Když levně, tak přes internet: České on-line aukce umění v roce 2022 byly opět vyhledávané, devět položek se vyšplhalo nad milion korun

Na on-line aukcích, které sleduje server Artplus, loni sběratelé zaplatili za necelé čtyři tisíce prodaných položek přes 118 milionů korun. Platí, že přes internet se prodávají především levnější díla a předměty. Přes milion korun se loni ale dostalo již devět dražených děl. Hranici 69 tisíc korun nepřekročilo 90 % prodaných položek.
Když levně, tak přes internet. Tato poučka se netýká jen spotřebního zboží, ale také uměleckých předmětů. Loni poprvé začal server Artplus sledovat samostatně on-line aukce umění, jejichž nabídka se složením podobá sálovým aukcím. Na 35 sledovaných aukcích sběratelé utratili za necelých 3 900 položek celkem 118,8 milionu korun. Pro srovnání, na sálových aukcích se prodalo loni dvakrát více uměleckých děl a předmětů, ovšem za 1,65 miliardy korun.
On-line aukce jsou mezi zájemci o umění nejpopulárnějším způsobem nákupu. V loňském unikátním průzkumu mezi sběrateli J&T Banka Art Report se k nákupu přes internet přihlásilo 62 % oslovených. Na sálové aukce míří 41 % sběratelů. Lidé, kteří nakupují umění v on-line aukcích, nejčastěji podle průzkumu za jedno dílo utratí méně než 50 tisíc korun.
Internetové aukční síně se zaměřují na levnější produkci. Na 70 % nabízených položek se vydražilo za méně než 18 600 korun. V nabídce sálových aukcí to byla cena rozdělující prodané položky zhruba na polovinu. V průměru stálo jedno dílo prodané on-line 31 tisíc korun, což je sedmina průměrné ceny ze sálových aukcí. Pod sběrateli zmíněnou hranicí 50 tisíc korun se umístilo přibližně 85 % prodaných položek.
Přesto se i do on-line dražeb dostala zajímavá díla, jejichž cenu sběratelé vyhnali do vyšších stovek tisíc korun. Devět nabízených děl překonalo milionovou hranici. Rekordmanem byl nově objevený obraz Zátiší s květinami od Josefa Čapka, který v samostatné dražbě prodala společnost AUKCE OBRAZŮ U NÁRODNÍ GALERIE za 9,12 milionu korun. Byla to jediná Čapkova malba, která se loni přes internet prodávala. Doplnilo ji dalších sedm knižních a grafických drobností.
Třikrát se přes milion korun dostal představitel českého impresionismu Václav Radimský, který je úspěšný i na sálových aukcích. Za všech pět jeho obrazů prodaných on-line sběratelé zaplatili 5,3 milionu korun.
Nejprodávanějším autorem přes internet byl loni český barokní rytec a kreslíř Václav Hollar. Za 56 prodaných položek vítězové dražeb zaplatili celkem necelých 280 tisíc korun.
Dosažené ceny na on-line aukcích jsou rozprostřeny rovnoměrněji než u sálových aukcí. Ukazuje to podíl 5 % nejdražších položek na celkovém obratu. Zatímco na sálových aukcích tvoří tato skupina tři čtvrtiny obratu, na on-line aukcích je to zhruba polovina.
V úspěšnosti prodeje se on-line aukce loni výrazně nelišily od sálových aukcí. Zatímco na sále se prodala polovina nabízených položek, on-line našlo nového kupce 49 % artefaktů. I on-line aukce tak těžily z celkově velké poptávky sběratelů a zájemců o umění. V průměru dražitelé vyhnali během aukcí vyvolávací ceny na dvojnásobek.