Evropské akcie v pátek zpevnily. V týdenním horizontu indexy naopak klesly a za celý měsíc se na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Investoři věnovali pozornost makrodatům v čele s inflací za eurozónu a německými maloobchodními tržbami a nezaměstnaností. V týdenním horizontu hlavní indexy klesly, v měsíčním se na směru neshodly.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,38 % na 450,22 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,08 % na 7 608,08 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,41 % na 15 386,58 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,26 % na 7 135,06 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Future (+24,42 %), Commerzbank (+11,08 %) nebo S4 Capital (+6,88 %). V minusu naopak skončily cenné papíry firem Carnival (-4,85 %), Rheinmetall (-3,10 %) či TotalEnergies (-2,06 %).
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,67 %, FTSE 100 se snížil o 0,99 %, DAX ubral 1,10 % a CAC 40 odepsal 0,69 %. Pátek tentokrát uzavřel i celý měsíc, za ten STOXX Europe 600 odepsal 1,73 %, DAX přišel o 2,86 % a CAC 40 odepsal 2,22 %, FTSE 100 ale zpevnil o 1,92 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Míra inflace v eurozóně v září klesla na 4,3 % ze srpnové hodnoty 5,2 %, uvedl v pátek v rychlém odhadu unijní statistický úřad Eurostat. Inflace je tak nejníže za poslední dva roky. Před rokem byla na deseti procentech, což byl tehdejší rekord. Nejvyšší inflaci má nyní v eurozóně Slovensko.
- Počet lidí bez práce v Německu se v září podle sezónně přepočtených údajů zvýšil o 10 tisíc na 2,642 milionu. V pátek to v předběžné zprávě oznámil Spolkový úřad práce, podle kterého míra nezaměstnanosti zůstala na 5,7 %. Výsledky podle Daniela Terzenbacha z vedení úřadu práce ukazují, že německý pracovní trh je stabilní. Poptávka po nových pracovnících ale podle úřadu práce nadále klesá.
- Maloobchodní tržby v Německu v srpnu proti předchozímu měsíci klesly o 1,2 %. Na vině byla vysoká inflace. Údaj v pátek zveřejnil německý statistický úřad. Výsledek je překvapením pro analytiky, ti totiž naopak odhadovali, že se tržby o půl procenta zvýšily. Meziročně se tržby v maloobchodě snížily o 2,3 %. Ceny zboží dováženého do Německa pak podle další zprávy statistiků v srpnu meziročně klesly o 16,4 %, což je nejvýraznější pád od listopadu 1986.
- Zástupci zaměstnanců ocelářské divize průmyslového konglomerátu Thyssenkrupp kritizují šéfa, že je nezasvětil do plánu na prodej podílu ve firmě. Podnik podle tisku vyjednává o prodeji polovičního podílu s českým investorem Danielem Křetínským a jeho Energetickým a průmyslovým holdingem. O možnosti prodeje psal ve čtvrtek list Handelsblatt s odvoláním na zdroje. Thyssenkrupp i Křetínský se podle listu k informaci odmítli vyjádřit. Důvěryhodný zdroj z Křetínského EPH ale ČTK informaci potvrdil.
- Pařížská prokuratura vyšetřuje majitele luxusního koncernu LVMH, francouzského miliardáře Bernarda Arnaulta, a ruského podnikatele a miliardáře Nikolaje Sarkisova. Jsou podezřelí z praní špinavých peněz. Podle agentury Reuters to v pátek potvrdil úřad prokurátora.
- Spojení království: HDP v druhém čtvrtletí podle revidovaných dat meziročně stoupl o 0,6 % (předchozí údaj: +0,4 %) a mezikvartálně se zvýšil o 0,2 % (proti předchozímu údaji beze změny).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Japonský výrobce automobilů Nissan Motor bude v Evropě do roku 2030 prodávat už jen elektromobily. V Evropě nově uváděné modely jeho vozů budou navíc od teď jen plně elektrické. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl generální ředitel společnosti Makoto Ušida.
- Závod jihokorejské automobilky Hyundai Motor v Petrohradě koupí ruská společnost. S odvoláním na ruského ministra obchodu Denise Manturova to v pondělí uvedla agentura TASS. Jméno kupce nebylo zveřejněno. Rozhodnutí o prodeji má padnout v nejbližší době, dodal Manturov. Hyundai bude mít dvouletou opci na to, aby mohl svůj závod koupit zpět.
- Evropská komise vetovala návrh internetové rezervační společnosti Booking Holdings převzít za 1,63 miliardy eur švédského rivala zaměřeného na rezervaci letů eTraveli. Spojení by posílilo dominantní postavení firmy Booking mezi internetovými cestovními agenturami u hotelových rezervací, nápravná opatření navržená firmou Booking přitom nejsou dostatečná k vyřešení těchto obav, uvedla EK ve svém pondělním sdělení. Booking se hodlá proti rozhodnutí odvolat.
- Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) v pondělí vyzvalo Evropskou komisi, aby urychleně změnila pravidla vývozu elektromobilů do Británie. Jinak od ledna hrozí, že evropské automobilky v příštích třech letech zaplatí o 4,3 miliardy eur navíc. Sdružení to v pondělí uvedlo v tiskové zprávě. Jde o brexitová pravidla, která počítají se zdaněním v případě, že v autech bude nadlimitní podíl součástek vyrobených mimo Evropu.
- Evropská unie nemá v úmyslu přerušit vztahy s Čínou, i když podniká kroky ke snížení ekonomické závislosti a rizik. Na pekingské univerzitě Čching-chua to v pondělí řekl eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis. Sedmadvacítka bude podle něj důraznější při prosazování spravedlivé hospodářské soutěže a hájení svých zájmů. Očekává se, že místopředseda unijní exekutivy své obavy probere s čínským vicepremiérem Che Li-fengem, uvedla agentura Reuters.
- Podnikatelská nálada v Německu se v září opět zhoršila, tempo poklesu se ale proti předešlým čtyřem měsícům výrazně zpomalilo. Hodnota indexu, který sestavuje ekonomický institut Ifo, klesla na 85,7 bodu ze zpřesněné srpnové hodnoty 85,8 bodu. Pozitivní je podle pondělní zprávy Ifo to, že podniky v září mírně zlepšily svá očekávání, byť ta zůstávají velmi pesimistická.
- Důvěra v českou ekonomiku se v září po předchozích dvou měsících růstu snížila meziměsíčně o 4,2 bodu na 89,2 bodu. Dostala se tak na nejnižší úroveň od března 2021. V porovnání se srpnem klesla důvěra v řadách podnikatelů i mezi spotřebiteli. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. I meziročně je celková důvěra nižší, loni v září činila 90,3 bodu.
- Nálada mezi německými vývozci se v září pátý měsíc za sebou zhoršila a je nejnižší od března 2020. Německý ekonomický institutu Ifo v úterý uvedl, že ukazatel exportních očekávání se v září snížil na -11,3 bodu ze srpnových -6,5 bodu.
- Rusko ustálo sankce, které na něj po loňské invazi ruských vojsk na Ukrajinu uvalily západní státy. V rozhovoru s britským ekonomickým listem Financial Times to řekl ruský oligarcha Oleg Děripaska. Zároveň dal najevo nad tímto vývojem překvapení - myslel si totiž, že Rusko kvůli válce zkrachuje.
- Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evropskými státy se však obává ztráty konkurenceschopnosti a zániku. V úterý to na klimatické konferenci Svazu německého průmyslu (BDI) prohlásil šéf svazu Siegfried Russwurm. Spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zástupce průmyslu ujistil, že dostupné ceny elektrické energie jsou i jeho cílem, protože ochrana klimatu jde ruku v ruce s hospodářskou prosperitou.
- Čtyři země střední Evropy, které sousedí s Ukrajinou, by v případě vítězství ruských sil ve stávajícím konfliktu na Ukrajině čelily výrazně vyšším finančním nákladům, než jaký byl objem jejich pomoci Kyjevu od začátku ruské invaze. Pro tyto země je tak ekonomicky výhodné pokračovat v podpoře Ukrajiny. V nejnovější studii to uvedla slovenská nevládní organizace Globsec. Jde o Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko.
- Vlády zemí eurozóny se v příštím roce pokusí zlepšit své veřejné finance zrušením drahých dotací na ceny energií. Výraznějšímu zpřísnění fiskální politiky ale brání pomalejší hospodářský růst a obavy z rozhořčení voličů. S odkazem na úředníky z eurozóny to dnes uvedla agentura Reuters.
- Bankovní rada České národní banky (ČNB) také na zářijovém měnověpolitickém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Na tiskové konferenci po konci jednání guvernér Aleš Michl řekl, že sazba bude v nadcházejících čtvrtletích výše, než doporučuje prognóza banky.
- Společnost Binance, která je největší kryptoměnovou burzou na světě, prodá své aktivity v Rusku nově vzniklé burze CommEX. Firma o tom ve středu informovala na svém webu. Finanční podrobnosti transakce nezveřejnila. Binance zdůraznila, že nebude mít pravidelný podíl z tržeb CommEX a nemůže v budoucnu koupit zpět akcie prodaného podniku.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zlepšila výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt se letos v Česku zvýší o 0,1 procenta, zatímco v květnu předpovídala, že o 0,1 procenta klesne. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok nicméně EBRD zhoršila na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 2,9 procenta. Banka to uvedla ve svém hospodářském výhledu.
- Německo: Index spotřebitelské důvěry od GfK pro říjen klesl na -26,5 bodu (odhad: -26 bodů, září: -25,6 bodu, revidováno z -25,5 bodu).
- Americký výrobce čipů GlobalFoundries hodlá do konce desetiletí investovat osm miliard dolarů do rozšíření továrny v Drážďanech. Kapacita závodu by se tak měla téměř zdvojnásobit. Německému listu Handelsblatt to řekl šéf podniku Thomas Caulfield.
- V německém koncernu Volkswagen přes noc odstranili poruchu počítačové sítě. Výroba v závodech, které se kvůli ní ve středu zastavily, se tak začala obnovovat. Agentuře DPA to ve čtvrtek ráno řekl mluvčí firmy, jejíž součástí je i Škoda Auto. Událost podle agentury Reuters zdůraznila zranitelnost infrastrukturní sítě největšího výrobce automobilů v Evropě.
- Ruská společnost Gazprombank koupila 14 nákupních center MEGA, která v Rusku patřila společnosti Ingka Group, majiteli většiny obchodů prodávajících nábytek švédské značky IKEA. Celkem je to 2,3 milionu metrů čtverečních maloobchodní plochy. S odkazem na sdělení Gazprombank Group o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Cena zveřejněna nebyla. Společnost Ingka uvedla, že už nebude v Rusku dále obchodně činná.
- Pět předních německých hospodářských institutů předpovídá, že hrubý domácí produkt Německa letos klesne o 0,6 %. Na vině jsou podle nich vysoké úroky a nižší spotřeba stlačovaná inflací. Na jaře instituty ještě očekávaly, že největší evropská ekonomika letos vykáže růst, který tehdy odhadovaly na 0,3 %.
- Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair hodlají ve svém zimním letovém řádu zrušit mnoho letů. Důvodem je zpoždění dodávek nových letadel od amerického výrobce Boeing. Firma to uvedla ve čtvrtečním sdělení.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie kleslo na 4,3 % ze srpnových 6,4 %. V předběžné zprávě to ve čtvrtek uvedl spolkový statistický úřad Destatis. Je to nejnižší úroveň zaznamenaná od začátku války na Ukrajině. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že inflace zvolní na 4,5 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %.
- Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom v letošním prvním pololetí klesla produkce plynu meziročně o téměř 25 % na 179,45 miliardy krychlových metrů. Oznámila to ve čtvrtek podle agentury Reuters firma, která se v poslední době potýká s prudkým poklesem vývozu do Evropy.
- Německý průmyslový konglomerát Thyssenkrupp jedná o prodeji polovičního podílu ve své ocelářské divizi českému miliardáři Danielu Křetínskému. Informoval o tom ve čtvrtek list Handelsblatt s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním. Společnost Thyssenkrupp i Křetínský se podle listu k této informaci odmítli vyjádřit. Důvěryhodný zdroj z Křetínského Energetického a průmyslového holdingu (EPH) informaci potvrdil. Společnost Thyssenkrupp letos obnovila plán na oddělení ocelářské divize, která je druhým největším výrobcem oceli v Evropě.
- Index ekonomické nálady v eurozóně sestavovaný Evropskou komisí v září klesl na 93,3 bodu ze srpnových 93,6 bodu (revidováno z 93,3 bodu), čekal se výsledek 92,5 bodu. Index důvěry v průmyslu se snížil na -9 bodů (odhad: -10,5 bodu, srpen: -9,9 bodu, revidováno z -10,3 bodu) a index důvěry ve službách klesl na 4 body (odhad: 3,5 bodu, srpen: 4,3 bodu, revidováno z 3,9 bodu). Index spotřebitelské důvěry i podle finálních údajů klesl na -17,8 bodu ze srpnových -16 bodů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Švédskému prodejci oděvů H&M stoupl ve třetím finančním čtvrtletí provozní zisk na 4,74 miliardy švédských korun z 902 milionů SEK o rok dříve. Výsledky z loňského třetího kvartálu zahrnují jednorázové náklady 2,1 miliardy SEK na odchod skupiny z Ruska. Výsledky za letošní třetí čtvrtletí zhruba odpovídají odhadu analytiků. Teplé počasí podle skupiny na mnoha evropských trzích zpozdilo začátek podzimní nákupní sezony a způsobilo pokles tržeb v září. Firma o tom informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření.
- Společnost Allegro, která je největší internetovou obchodní platformou v Polsku, v druhém čtvrtletí meziročně zvýšila upravený zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) z aktivit v Polsku o 22 % na 673 milionů zlotých (3,5 miliardy Kč). Výsledek překonal očekávání analytiků. Firmě se daří i v České republice, kam vstoupila s novým tržištěm na konci července. Podnik to uvedl v čtvrtečním sdělení. Allegro očekává, že růst hlavních příjmů na domácím trhu zrychlí, zdůvodňuje to růstem mezd v Polsku.
Zdroj: CNBC