Evropské akcie v pondělí zdražily, dařilo se bankovnímu sektoru
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech, z hlavních indexů nejvíce posílil francouzský CAC 40. Cenné papíry z bankovního sektoru zpevnily o 1,9 %, nedařilo se naopak akciím z technologického odvětví, které oslabily o 0,7 %. Z makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné aktuální údaje o podnikatelské náladě v Německu.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,73 % na 518,87 bodu, německý DAX zpevnil o 0,89 % na 18 325,58 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,03 % na 7 706,89 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 0,53 % na 8 281,55 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností HelloFresh (+11,78 %), Hochtief (+9,98 %) nebo argenx (+9,06 %). Naopak výrazně oslabily cenné papíry firem Eurofins Scientific (-16,15 %), Eurofins Scientific (-4,66 %) či Zalando (-3,86 %).
Evropské trhy zažily minulý týden volatilní obchodování, když investoři vstřebávali několik rozhodnutí měnových autorit, včetně snížení sazeb švýcarskou centrální bankou a ponechání stávajících úroků ze strany Bank of England. V tomto týdnu se očekává rozhodnutí o dalším směřování monetární politiky od švédské a turecké centrálních banky. Globální sentiment bude ovlivněn také americkým cenovým indexem výdajů na osobní spotřebu, preferovaným ukazatelem inflace Fedu, který bude zveřejněn v pátek.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Americký výrobce obalů Sonoco Products kupuje konkurenční švýcarskou společnost Eviosys za 3,9 miliardy dolarů od americké investiční skupiny KPS Capital. Firma Sonoco, která vyrábí mimo jiné tuby na brambůrky Pringles, to v pondělí oznámila v tiskové zprávě.
- Čínský internetový prodejce levné módy Shein začátkem tohoto měsíce předložil britským regulátorům dokumenty k plánovanému uvedení akcií na londýnskou burzu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Upozornila, že vstup firmy Shein na londýnskou burzu by se mohl stát jednou z největších primárních veřejných nabídek akcií (IPO) na světě v letošním roce.
- Restrukturalizace ocelářské divize německého průmyslového konglomerátu Thyssenkrupp se uskuteční bez nedobrovolných odchodů zaměstnanců. S odkazem na sdělení firmy o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Na převzetí pětinového podílu v ocelářské divizi firmy Thyssenkrupp se v dubnu dohodla investiční skupina EP Corporate Group (EPCG) českého podnikatele Daniela Křetínského.
- Německá vláda pracuje na strukturálních reformách, nehodlá omezit investice, pokračuje v transformaci energetiky a připravuje opatření k posílení zaměstnanosti. Představitele německé ekonomiky o tom v pondělí na úvod Dne průmyslu ujistil kancléř Olaf Scholz. Šéf Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm předtím vyzval spolkovou vládu, aby se zaměřila na investice a na oživení churavějícího německého hospodářství.
- Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, plyne z informací diplomatických zdrojů. První část peněz určených na vojenskou pomoc zemi, která se brání ozbrojené ruské agresi, by měla do Kyjeva zamířit příští týden.
- Členské státy Evropské unie v pondělí formálně schválily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku. Informovalo o tom české zastoupení při EU. Sankční seznam se rozrůstá o 116 fyzických i právnických osob, které se podle unijní diplomacie podílejí na agresi proti Ukrajině, a rovněž o některé sektorové oblasti. Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Sankce definitivně odsouhlasili na dnešním jednání v Lucemburku unijní ministři zahraničí.
- Společnost Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada se dohodla na dalším zvýšení částky, kterou zaplatí za převzetí divize sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group americké firmy Vista Outdoor, a to o 40 milionů dolarů. Společnost Vista Outdoor v pondělí oznámila, že dodatek smlouvy podepsaný v neděli zvyšuje kupní cenu na dvě miliardy dolarů z dřívějších 1,96 miliardy dolarů.
- Počet firemních bankrotů v Německu v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl téměř o 30 procent zhruba na 11 000 případů. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od roku 2016. Vyplývá to ze studie, kterou v pondělí zveřejnila společnost Creditreform.
- Obchod s aplikacemi App Store americké společnosti Apple porušuje nařízení Evropské unie o digitálních trzích. Uvedla to v pondělí Evropská komise (EK). Apple podle ní brání vývojářům aplikací v přesměrování spotřebitelů na alternativní nabídky. Vyšetřování praktik Applu zahájila EK v březnu a firmě zaslala svá předběžná zjištění. Obvinění by mohlo vést k vysoké pokutě.
- Podnikatelská nálada v Německu se po květnové stagnaci v červnu znovu zhoršila. Index, který sestavuje ekonomický institut Ifo, klesl z 89,3 bodu na 88,6 bodu. Zatímco pohled na současnou situaci se ve firmách nezměnil, celkové hodnocení zhoršila pesimističtější očekávání.
- Polský státní petrochemický gigant Orlen prodá svoji mediální skupinu Polska Press, pod kterou spadají desítky lokálních deníků nebo stovky internetových portálů. Britskému listu Financial Times (FT) to řekl šéf Orlenu Ireneusz Fonfara. Investorům tím chce ukázat, že jím vedený koncern už není pod politickým vlivem jako za předchozí vlády národněkonzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).
- Ruský arbitrážní soud bude po české společnosti innogy Energie vymáhat částku 78,2 milionu eur (1,95 miliardy Kč), jestliže firma poruší nedávný zákaz pokračovat v řízení se společností Gazprom Export v zahraničí. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura TASS. Společnost innogy uvedla, že věc nebude komentovat.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
