Páteční ztráta snížila týdenní zisky evropských akciových indexů
Evropské akcie v pátek většinou ztrácely, uplynulý volatilní týden však přesto pro všechny velké benchmarky skončil ziskem. Investory na konci týdne znepokojila nová data o americké nezaměstnanosti, z nichž vyšlo najevo, že americká ekonomika vytvořila výrazně méně pracovních míst, než se očekávalo. Pozitivní novinkou je naopak odblokování jednání o jednotné světové minimální sazbě daně z firemních zisků, kterou nově podpořily i dosud nesouhlasící Irsko s Maďarskem. Mezi akciovými sektory se stejně jako ve čtvrtek dařilo automobilkám (+ 1,2 %) a ztrácely technologické firmy (-1,3 %).
Panevropský benchmark Stoxx 600 v pátek oslabil o 0,28 % na 457,29 bodu (za týden +0,97 %), německý DAX ztratil 0,29 % na 15 206,13 bodu (za týden +0,33 %), britský FTSE 100 posílil o 0,25 % na 7 095,55 bodu (za týden +0,97 %) a francouzský CAC 40 pozbyl 0,61 % na 6 559,99 bodu (za týden +0,65 %)
Páteční události na evropských trzích
- Objem německého vývozu v srpnu po očištění o sezonní a kalendářní vlivy poprvé po 15 měsících nečekaně klesl. Proti červenci se vývoz snížil o 1,2 procenta na 113 miliard eur, čekal se přitom nárůst. Naopak dovoz o 3,5 procenta vzrostl a dostal se na 100,1 miliardy eur. To byl téměř dvojnásobek růstu, jaký se očekával. U vývozu se čekal také růst, a to o 0,5 procenta.
- Maďarsko se připojí k dohodě o zavedení minimální globální daně z firemních zisků. Uvedl to v pátek ministr financí Mihály Varga, podle něhož byly splněny podmínky, které Budapešť navrhovala, včetně desetiletého přechodného období. Návrh dohody, za kterým stojí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), předpokládá, že globální sazba bude minimálně 15 procent. Podle Vargy si však Maďarsko udrží nynější devítiprocentní sazbu, a to díky speciálně vytvořenému mechanismu pro výběr globální daně.
- Česká společnost Eurowag stanovila cenu svých akcií v primární veřejné nabídce (IPO) před vstupem na Londýnskou akciovou burzu (LSE) na 150 pencí za kus. Eurowag až dosud počítal s částkou 175 pencí, která už byla na spodním konci původně zvažovaného pásma. Debut akcií firmy se očekával ve čtvrtek, s akciemi se ale začíná obchodovat až dnes.
- Tržby v českém maloobchodě v srpnu meziročně stouply o 4,1 procenta. Jde o šestý růst v řadě, proti červencovým čtyřem procentům je srpnový růst nepatrně rychlejší, proti předchozím měsícům počínaje březnem ale pomalejší. K srpnovému růstu přispěly hlavně internetové obchody, jejichž tržby stouply meziročně o 20,6 procenta a udržují si tak nadále vysoký růst. Dařilo se také prodejcům stavebnin. Maloobchodní prodejny letos ani loni v srpnu nebyly omezeny opatřeními proti pandemii.
- Meziroční česká inflace v září stoupla na 4,4 až 4,7 procenta ze srpnových 4,1 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků. Důvodem je vývoj cen potravin a růst cen souvisejících s bydlením, především ohlášené zdražení energií u některých dodavatelů. Data o inflaci zveřejní Český statistický úřad v pondělí 11. října. V meziměsíčním srovnání by podle ekonomů v září měly ceny mírně klesnout, především díky tradičnímu sezonnímu zlevnění dovolených.
Stalo se v Evropě v uplynulém týdnu
- Rakouská vláda hodlá podle agentury AP zavést od července příštího roku novou uhlíkovou daň, kdy spotřebitelé budou muset zaplatit 30 eur za každou tunu CO2. Vybrané finance chce kabinet přerozdělovat mezi občany ve formě takzvaného klimatického bonusu.
- Významný sponzor britské Konzervativní strany, který financoval i předvolební kampaň britského konzervativního premiéra Borise Johnsona, byl podle stanice BBC zapojen do jednoho z největších evropských korupčních skandálů. Korporátní právník Mohamed Amersi věnoval straně od roku 2018 téměř 525 000 liber. Amersiho jméno figuruje podle BBC v kauze Pandora Papers. V ní investigativní novináři z řady zemí zveřejnili dokumenty o podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí. Podle premiéra Johnsona jsou všechny dary Konzervativní straně prověřené.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v říjnu třetí měsíc za sebou zhoršila a dostala se na nejhorší úroveň za půl roku. Ukazují to výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix.
- Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal na rekord. Ve své zprávě to v pondělí uvedla Světová obchodní organizace (WTO). Zároveň zlepšila odhady růstu světového obchodu i globální ekonomiky na letošní a příští rok.
- Čínský majitel švédského výrobce osobních automobilů Volvo Cars firmu podle očekávání uvede na burzu. Od vydání nových akcií si čínský koncern Geely slibuje 25 miliard švédských korun (62,4 miliardy Kč). Mateřská firma chce na burze nechat obchodovat i část svých akcií Volvo Cars. Podle agentury Reuters by primární veřejná nabídka akcií (IPO) Volva mohla být v Evropě letos jednou z největších.
- Německá vláda považuje kauzu Pandora Papers o podezřelých finančních transakcích přes offshorové společnosti za další podnět k boji proti krácení daní a jiným daňovým podvodům. Na pondělní tiskové konferenci to řekl mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) v neděli zveřejnilo dokumenty o podezřelých převodech, které údajně uskutečnily stovky politiků a dalších osobností z více než 90 zemí, ve výčtu je i český premiér Andrej Babiš.
- Americký prezident Joe Biden mluvil v pondělí večer po telefonu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Uvedl to Bílý dům. Biden v telefonátu vyzval k většímu sjednocení mezinárodních daňových pravidel a podpořil země západního Balkánu v jejich snaze vstoupit do Evropské unie.
- Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,5 % ze srpnových 3,6 %. Nižší byla naposledy loni v dubnu, před rokem v září dosahovala 3,8 %. Letos v září evidoval Úřad práce ČR 262 142 uchazečů o zaměstnání, zhruba o 5 700 méně než v předchozím měsíci a o téměř 14 900 méně než loni. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici podobný vývoj předpokládali.
- Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v září výrazně zpomalil. Kompozitní index nákupních manažerů, který zahrnuje výrobu i sektor služeb, klesl podle finálních dat na 56,2 bodu z 59 bodů v srpnu. Flash údaj uváděl hodnotu 56,1 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze aktivity a pásmem její kontrakce. PMI za služby podle finálních dat klesl na 56,4 bodu z 59 bodů, flash údaj uváděl 56,3 bodu.
- Polská centrální banka hodlá pokračovat ve zvyšování svých zlatých rezerv, v příštím roce by tak mohla nakoupit dalších 100 tun zlata. V rozhovoru s ekonomickým portálem Strefa Biznesu to uvedl guvernér centrální banky Adam Glapiński. Zlaté rezervy polské centrální banky nyní podle portálu dosahují rekordních téměř 230 tun.
- Evropská unie zkrátila seznam problematických zemí, které považuje za daňové ráje. Ministři financí zemí EU dnes vyškrtli z listiny států podporujících zneužívání daňových postupů ostrovní státy Seychely a Dominika, stejně jako britské zámořské území Anguilla. Na seznamu zůstalo devět zemí.
- Výrobce čipů Infineon Technologies příští rok zvýší investice o 50 % na 2,4 miliardy eur. Informovala o tom v úterý německá společnost, která chce profitovat z rostoucí poptávky a globálního nedostatku polovodičových součástek. Infineon zároveň potvrdila letošní výhled tržeb 11 miliard eur. V následujícím roce očekává jejich zvýšení zhruba o 15 %.
- Eurozóna: Index výrobních cen v srpnu meziročně vyskočil o 13,4 % (odhad: +13,5 %, červenec: +12,4 %), meziměsíčně stoupl o 1,1 % (odhad: +1,3 %, červenec: +2,5 %).
- Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že letošní růst světové ekonomiky mírně zaostane za jeho červencovou prognózou, podle které měl činit šest procent. Uvedla to v úterý výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Poukázala přitom na rizika spojená s dluhy, inflací a rozdílnými hospodářskými vyhlídkami v jednotlivých zemích. Nový odhad letošního růstu globálního hospodářství fond představí příští týden v úterý.
- Zakázky německého průmyslu v srpnu klesly oproti červenci o 7,7 procenta. Po dvouměsíčním silném růstu daném velkými objednávkami je to větší pokles, než se čekalo. Slabší byla poptávka ze zahraničí. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se zakázky sníží o 2,1 procenta. V červenci zakázky proti předchozímu měsíci o 3,4 procenta vzrostly, dostaly se tak na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990.
- Dceřiná společnost ruského plynárenského gigantu Gazprom může u unijního soudu napadnout směrnici, která podle ní znevýhodňuje plynovod Nord Stream 2. Uvedl to ve středu advokát Soudního dvora Evropské unie, podle jehož názoru soud nižší instance dříve nesprávně žalobu zamítl. Předloňské přijetí směrnice podle advokáta změnilo právní postavení společnosti, která je jedinou firmou, jíž se skutečně týká.
- Automobilce Mercedes-Benz klesl odbyt ve třetím čtvrtletí meziročně o 30,2 procenta na 428 361 osobních vozidel. Dceřiná společnost firmy Daimler trpí podobně jako jiní výrobci aut nedostatkem automobilových čipů. Mercedes to uvedl ve svém tředečním sdělení a dodal, že s problémy počítá i v příštích čtvrtletích. Dvouciferný procentní pokles vykázala řada regionů včetně Německa, Evropy a Číny, která je pro firmu největším trhem. Prodej brzdí navzdory celosvětové poptávce a silnému růstu objednávek nedostatečné dodávky polovodičů. Ty se projevily především v září.
- Polská centrální banka ve středu překvapivě zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,4 procentního bodu na půl procenta. Připojila se tak k centrálním bankám v Česku a Maďarsku, které zahájily zvyšování úroků již v červnu. Centrální banky se tímto způsobem snaží bojovat s rostoucí inflací.
- Americký výrobce grafických čipů NVIDIA nabídnul Evropské komisi (EK) ústupky, aby mohl za 54 miliard dolarů převzít britského rivala ARM. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Obsah těchto ústupků se nezveřejňuje. Komise má čas do 27. října, aby o návrhu rozhodla. Její souhlas s transakcí je nezbytný, protože obě firmy působí i na unijním trhu.
- Evropská komise (EK) se chystá obvinit společnost Apple z praktik narušujících hospodářskou soutěž. Případ se týká technologií NFC čipu. Americké firmě hrozí vysoká pokuta a mohlo by ji to donutit zpřístupnit její systém mobilních plateb konkurentům. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje. EK se k věci odmítla vyjádřit, Apple zatím na žádost o komentář nereagoval.
- Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny příštího roku se vrátit na úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19. Přetrvává však riziko, že tlak na růst cen spojený s výpadky v dodavatelských řetězcích bude trvalejšího rázu. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF). Základní prognóza MMF předpokládá, že ve vyspělých ekonomikách se inflace na podzim vyšplhá až na 3,6 procenta, ale do poloviny příštího roku klesne zhruba na dvě procenta. V rozvíjejících se ekonomikách čeká fond v příštím roce pokles inflace asi na čtyři procenta po podzimním výstupu na 6,8 procenta.
- Británie změní směr a podobu svého hospodářství, země se přestane spoléhat na levnou importovanou pracovní sílu, prohlásil ve středu premiér Boris Johnson. Britská ekonomika takovou změnu dlouho potřebovala, poznamenal šéf kabinetu na závěr výroční konference své vládní Konzervativní strany v době, kdy se Britové potýkají mimo jiné s nedostatkem pohonných hmot.
- Srpnové maloobchodní tržby v eurozóně meziměsíčně stouply o 0,3 % (červenec -2,6 %, odhad +0,8 %), meziročně stagnovaly po červencovém růstu o 3,1 % a při odhadu +0,4 %.
- Španělská průmyslová výroba v srpnu meziročně stoupla o 1,8 % po červencovém růstu o 3,3 % a odhadovaném zvýšení o 3,5 %.
- Ruská inflace v září meziměsíčně stoupla o 0,6 % po srpnovém zvýšení o 0,2 % a při odhadovaném růstu o 0,3 %.
- Valná hromada softwarové společnosti NortonLifeLock ohledně schválení fúze s Avastem se bude konat 4. listopadu. Valná hromada Avastu k schválení transakce by měla poté v dohledné době následovat. Schválení ze strany firmy NortonLifeLock vyžaduje na valné hromadě většinu přítomných hlasů. Dokumenty zveřejněné ke konání valné hromady potvrdily všechny parametry fúze tak, jak byly společnostmi oznámeny v srpnu.
- Podle informací agentury Bloomberg se akcie české společnosti Eurowag na londýnské burze upsaly v primárním úpisu (IPO) na ceně 175 pencí za kus. To je na spodní hranici nabízeného intervalu 175 až 220 pencí. Proces úpisu se má dokončit ve středu. Podíl volně obchodovaných akcií (free float) by měl činit cca 25 %.
- Průmyslovou výrobu v Německu v srpnu utlumily přerušené dodavatelské řetězce. Ve srovnání s červencem výroba klesla o čtyři procenta, což je výrazně více, než se čekalo. Zvláště trpí automobilový sektor. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se výroba v srpnu sníží o 0,4 procenta. Červencový růst průmyslové výroby o 1,3 procenta ještě očekávání překonal.
- Automobilka Škoda Auto od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech. Důvodem jsou chybějící čipy, které se používají v palubní elektronice. Firma se zaměří na dokončení velkého množství rozpracovaných vozů.
- Ruský plynárenský kolos Gazprom plní své dlouhodobé závazky vůči odběratelům bez problémů, jak potvrzují největší odběratelé plynu v Evropě, přesto zůstává ruský podnik v centru sporů o to, kdo může za raketový růst cen zemního plynu a zda může Gazprom dělat víc pro to, aby situaci pomohl zlepšit. Ve své analýze to píše agentura Reuters.
- Rostoucí ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku. Na konferenci k situaci na trhu s plynem to dnes řekla šéfka exportní divize plynárenské společnosti Gazprom Jelena Burmistrovová. Dodala ale, že spolupráce mezi producenty a spotřebiteli by mohla pomoci situaci na trhu uklidnit.
- Německá realitní společnost Vonovia si zajistila více než 60 procent akcií menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Je tak jeho většinovým vlastníkem. Dlouho očekávanému spojení obou firem nabízejících nájemní bydlení tak už nestojí nic v cestě, protože získání poloviny akcií Deutsche Wohnen ze strany Vonovie byl jeho podmínkou. Fúze přichází v době, kdy Berlíňané, rozhněvaní růstem cen nájmů v hlavním městě, v poradním referendu podpořili vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů.
- Německému výrobci luxusních automobilů BMW ve třetím čtvrtletí meziročně klesl odbyt o 12 procent na 593 189 vozů. BMW se podobně jako další automobilky potýká s globálním nedostatkem čipů. Firma nicméně uvedla, že za první tři čtvrtletí odbyt meziročně zvýšila o 18 procent na 1,932 milionu vozů.
- Nizozemský antimonopolní úřad dospěl k závěru, že pravidla americké technologické společnosti Apple požadující po vývojářích, aby využívali její systém pro platby v aplikacích, narušují hospodářskou soutěž. Nařídil proto firmě úpravu tohoto systému. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Platební politika obchodu s aplikacemi App Store je už delší dobu terčem kritiky ze strany vývojářů, a to zejména kvůli požadavku, aby vývojáři využívali pouze jeho platební systém, který si strhává poplatky v rozsahu 15 až 30 procent.
- Americký výrobce čipů Intel kvůli brexitu neuvažuje o tom, že by v Británii vybudoval nový závod. V rozhovoru s BBC to ve čtvrtek řekl šéf americké společnosti Pat Gelsinger. Minulý měsíc Intel oznámil, že v Evropě postaví nejméně dvě nové továrny na výrobu polovodičů, do nichž v následujícím desetiletí hodlá investovat až 80 miliard dolarů.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim pomohou snížit zadlužení nahromaděné kvůli vysokým výdajům na řešení dopadů pandemie covidu-19. Podle fondu je důležité, aby se jednotlivé země už začaly vracet k udržitelným rozpočtům a aby jejich rozpočtové politice důvěřovali investoři. Pandemie způsobila, že vlády začaly vynakládat obrovské sumy peněz na podporu hospodářství. Každá země si teď podle MMF musí určit, jaké načasování a jaké tempo fiskální konsolidace pro ni budou vhodné.
- Za 58 procenty všech státem podporovaných hackerských útoků, které v posledním roce zaznamenala americká technologická firma Microsoft, stálo Rusko. Kampaně mířily zejména na vládní agentury a nevládní analytické organizace v USA, na Ukrajině, v Británii a v dalších členských zemích NATO. Microsoft to uvedl ve své druhé výroční zprávě Digital Defense Report.
- Ceny domů v Británii v září stouply meziměsíčně o 1,7 % po srpnovém zvýšení o 0,8 %, meziročně o 7,4 % po srpnovém růstu o 7,2 %
Výsledková sezóna
- Britský maloobchodní řetězec Tesco v prvním pololetí svého finančního roku zvýšil upravený provozní zisk o 16,6 procenta na 1,39 miliardy liber. Vyšší jsou i tržby, uvedla ve středu firma, která působí také v Česku. Díky solidním výsledkům zlepšila i celoroční výhled.
Zdroj: CNBC, TradingEconomics, MarketWatch, ČTK
Aktuality
