro letošní rok počítá se ziskem EBITDA 57-60 miliard Kč (se zahrnutím aktiv určených k prodeji) a s očištěným čistým ziskem 17-20 miliard Kč.
- Německý finanční ústav Commerzbank vykázal v prvním čtvrtletí čistý zisk 133 milionů eur, zatímco stejné období loni uzavřel se ztrátou 291 milionů eur. Banka, která je druhá největší v Německu a která teď prochází zásadní restrukturalizací, to ve středu uvedla ve své výsledkové zprávě. Zlepšila i výhled letošních tržeb.
- Největší německá pojišťovna Allianz v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 83 procent na 2,6 miliardy eur. Hospodaření podpořil růst v divizi životního i v neživotního pojištění a nižší nárokované škody. Analytici očekávali zisk 2,04 miliardy eur.
- Nizozemskému maloobchodnímu řetězci Ahold Delhaize, který v Česku provozuje obchody Albert, klesl v prvním čtvrtletí očištěný provozní zisk o 12 procent na 849 milionů eur. Překonal však očekávání firmy a tržby na očištěném základě vzrostly, hlavně díky internetovému prodeji. Firma to ve středu uvedla ve své výsledkové zprávě.
- Developer logistických a průmyslových parků CTP Group v prvním čtvrtletí letošního roku vydělal 98,5 milionu eur. Loni společnost za stejné období vykázala zisk 57,8 milionu eur. Čistý příjem z nájmu se zvýšil o rekordních 16,9 % na 78,09 milionu eur a tržní podíl společnosti v regionu střední a východní Evropy narostl na 24 %.
- Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za období od loňského října do letošního března (první pololetí finančního roku firmy) čistý zisk 28,1 milionu eur. V prvním pololetí finančního roku 2020 zaznamenala skupina zisk 14,7 milionu eur. Firma rovněž oznámila, že vyplatí mezitímní dividendu 2,98 centu na akcii oproti 2,77 centu na akcii před rokem.
- Mezinárodní solární skupině s českými kořeny Photon Energy klesl v prvním čtvrtletí provozní zisk EBITDA meziročně o 85 procent na 0,22 milionu eur. Tržby se snížily o 14 procent na 4,57 milionu eur.
Zdroj: ČTK