Glosa: České a německé domácnosti již v únoru šlapaly na brzdu
Nálada mezi českými domácnostmi před invazí Ruska na Ukrajinu nebyla nijak oslnivá - podle průzkumu ČSÚ zůstávala v únoru (před ruskou invazí) poblíž nejnižších úrovní za celé období pandemie. A březen pak zaznamenal další výrazný propad v náladě na úrovně nejnižší od roku 2012-2013, kdy bylo Česko zasaženo vleklou recesí spojenou s eurokrizí a strachem z deflace. Dnes je problém opačný. Domácnosti se bojí dalšího nárůstu inflačních tlaků a poklesu reálných mezd.
Již únor přitom byl podle úterních statistik z pohledu útrat českých domácností velmi opatrný. Meziročně sice útraty poměrně výrazně vzrostly, byl to ovšem důsledek loňských uzavírek kamenných obchodů. Právě v nich vzrostly tržby nejvíce - kamenné obchody s oděvy +119,3 % meziročně, s výrobky pro sport, kulturu a rekreaci +34,6 %. Prodeje v internetových obchodech (kterým se naopak v době uzavírek ekonomiky dařilo) meziročně výrazně klesají (-10,8 %). A co je důležitější, meziměsíčně celý maloobchod přešlapuje na místě. Podobná situace je i v sousedním Německu, kde útraty v lednu i v únoru stagnovaly, a to po velice slabých prosincových tržbách. Touto optikou vypadají ještě útraty českých domácností dobře a ukazují na pokračující růst tuzemské ekonomiky (podle našeho nowcastu zhruba o 0,5 % mezikvartálně).
Uvidíme, co ve středu přinese výsledek průmyslové výroby. Ta by podle našeho názoru měla ještě za únor vykázat dobré výsledky. Nálada se před invazí vylepšovala s tím, jak polevovalo napětí v subdodavatelských řetězcích v nejvíce zasažených odvětvích. Tomu ostatně odpovídá únorový nárůst prodejů aut - asi jediná výraznější položka, která zaznamenala v útratách domácností viditelnější vzestup.