Evropské akcie v pátek převážně klesaly, pod nulou skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo převážně v červených číslech. Na burzách byly cítit dozvuky reakcí na čtvrteční zasedání Bank of England a Evropské centrální banky a investoři nadále věnovali pozornost pandemii covidu-19, kterou nyní živí hlavně rychle se šířící varianta koronaviru omikron.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,56 % na 473,90 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,13 % na 7 269,92 bodu, německý DAX klesl o 0,67 % na 15 531,69 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,12 % na 6 926,63 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zdražily například akcie firem Ubisoft Entertainment (+4,58 %), TeamViewer (+4,55 %) nebo Deutsche Lufthansa (+4,16 %). Nedařilo se naopak cenným papírům společností Nordic Semiconductor (-7,83 %), Hermes International (-6,01 %) nebo Banco de Sabadell (-4,66 %).
V týdenním horizontu index STOXX Europe 600 klesl o 0,35 %, FTSE 100 se snížil o 0,30 %, DAX oslabil o 0,59 % a CAC 40 přišel o 0,93 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu dosáhne v příštím roce 3,6 % a nad cílovými dvěma procenty zůstane nejméně do roku 2024. V hospodářském výhledu to v pátek uvedla německá centrální banka. Ta rovněž předpokládá, že kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 bude obnova německé ekonomiky oproti dřívějším odhadům pomalejší. Na příští rok banka očekává růst hrubého domácího produktu o 4,2 %, ještě v létě přitom odhadovala růst na 5,2 %.
- Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci šestý měsíc za sebou zhoršila. Největší evropská ekonomika se potýká s problémy v dodavatelských řetězcích a s dopady protipandemických opatření. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pátek zveřejnil mnichovský institut Ifo.
- Růst cen v Evropské unii způsobený zejména zdražováním energií v listopadu opět zrychlil. Meziroční míra inflace vystoupila na 5,2 %, což je nejvýše za poslední dvě desetiletí. V závěrečné zprávě to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat. V říjnu činila míra inflace v unijní sedmadvacítce 4,4 %. Ceny rostly ve všech unijních zemích vyjma České republiky, kde zůstala inflace na hodnotě 4,8 %.
- Výrobní ceny v Německu se v listopadu meziročně zvýšily o 19,2 %, zejména kvůli pokračujícímu růstu cen energií, uvedl v pátek německý statistický úřad. Meziroční nárůst je tak už druhý měsíc v řadě nejvýraznější od roku 1951. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že tempo růstu výrobních cen meziročně stoupne na 19,9 %. Proti říjnu ceny vzrostly o 0,8 %.
- Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 8,5 %. Reagovala tak na přetrvávající vysokou inflaci. Úrok zvýšila centrální banka letos už posedmé a v pátečním oznámení nevyloučila, že bude ve zpřísňování měnové politiky pokračovat. Základní úroková sazba je tak nyní v Rusku nejvýše od září 2017.
- Banka HSBC dostala v Británii pokutu 64 milionů liber, podle úřadů osm let porušovala procesy zaměřené proti praní špinavých peněz. Úřady na ostrovech se teď na selhání kolem praní špinavých peněz znovu zaměřují, informovala v pátek agentura Reuters.
- Eurozóna: Stavební produkce v říjnu po sezónním očištění meziměsíčně stoupla o 1,6 % (září: +1 %), meziročně se zvýšila o 4,4 % (září: +2 %).
- Spojené království: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně stouply o 4,7 % (říjen: -1,5 %), meziměsíčně se zvýšily o 1,4 % (říjen: +1,1 %).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Velkoobchodní ceny v Německu v listopadu meziročně vzrostly o rekordních 16,6 procenta, oznámil v pondělí spolkový statistický úřad. Prudce se zvyšují hlavně ceny surovin, vliv na růst velkoobchodních cen ale mají i problémy v dodavatelských řetězcích. Proti říjnu se velkoobchodní ceny zvýšily o 1,3 procenta.
- Německo převede do svého fondu klimatických investic 60 miliard eur. Peníze jsou z již schváleného rozpočtového zadlužení na letošní rok, které Německo nakonec nevyužije. O převodu v pondělí rozhodla vláda nového německého kancléře Olafa Scholze a ve čtvrtek o tom bude jednat parlament. Ministr financí Christian Lindner označil rozpočtovou úpravu za jasný signál, že vláda je připravena plnit ekologické sliby bez nového zadlužování.
- Australská farmaceutická společnost CSL jedná o převzetí švýcarského výrobce léků Vifor Pharma. Hodnota transakce by se podle médií mohla pohybovat kolem deseti miliard australských dolarů (zhruba 160 miliard Kč). O rozhovorech v pondělí oficiálně informovala společnost CSL, čímž potvrdila dřívější zprávy médií.
- Odvolací soud ve Francii v pondělí vyměřil největší švýcarské bance UBS pokutu 1,8 miliardy eur za to, že pomáhala bohatým klientům vyhýbat se placení daní. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Pro UBS je to velké vítězství, protože podle původního verdiktu z roku 2019 měla zaplatit pokutu rekordních 4,5 miliardy eur.
- Britský antimonopolní úřad (CMA) přezkoumá plán americké softwarové společnosti Microsoft na převzetí firmy Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Úřad ve své pondělní zprávě uvedl, že chce zjistit, zda transakce v hodnotě 16 miliard dolarů nebude mít negativní vliv na hospodářskou soutěž. Vyzval proto zainteresované strany, aby se do 10. ledna k transakci vyjádřily.
- Polský antimonopolní úřad (UOKiK) se rozhodl prošetřit, zda nová pravidla americké technologické společnosti Apple pro ochranu soukromí a nakládání s osobními údaji uživatelů neporušují zákony o hospodářské soutěži. Oznámil to šéf úřadu Tomasz Chróstny.
- Průmyslová výroba v Evropské unii i v eurozóně se v říjnu vrátila k meziměsíčnímu růstu. V EU stoupla o 1,2 procenta po zářijovém půlprocentním poklesu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil statistický úřad Eurostat. Meziroční růst průmyslové produkce v EU v říjnu nicméně zpomalil na 3,6 procenta ze zářijových 4,8 procenta. Česká republika patřila mezi členské země EU s nejvýraznějším meziročním poklesem výroby.
- Míra nezaměstnanosti v Británii se v tříměsíčním období do konce října snížila na 4,2 procenta ze 4,3 procenta ve třech měsících do konce září. Oznámil to britský statistický úřad. Uvedl rovněž, že počet zaměstnanců na výplatních páskách se v listopadu meziměsíčně zvýšil o rekordních 257 000.
- Mnichovský hospodářský institut Ifo snížil odhad růstu německé ekonomiky pro příští rok na 3,7 procenta z dříve předpokládaných 5,1 procenta. Letošní růst nadále odhaduje na 2,5 procenta, zatímco odhad růstu pro rok 2023 zvýšil na 2,9 procenta z dříve očekávaných 1,5 procenta.
- Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil polské firmě Allegro nákup internetových obchodů Mall Group a kurýrní služby WeDo. Jeden z dosavadních vlastníků Mall Group, skupina Rockaway Capital, o transakci informovala na začátku listopadu s tím, že její hodnota je až 975 milionů eur.
- Maďarská centrální banka v úterý v souladu s očekáváním zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,3 procentního bodu na 2,4 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od května 2014. Pokračuje tak ve zpřísňování své měnové politiky v reakci na rostoucí inflaci.
- Přední pařížská taxislužba G7 pozastavila používání všech vozů Model 3 americké automobilky Tesla. O víkendu mělo jedno z těchto aut vážnou nehodu, informovala v úterý firma. List Le Parisien píše o 15 zraněných. Tesla, která má přístup k některým technickým údajům ve vozech, uvedla, že u jejího auta nedošlo k "žádné technické závadě".
- Britská společnost Rentokil se dohodla na převzetí amerického konkurenta Terminix za 6,7 miliardy dolarů. Spojením podniků vznikne globální lídr v boji proti škůdcům, jako jsou krysy či švábi. Oznámily to firmy.
- Francie oznámila nová opatření na podporu průmyslových podniků, které mají potíže s dodávkami, včetně úvěrů až na deset let. Prostřednictvím státní investiční banky Bpifrance bude k dispozici až 700 milionů eur na posílení provozního kapitálu. Dlouhodobé půjčky jsou navrženy tak, aby nepoškodily investiční schopnost podniků. Informovala o tom agentura Bloomberg.
- Ceny zboží a služeb na Slovensku v listopadu v meziročním srovnání stouply nejvíce za posledních téměř 17 let. Inflace zrychlila na 5,6 procenta z říjnových 5,1 procenta, informoval o tom slovenský statistický úřad. Spotřebitelské ceny rostou rychlejším tempem než dříve i v jiných státech, mimo jiné i v České republice.
- Světový dluh dosáhl v loňském roce v důsledku pandemie covidu-19 rekordní výše 226 bilionů dolarů. To představuje 256 procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Znamená to nárůst o 28 procentních bodů, tedy nejvíce od druhé světové války. Informoval o tom ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF).
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v listopadu zrychlil na 5,1 procenta z říjnových 4,2 procenta. Inflace se tak vyšplhala na nejvyšší úroveň od září 2011. Zpráva zřejmě posílí tlak na britskou centrální banku, aby zvýšila úrokové sazby. Listopadový nárůst překonal odhady analytiků v anketě Reuters, kteří předpokládali, že spotřebitelské ceny se meziročně zvýší o 4,7 procenta.
- Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila podávání posilovací dávky původně jednodávkové vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Další injekci je podle ní možné aplikovat po uplynutí nejméně dvou měsíců od prvotního naočkování u všech osob starších 18 let. Po látkách firem Pfizer/BioNTech a Moderna se tak jedná již o třetí preparát, který EMA doporučuje pro posílení ochrany získané základním naočkováním.
- Americká investiční společnost Fortress Investment Group, která patří pod japonskou skupinu SoftBank, převezme britského provozovatele hospod a barů Punch Pubs & Co. Informovala o tom agentura Reuters. Finanční podmínky transakce firmy nesdělily.
- Společnost International Airlines Group (IAG), která je vlastníkem aerolinek British Airways a Iberia, se chystá zrušit převzetí konkurenta Air Europa od španělské firmy Globalia. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
- Německo by mělo nařídit Googlu a Applu, aby ze svých distribučních kanálů stáhly šifrovanou komunikační aplikaci Telegram, pokud bude nadále ignorovat žádosti o pomoc s vyhledáváním obsahu sdíleného extremisty. Podle agentury Reuters to řekl ministr vnitra Dolního Saska Boris Pistorius.
- Globální obchodní rizika se ve čtvrtém čtvrtletí mírně zhoršila. Mezi ta nejvýznamnější patří inflace v souvislosti s energetickou krizí, pnutí mezi USA a Čínou a pandemie covid-19. Firmy, které podnikají na více trzích, také ovlivní zpomalení čínské ekonomiky, problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích nebo politika v EU. Vyplývá to ze zprávy společnosti Dun & Bradstreet.
- Britská centrální banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,25 %, zejména kvůli sílícím inflačním tlakům. Z velkých vyspělých zemí je tak Británie první, která od začátku pandemie sazbu zvedla. Pro zvýšení základního úroku z minima 0,10 % hlasovalo osm z devíti členů měnového výboru. Objem programu nákupů dluhopisů banka ponechala beze změny na 895 miliardách liber.
- Evropská centrální banka na prosincovém zasedání v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Základní úroková sazba ECB tak zůstává na rekordním minimu 0 % a depozitní sazba na -0,5 %. V nové makroekonomické prognóze ECB zvýšila výhled inflace a snížila výhled růstu HDP v příštím roce.
- Největší australské aerolinky Qantas Airways při obměně své domácí flotily přejdou od amerického výrobce Boeing k evropskému výrobci Airbus. Letecká společnost informovala, že se zavázala k nákupu 20 letadel Airbus A321XLR a 20 strojů A220-300 s opcí na nákup dalších 94 letadel. Dohoda podléhá schválení představenstvem, které se očekává do konce června příštího roku. Hodnotu transakce aerolinky nezveřejnily. Na dálkové spoje bude Qantas dál odebírat letadla Boeing 787 Dreamliner.
- Německá energetická firma RWE podle listu Handelsblatt plánuje prodej českých plynových zásobníků. Očekávanou hodnotu transakce noviny odhadují okolo 500 milionů eur. Podle Handelsblattu už RWE pověřila investiční banku Barclays, aby na první pololetí roku 2022 připravila aukci zásobníků, které pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě Česka za dva zimní měsíce.
- Růst ekonomické aktivity v eurozóně v prosinci zpomaluje, zatímco v Německu se zastavil. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které zveřejnila ve čtvrtek organizace IHS Markit. Značnou měrou k tomu přispělo šíření koronavirové varianty omikron, což si vyžádalo nová omezení v dominantním sektoru služeb.
- Německý automobilový koncern Volkswagen letos kvůli globálnímu nedostatku čipů asi neprodá avizovaných zhruba devět milionů aut. S odkazem na své zdroje to napsal časopis Manager Magazin. Automobilka se podle něj připravuje na zhoršení nedostatku čipů, který by mohl přetrvat nejméně do začátku roku 2023. Vedení koncernu předpokládá, že se nedostatek této klíčové součástky nejhůře projeví u značek Volkswagen a Škoda.
- Evropský výrobce letecké techniky Airbus ve čtvrtek dodal poslední letoun typu A380, převzala ho letecká společnost Emirates, která byla jeho nejvýznamnějším odběratelem. Firma tento největší komerční letoun v historii vyráběla 21 let, celkem jich vzniklo 251.
- Společnost International Airlines Group (IAG), která je vlastníkem aerolinek British Airways a Iberia, se dohodla na zrušení smlouvy o převzetí konkurenta Air Europa od španělské firmy Globalia. IAG dodala, že firmě Globalia v souvislosti se zrušením transakce zaplatí 75 milionů eur, a upozornila, že bude zkoumat alternativní možnosti spolupráce s Air Europa.
- Eurozóna: Obchodní bilance v říjnu skončila přebytkem 3,6 miliardy eur (odhad: 7,6 miliardy eur, září: 7,8 miliardy eur).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švédská společnost H&M ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku zvýšila čisté tržby o osm procent na 56,8 miliardy švédských korun (139,4 miliardy Kč). Vyjádřeno v místních měnách se dostala zpět na úroveň roku 2019, tedy do doby před začátkem pandemie covidu-19. H&M je druhým největším prodejcem oděvů na světě.
Zdroj: CNBC
Aktuality
