Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, trhy vyhodnocovaly novou prognózu Fedu

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Investoři vyhodnocovali novou makroekonomickou prognózu Fedu a inflační data z eurozóny.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,12 % na 459,33 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,44 % na 7 153,43 bodu, německý DAX ale stoupl o 0,11 % na 15 727,67 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,20 % na 6 666,26 bodu.
Měnový výbor americké centrální banky ponechal ve středu večer základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Výhled prvního zvýšení úrokové sazby posunula centrální banka už na rok 2023, dříve počítala s rokem 2024.
Aktuální výhled Fedu počítá s tím, že PCE inflace letos dosáhne 3,4 %, v březnu banka čekala 2,4 %. Šéf Fedu Jerome Powell má za to, že nynější růst inflace způsobily zejména výpadky zásobování a další dočasné vlivy rychlého oživení ekonomiky po pandemii.
Celkový ekonomický růst by podle Fedu měl letos dosáhnout 7 %. Oproti březnovému výhledu banka odhad zvýšila o půl procentního bodu. V prosinci banka letošní růst odhadovala pouze na 4,2 %. Výhled naznačuje, že oživení z dopadů pandemie bude rychlejší, než se čekalo. To podle Fedu opodstatňuje diskuzi ohledně změny měnové politiky.
Výrazně ve čtvrtek zlevňovaly na americkém trhu Nasdaq akcie německé biotechnologické společnosti CureVac (-40,53 %) po zprávě, že vakcína této firmy proti covidu-19 má proti různě závažným formám tohoto onemocnění jen 47% účinnost, a nesplňuje tak předem stanovená kritéria.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám tohoto onemocnění jen 47% účinnost, a nesplňuje tak předem stanovená kritéria. Podle světových médií výsledky průběžné analýzy znamenají ránu pro vakcínu založenou na technologii takzvané mediátorové RNA, kterou už využívají preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle německého ministerstva zdravotnictví výsledky neovlivní tempo očkování proti covidu-19 v zemi, informovala dnes agentura DPA.
- Nizozemská společnost Heineken zvažuje provázat platy manažerů s ekologickými cíli. Druhý největší výrobce piva na světě chce dosáhnout nulových emisí v celém svém dodavatelském řetězci do roku 2040. Mzdy a odměny manažerů budou záviset na tom, jak se budou angažovat v boji proti změnám klimatu, napsala agentura Bloomberg.
- Britská finančně-technologická společnost Wise, která se specializuje na elektronické převody peněz a která se dříve jmenovala TransferWise, chystá vstup na akciovou burzu v Londýně. Akcie ale nemá v úmyslu nabídnout veřejnosti, místo toho připravuje přímý vstup. V tomto ohledu se stane první významnou technologickou firmou, která si v Británii zvolí tento alternativní způsob umístění akcií na veřejný trh, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.
- Německý automobilový koncern Daimler zrychlí zavádění elektrických aut, informoval ve čtvrtek na webu německý hospodářský měsíčník Manager Magazin s odvoláním na obeznámené zdroje. Mnoho z elektromobilů, jejichž uvedení automobilka plánovala na roky 2024 a 2025, se na trh dostane o rok dříve. Jejich ekvivalenty s pohonem na fosilní paliva z modelové řady Daimleru postupně zmizí.
- Míra inflace v eurozóně v květnu vystoupila na dvě procenta, a poprvé od podzimu 2018 se tak dostala nad cíl Evropské centrální banky. V konečné zprávě to ve čtvrtek oznámil statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad ze začátku měsíce. V dubnu byla inflace na 1,6 %. V celé Evropské unii pak míra inflace vystoupila na 2,3 % z dubnových 2 %. Před rokem, tedy v květnu 2020, byla míra inflace v eurozóně 0,1 % a v celé EU 0,6 %. Proti dubnu se ceny v eurozóně i v EU letos v květnu shodně zvýšily o 0,3 %.
- Eurozóna: Stavební výroba v dubnu meziměsíčně klesla o 2,2 % (březen: +4,1 %).
Zdroj: CNBC