Americké akcie: Ocenění na maximu, nebo snad na minimu?
|

Americké akcie: Ocenění na maximu, nebo snad na minimu?

Chýlí se rally na Wall Street ke konci, nebo se stále vyplatí nastoupit do rozjetého vlaku? Zásadní otázka. Odpověď na ni není jednoduchá, záleží na úhlu pohledu.

Americké akcie Ocenění P/E

Data agentur Thomson Reuters a FTSE Russell naznačují, že jsou americké akcie nejdražší od vyvrcholení technologické bubliny. Moc na tom nezměnila ani korekce v letošním prvním čtvrtletí. Forwardové P/E se aktuálně pohybuje nad 17, dlouhodobý průměr je kolem 15. CAPE (cyklicky očištěný ukazatel) se v případě indexu S&P 500 nachází na 31,8 (dlouhodobý průměr je jen 16,85).

Forward P/E i CAPE naznačují, že prostor pro pokles cen amerických akcií je značný. To je ale jen polovina příběhu.

Analytici očekávají, že americké podniky za první čtvrtletí letošního roku vykáží v průměru meziroční růst zisku o více než 17 % a růst tržeb o 10 %. Tempo růstu zisků i tržeb by tak mělo být nejvyšší za sedm let. Ukazatel PEG (poměr ceny akcie k růstu zisku na akcii) v tomto ohledu naznačuje, že růst cen amerických akcií ještě nemusí být u konce.

"Když se podíváte na P/E, můžete nabýt dojmu, že jsou akcie drahé. Když však vezmete v úvahu PEG, vypadá to docela jinak," říká Philip Lawlor ze společnosti FTSE Russell.

Jedním z faktorů, které podporují růst ziskovosti amerických společností, je daňová reforma. Ještě na konci prosince analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že se zisky amerických podniků v prvním čtvrtletí zvýší meziročně jen o 11,4 %.

Lawlor rovněž upozorňuje, že něco jiného než v současnosti bude CAPE, který ceny akcií srovnává se zisky firem za posledních 10 let, ukazovat příští rok, kdy již nebude zahrnovat krizový rok 2008. "Jakmile nebude rok 2008 v CAPE zahrnut, ukazatel citelně klesne, a to beze změny aktuálních ekonomických fundamentů," vysvětluje.

Zdroj: MarketWatch