Pátek přinesl evropským akciovým trhům výraznější snížení cen
Evropské akcie v pátek zlevnily zhruba o půldruhého procenta, dvojnásobné ztráty zaznamenaly sektory těžařů ropy a bank. Investoři stále vyhodnocují výsledky jednání americké centrální banky, vybírají zisky a analyzují čerstvá makrodata, mezi nimiž v pátek poklesem zklamaly maloobchodní tržby ve Spojeném království a růstem výrobní ceny v Německu.
Celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal 1,58 % na 452,05 bodu, německý DAX ztratil 1,78 % na 15 448,04 bodu, britský FTSE 100 pozbyl 1,9 % na 7 017,47 bodu a francouzský CAC 40 zlevnil o 1,46 % na 6 569,16 bodu.
V týdenní perspektivě STOXX Europe 600 ubral 1,19 %, DAX si pohoršil o 1,56 %, FTSE 100 spadl o 1,63 % a CAC 40 si pohoršil o 0,48 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka prodloužila o devět měsíců hlavní požadavek na kapitál komerčních bank. Jako důvod v pátečním prohlášení ECB uvedla výjimečnou makroekonomickou situaci související s koronavirovou pandemií. Opatření má pomoci bankám pokračovat v poskytování úvěrů ekonomice zasažené pandemií.
- Evropská komise má v plánu zahájit oficiální vyšetřování praktik americké internetové společnosti Google u digitální reklamy, a to pravděpodobně ještě v letošním roce. Informovala o tom v pátek agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Vyšetřování by mohlo být pro Google velkou hrozbou, protože reklama tvoří klíčový zdroj jeho příjmů a zisků. V loňském roce příjmy podniku z internetové reklamy dosáhly 147 miliard dolarů, firma tak byla z hlediska těchto příjmů světovou jedničkou.
- Francouzský výrobce automobilů Renault podepsal s francouzskými odborovými svazy dohodu, která tisícům jeho zaměstnanců umožní až tři dny v týdnu pracovat z domova.
- Výkon britské ekonomiky se do konce letošního roku vrátí na úroveň z období před příchodem pandemie covidu-19. Předpověděla to v pátek Konfederace britského průmyslu (CBI). V předchozí prosincové prognóze přitom návrat ekonomiky na předcovidovou úroveň očekávala až o rok později.
- Belgický soud v pátek nařídil farmaceutické firmě AstraZeneca, aby zemím Evropské unie do září dodala 50 milionů dávek vakcíny proti covidu-19. Soud ale zároveň nevyhověl požadavku Evropské komise (EK) na okamžité dodávky očkovacích látek před koncem června. Uvedly to obě strany sporu, z nichž každá prezentovala verdikt jako svůj úspěch. Rozhodnutí přichází v době, kdy stále více unijních zemí výrazně omezuje používání vakcíny od AstraZeneky zvláště u mladších lidí, a to kvůli obavám, že v ojedinělých případech mohou způsobovat krevní sraženiny.
- Generali Česká pojišťovna od roku 2022 nebude pokračovat v pojišťování konvenčních uhelných elektráren skupiny ČEZ. Rozhodla tak po jednání, na němž se zástupci největší české pojišťovny a skupiny ČEZ shodli na ukončení spolupráce v této oblasti ještě v tomto roce, řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Ve čtvrtek podobné rozhodnutí oznámila Kooperativa.
- Lufthansa chce německému státu splatit miliardovou koronavirovou pomoc do zářijových parlamentních voleb, řekl v pátek šéf této letecké společnosti Carsten Spohr. V rozhovoru s kancléřkou Angelou Merkelovou na celonárodní letecké konferenci v Schönefeldu dodal, že firma, které daňoví poplatníci poskytli jako jedné z prvních na záchranu před hrozícím krachem kvůli pandemii zhruba miliardu eur, hodlá svůj dluh také jako jedna z prvních vyrovnat. Píše o tom na svém webu týdeník Der Spiegel.
- Italské hospodářství by letos mohlo posílit o více než pět procent, napsala v pátek agentura Bloomberg s odvoláním na dva vládní zdroje. Znamenalo by to lepší výhled, než dosud předložila italská centrální banka, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) i Evropská komise.
- Akcie společnosti CTP Group budou od pondělí součástí indexu ASCX burzy v Amsterdamu. Investoři sledující tento benchmark je tak budou zařazovat do svých portfolií nejpozději v pátek k závěru obchodování. Lze proto očekávat zvýšenou volatilitu. ASCX je index menších společností obchodovaných na amsterdamské burze a zařazení CTP do indexu je známo od 9. června.
- Běžný účet eurozóny v dubnu 31,4 miliardy eur (březen 31 miliard eur).
- Britské maloobchodní tržby v květnu meziročně +24,6 % (duben +42,4 %, odhad 29 %), meziměsíčně -1,4 % (duben +9,2 %, odhad +1,6 %).
- Německý index výrobních cen v květnu meziročně 7,2 % (duben 5,2 %, odhad 6,4 %), meziměsíčně 1,5 % (duben 0,8 %, odhad 0,7 %).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Běžný účet platební bilance ČR, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním prvním čtvrtletí v přebytku 80,2 miliardy korun. Uvedla to v pondělí Česká národní banka (ČNB). Přebytek platební bilance je v prvním čtvrtletí obvyklý, loni ve stejném období byl zhruba o 3,8 miliardy korun vyšší. Přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP činil 3,5 % a přebytek bilance zboží a služeb 7,2 %, uvedla banka.
- Průmyslová výroba v Evropské unii v dubnu podle sezónně přepočtených údajů vzrostla proti předchozímu měsíci o 0,5 % po růstu o 0,8 % v březnu. V odhadu to v pondělí oznámil statistický úřad Eurostat. Naopak v zemích eurozóny se tempo růstu výroby zdvojnásobilo - březnový růst o 0,4 % se v dubnu zvýšil na 0,8 %. V České republice růst výroby zvolnil na 1,8 %, byl však citelně nad průměrem EU.
- Ukrajina je připravena podniknout právní kroky proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom, aby ho přiměla odblokovat dodávky zemního plynu ze Střední Asie. To by jí mohlo zajistit dostatek plynu pro domácí trh a kompenzovat výpadek příjmů z tranzitu ruského plynu po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Informoval o tom v pondělí list Financial Times.
- Polská petrochemická skupina PKN Orlen by se mohla stát středoevropským lídrem na trhu vodíkových paliv. Společnost plánuje postavit v Polsku, České republice a na Slovensku síť vodíkových center, která budou využívat vodík z obnovitelných zdrojů. Informovala o tom v pondělí agentura PAP. Projekt se nazývá Hydrogen Eagle a cílem firmy je mít do roku 2030 roční výrobní kapacitu 50 000 tun vodíku.
- Britská telekomunikační skupina Vodafone si vybrala jihokorejskou společnost Samsung Electronics jako dodavatele zařízení pro sítě páté generace (5G) v Británii. Pro Samsung je to na evropském trhu průlomová dohoda, uvedla agentura Reuters. Finanční podmínky nebyly zveřejněny.
- Evropská unie zahájila avizovaný plán prodeje dluhopisů v objemu zhruba 800 miliard eur, který jí má pomoci zotavit se z dopadů pandemie a který podle prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové změní Evropu. Unie si za tímto účelem najala banky, které prodej prvních společných dluhopisů tohoto druhu zajistí. Samotný prodej dluhopisů se splatností deset let se očekává v úterý, uvedl eurokomisař pro rozpočet a správu Johannes Hahn.
- Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta z dubnové hodnoty dvou procent. v úterý to v konečné zprávě oznámil německý statistický úřad, který tak potvrdil svůj předběžný odhad. Květnový růst spotřebitelských cen výrazně překračuje dlouhodobý cíl Evropské centrální banky (ECB), což vyvolává spekulace o dalším nepříznivém vývoji. Německé ministerstvo hospodářství je ale ve své měsíční zprávě optimistické, i když upozorňuje na možnost, že inflace přechodně vystoupí až ke třem procentům.
- Francouzská ekonomika tento rok poroste rychleji, než se čekalo. Francouzská centrální banka zvýšila výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) druhé největší ekonomiky eurozóny na 5,8 procenta z březnového odhadu 5,4 procenta. Oživení hospodářství podle finančního ústavu nabere ve druhém pololetí na obrátkách díky ubývání protipandemických omezení a pokroku v očkování proti covidu-19.
- Vývojář antivirového softwaru Avast oznámil navázání spolupráce s asociací Enterprise Nation, která sdružuje malé společnosti ve Velké Británii. Enterprise Nation je každý měsíc v kontaktu s asi 60 000 malými firmami, kterým poskytuje obchodní podporu včetně kybernetické bezpečnosti. Tu nyní pro toto sdružení bude poskytovat exkluzivně Avast.
- Míra nezaměstnanosti v Británii se v tříměsíčním období do konce dubna snížila na 4,7 procenta ze 4,8 procenta ve třech měsících do konce března. Zaznamenala tak už čtvrtý pokles za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od loňského srpna. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Pokles míry nezaměstnanosti byl v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters.
- Ruské akcie v úterý vystoupily na rekord, pomohl jim zejména růst cen ropy na světových trzích. Před schůzkou mezi americkým a ruským prezidentem Joem Bidenem a Vladimirem Putinem zpevňuje i rubl. Dolar k němu ztrácel asi 0,4 procenta na 71,80 rublu za dolar a byl v těsné blízkosti maxima od konce loňského července. Obchodníci se zaměřují i na zasedání americké centrální banky (Fed), která ve středu oznámí další postup ve své měnové politice.
- O první dluhopisy, které vydává Evropská unie na obnovu ekonomiky po pandemii, je značný zájem. Investoři si zatím objednali cenné papíry v objemu více než 107 miliard eur, uvedla v úterý agentura Reuters, která se odvolává na hlavního manažera emise. Jde zároveň o klíčový krok na cestě k ustavení Evropské unie jako hlavního společného dlužníka.
- Viceguvernér České národní banky Marek Mora se přiklání ke zvýšení úrokových sazeb již na zasedání bankovní rady 23. června. ČNB by podle něj měla dát signál, že permanentní zvyšování cenové hladiny nepřipadá v úvahu. Mora to uvedl na úterní on-line konferenci pořádané zprostředkovatelem devizových obchodů SAB Finance.
- Podle člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba by ČNB měla zvýšit úrokové sazby už na nejbližším zasedání (2. června), aby předešla tomu, že globální inflační tlaky pošlou tuzemskou inflaci mimo kontrolu. Podle Holuba se současné nabídkové inflační tlaky mohou promítnout do zvýšení inflačního očekávání a na to už by centrální banka měla reagovat.
- Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní banky (ČNB) překvapivý. To přitom podle rady platí pro Česko i pro většinu vyspělých zemí. Zároveň se ale domnívají, že v následujících čtvrtletích s vysokou pravděpodobností růst zpomalí. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ČNB 27. května k otázkám finanční stability. Podobně vyzněl již i záznam z jednání rady po projednání problematiky finanční stability loni v listopadu.
- Úřady jakékoliv země evropské sedmadvacítky mohou zahájit proti provozovatelům sociálních sítí řízení kvůli porušování pravidel ochrany soukromí, potvrdil v úterý Soudní dvůr Evropské unie. Rozhodnutí padlo ve sporu belgických úřadů a společnosti Facebook, která v Belgii rozporovala pravomocem tamního regulátora, píše agentura Reuters.
- Francouzská inflace v květnu rostla dle očekávání: meziročně o 1,4 % z dubnových 1,2 % a meziměsíčně o 0,3 % z dubnových 0,1 %.
- Vývoj italské inflace v květnu naplnil očekávání. Meziročně +1,3 % z dubnových +1,1 %, meziměsíčně 0 % z dubnových +0,4 %.
- Obchodní bilance eurozóny v dubnu +10,9 miliardy eur (březen +22,3 miliardy eur).
- Míra inflace v Británii v květnu překvapivě vystoupila na 2,1 procenta, a dostala se tak nad cílovou hodnotu centrální banky, která je na dvou procentech. Informoval o tom ve středu britský statistický úřad. V dubnu míra inflace činila 1,5 procenta. Za vysokým růstem je částečně i nízká srovnávací základna z loňského května, kdy se země potýkala s prvními dopady pandemie a souvisejícím propadem poptávky.
- Institut Ifo zhoršil výhled růstu německé ekonomiky na letošní rok na 3,3 procenta, zatímco ve své předchozí prognóze z března počítal s růstem o 3,7 procenta. Ekonomové institutu ve středu uvedli, že za zhoršením výhledu jsou zejména potíže v dodavatelských řetězcích, které brzdí výrobu. Výhled hrubého domácího produktu (HDP) na příští rok institut naopak zlepšil, a to na 4,3 procenta z březnové prognózy 3,2 procenta.
- Chorvatský výrobce sportovních elektromobilů Rimac, v kterém drží téměř čtvrtinový podíl německá automobilka Porsche, vstoupí v příštím roce na burzu. Informoval o tom ve středu německý hospodářský měsíčník Manager Magazin, podle kterého Rimac a Porsche brzy převezmou automobilku Bugatti. Automobilky věc prozatím nekomentovaly.
- Italská společnost Noovle a americký podnik Cisco budou společně vyvíjet cloudové služby pro společnosti a veřejnou správu. O partnerství informovaly ve společném prohlášení. Oznámení učinily v době, kdy se italská vláda připravuje na vytvoření národního cloudového centra pro data veřejné správy. Zčásti má být financováno z unijního fondu obnovy, který bude až do roku 2026 poskytovat jednotlivým členským zemím granty a půjčky na zotavení ekonomiky po pandemii covidu-19.
- Předseda rady dohledu Evropské centrální banky Andrea Enria řekl, že doufá v brzký konec omezení výplaty dividend bank. Rozhodnutí by mělo padnout na zasedání, které proběhne 23. července. Podle dosavadní komunikace ECB se současné doporučení na omezení dividend týká prvních devíti měsíců tohoto roku a poté by mělo být zrušeno za předpokladu, že se nezhorší ekonomický vývoj.
- Německé společnosti TUI Group přibývají objednávky rychlejším tempem než před pandemií v roce 2019 . Největší pořadatel zájezdů na světě to uvedl ve svém středečním sdělení. Nejoblíbenější destinace vykazují podle šéfa TUI Germany Marka Andryszaka dokonce dvojciferný nárůst poptávky. Zvlášť velký zájem projevují Němci o španělské Baleárské a Kanárské ostrovy a o Řecko a Turecko.
- Objem přímých investic z Číny do Evropské unie a Británie se v loňském roce propadl o 45 procent na 6,5 miliardy eur, a dostal se tak na nejnižší úroveň za deset let. Uvádí to německý institut pro čínská studia MERICS a newyorská výzkumná společnost Rhodium Group, na jejichž společnou práci ve středu upozornila agentura DPA.
- Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.
- Zhruba pětinový podíl v solární společnosti s českými kořeny Photon Energy nabízí firma investorům. ČTK to ve středu řekl mluvčí Photon Energy Martin Kyslý. Nabídka části stávajících akcií byla podle něj zahájena a očekává se, že bude uzavřená do konce příštího týdne. Zahrnuje akcie představující 19,57 procenta základního kapitálu společnosti. Výtěžek z prodeje akcií hodlá společnost použít na naplnění strategie rozvoje pro roky 2021 až 2024, uvedl mluvčí.
- V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný zahraniční obchod, začala zotavovat po pandemii koronaviru. Důvodem bylo, že tyto oblasti fungovaly bez omezení, což umožnilo jejich postupný návrat k předkrizové úrovni. Naopak část obchodu a služeb byla stále zasažena vládními opatřeními. Celkově česká ekonomika mezičtvrtletně i meziročně v prvním čtvrtletí vykázala pokles, přičemž ve většině zemí EU HDP stále zaostával za úrovní loňského prvního čtvrtletí. Z okolních zemí ekonomika mezičtvrtletně klesla v Německu, Slovensku a Rakousku. Vyplývá to z analýzy české ekonomiky v prvním čtvrtletí, o které na středeční on-line tiskové konferenci informoval předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
- Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám tohoto onemocnění jen 47% účinnost, a nesplňuje tak předem stanovená kritéria. Podle světových médií výsledky průběžné analýzy znamenají ránu pro vakcínu založenou na technologii takzvané mediátorové RNA, kterou už využívají preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle německého ministerstva zdravotnictví výsledky neovlivní tempo očkování proti covidu-19 v zemi, informovala dnes agentura DPA.
- Nizozemská společnost Heineken zvažuje provázat platy manažerů s ekologickými cíli. Druhý největší výrobce piva na světě chce dosáhnout nulových emisí v celém svém dodavatelském řetězci do roku 2040. Mzdy a odměny manažerů budou záviset na tom, jak se budou angažovat v boji proti změnám klimatu, napsala agentura Bloomberg.
- Britská finančně-technologická společnost Wise, která se specializuje na elektronické převody peněz a která se dříve jmenovala TransferWise, chystá vstup na akciovou burzu v Londýně. Akcie ale nemá v úmyslu nabídnout veřejnosti, místo toho připravuje přímý vstup. V tomto ohledu se stane první významnou technologickou firmou, která si v Británii zvolí tento alternativní způsob umístění akcií na veřejný trh, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.
- Německý automobilový koncern Daimler zrychlí zavádění elektrických aut, informoval ve čtvrtek na webu německý hospodářský měsíčník Manager Magazin s odvoláním na obeznámené zdroje. Mnoho z elektromobilů, jejichž uvedení automobilka plánovala na roky 2024 a 2025, se na trh dostane o rok dříve. Jejich ekvivalenty s pohonem na fosilní paliva z modelové řady Daimleru postupně zmizí.
- Míra inflace v eurozóně v květnu vystoupila na dvě procenta, a poprvé od podzimu 2018 se tak dostala nad cíl Evropské centrální banky. V konečné zprávě to ve čtvrtek oznámil statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad ze začátku měsíce. V dubnu byla inflace na 1,6 %. V celé Evropské unii pak míra inflace vystoupila na 2,3 % z dubnových 2 %. Před rokem, tedy v květnu 2020, byla míra inflace v eurozóně 0,1 % a v celé EU 0,6 %. Proti dubnu se ceny v eurozóně i v EU letos v květnu shodně zvýšily o 0,3 %.
- Eurozóna: Stavební výroba v dubnu meziměsíčně klesla o 2,2 % (březen: +4,1 %).
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, TradingEconomics
Aktuality
