Americké akcie a volatilita: Naplňuje se tento nepříznivý technický scénář?
|

Americké akcie a volatilita: Naplňuje se tento nepříznivý technický scénář?

Ve čtvrtek 3. září 2020, na první pohled zničehonic, přišel prudký výprodej na americkém akciovém trhu, a to při výrazném nárůstu kolísavosti. Až takové překvapení to pro mnohé ovšem nebylo, index volatility VIX totiž v předchozích dnech nezřídka mírně rostl i při posouvání cenových rekordů na akciovém trhu. A ve čtvrtek se možná pomyslné ucho přetěžovaného džbánu utrhlo.

Americké akcie Volatilita VIX Technická analýza

Investoři do amerických akcií se během léta upnuli především na posilování akcií v technologickém sektoru. Nová maxima indexu Nasdaq Composite a později i širšího S&P 500 přišla nečekaně rychle po prudkých únorových a březnových výprodejích. Dow rekord ještě neposunul, ale až do prvního zářijového týdne k němu směřoval.

Akciový výplach 3. září mnohé zaskočil. Dow se na své maximum opět dívá z důstojné vzdálenosti. A není v USA až takovou výjimkou. Na rekordy se zatím nevrátil ani široký index burzy v New Yorku NYSE Composite. A jak před pár dny upozornil fanda technické analýzy Chris Kimble, cestu výše má stále "užší".

"NYSE Composite zaostává za Nasdaqem i S&P 500 a jeho zužující se trojúhelníková formace může brzy naznačit, kterým směrem se dále vydá," napsal ve středu 2. září. "Index volatility VIX zároveň signalizuje, že by mohl vystřelit výše."

A ejhle, akciový trh nabídl Kimbleovi hned ve čtvrtek poměrně důraznou odpověď. VIX vzrostl o více než 20 % a NYSE Composite sice odepsal"jen" 2,3 % (vedl si lépe než všechny tři zmíněné nejsledovanější indexy), nicméně klesl na spodní hranu formace vykreslené v grafu (jde o týdenní graf, seance 4. září proto bude pro jeho další svíčku teprve určující).

"Pokud VIX vystřelí výše ve stejné době, kdy NYSE Composite klesne pod vyznačenou trendovou linii, může to být začátek hlubší korekce," napsal Kimble. Akcioví optimisté by jeho slova neměli brát na lehkou váhu, minimálně v krátkodobém horizontu.

V tom dlouhodobějším, pravda, si Kimble občas "hraje" i s horizonty, které do smysluplné technické analýzy až tak nepatří. V tomto týdnu například přišel s grafem, ve kterém sice klade důraz na celkem uvěřitelnou rezistenci na historickém maximu (možný dvojitý vrchol), nicméně vykresluje i 90leté období a v něm linii rezistence, na kterou má (tedy do čtvrtka měl) narážet index Dow. Takže všeho s mírou, Chrisi.

Americké akcie: Zdražování pokračuje, index S&P 500 je nadhodnocený o 50 %
Hlavní americký akciový index S&P 500 si od začátku roku připisuje nadstandardní zhodnocení, aktuálně přes 9 %. Domníváme se ovšem, že jsou momentálně americké akcie velice silně nadhodnocené.
Zdroj: Kimble Charting Solutions