US MARKETOtevírá za: 1 h 30 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ+0,33 %
KB-0,59 %
Erste-0,14 %

Zlato vs. bitcoin: Co koupit, když jsou ekonomika i trhy v problémech?

Zlato a bitcoin - ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Na začátku roku 2025 investoři upřednostnili zlato před bitcoinem. Zatímco loni přiteklo do bitcoinových ETF přes 35 miliard dolarů a cena kryptoměny vzrostla o zhruba 120 %, letos jsou přílivy zatím méně než třetinové. Naproti tomu zlato zaznamenalo silný zájem investorů. Lze to nějak zobecnit?

Důvodem je nejistota. První čtvrtletí 2025 provázely obavy ohledně politiky Fedu, mezinárodního obchodu a vývoje americké ekonomiky. V takovém prostředí investoři tradičně volí aktiva vnímaná jako takzvané bezpečné přístavy. A zlato tuto roli, zdá se, nadále plní lépe než bitcoin.

Bitcoin není bezpečné útočiště, ale rizikové růstové aktivum. Daří se mu nejlépe, když roste likvidita a hrozí oslabování klasických měn (fiat měn, chcete-li). Začátek roku 2025 ale přinesl pravý opak, tedy zejména zdrženlivou měnovou politiku. Situace se ale začíná měnit. Obchodní politika USA se stabilizuje a po prvotním šoku trhy věří, že se Donald Trump nakonec přece jen bude chtít se všemi nějak domluvit. Od Fedu většina trhu letos očekává uvolnění měnové politiky, byť otázkou je jeho míra. To se pozitivně projevuje v přílivu peněz do bitcoinových ETF a není náhoda, že je bitcoin v současnosti historicky nejdražší.

Zlato mělo letos nad bitcoinem navrch

Zlato mělo letos nad bitcoinem navrch

To, že bitcoin a zlato neposkytují stejnou (ať už dobrou, nebo špatnou) ochranu před tržními a hospodářskými stresy, je patrné i z jejich dlouhodobě negativní korelace. "Fascinuje mě, že nejvíce negativně s cenou bitcoinu koreluje cena zlata. U dvou investic, které mají tak či onak pověst uchovatelů hodnoty, bych to zkrátka nečekal. Bitcoin je trochu jako Dr. Jekyll a Mr. Hyde, někdy se 'chová' jako zlato, jindy jako technologický akciový index Nasdaq," podotýká Jurrien Timmer, globální stratég společnosti Fidelity Investments.

Bitcoin - pětiletá míra korelace.png

Fidelity Investments

Bitcoin - pětiletá míra korelace

Dává tržní historie pádnou odpověď na otázku, zda v době ekonomických nebo tržních turbulencí spíše "schovat" peníze do zlata, nebo do bitcoinu? Poměrně krátká historie kryptoměn a enormní cenový růst bitcoinu by mohly snadno vést k pocitu, že přece bitcoin svým zhodnocením strčí do kapsy všechno, tedy i zlato. Ano, ale zdaleka ne každý si kdysi dávno "natěžil" nějaké ty unikátní kódy, které se postupem času proměnily v miliony nebo dokonce miliardy. A proto má smysl sledovat právě reakce investorů v krizích současnosti, kdy se vedle zlata i bitcoin stal poměrně běžnou součástí portfolií a tržního mainstreamu. A lze si jen zopakovat základní argumenty.

Proč v době krize kupovat raději bitcoin než zlato?

  • Omezená nabídka a digitální vzácnost: Bitcoin má předem danou maximální nabídku (21 milionů mincí), což z něj dělá deflační aktivum. Na rozdíl od zlata, jehož množství lze zvyšovat těžbou, byť pomalu. To teoreticky zvyšuje atraktivitu bitcoinu jako dlouhodobého uchovatele hodnoty.
  • Snadná přenositelnost a přístupnost: Bitcoin je digitální aktivum, které lze přenést nebo převést prakticky kamkoli na světě, bez potřeby fyzického transportu nebo bankovního systému. V případě geopolitických problémů či přímo osobního útěku z krizové oblasti je bitcoin přístupnější než fyzické zlato. Zda s ním někde "zaplatíte", je samozřejmě otázka jiná.
  • Rostoucí přijetí: Institucionální investoři, firmy a vlády začínají vnímat bitcoin jako nový typ uchovatele hodnoty. S rostoucí adopcí a regulací se zvyšuje jeho legitimita a potenciál růstu ceny, zejména v kontrastu s tradičními aktivy.

Proč v době krize kupovat raději zlato než bitcoin?

  • Historicky ověřená role bezpečného přístavu: Zlato má za sebou tisíce let role uchovatele hodnoty v krizích, válkách i při kolapsech měn. Investoři mu důvěřují jako stabilnímu aktivu, které nezávisí na technologiích, internetu ani důvěře v novou infrastrukturu.
  • Nižší volatilita a menší riziko ztráty hodnoty: Cena zlata je mnohem méně volatilní než kurz bitcoinu. V krizové situaci, kdy investoři hledají jistotu a ochranu před ztrátami, je stabilnější cena zlata psychologicky i prakticky přitažlivější.
  • Fyzická podstata a absence technologického rizika: Zlato je hmatatelné a nepodléhá kybernetickým hrozbám, výpadkům sítě, ztrátě hesel nebo regulacím blockchainu. V době kolapsu infrastruktury (blackouty, války, technologické výpadky) může být výhodou, že je lze fyzicky držet a směňovat.

A teď si vyberte.

Bezpečné investiceBitcoinInvestiční alternativyKomodityKryptoměnyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast