Americký akciový optimismus: Co když zisky firem neporostou?
|

Americký akciový optimismus: Co když zisky firem neporostou?

Akciový index S&P 500 v loňském roce posílil bezmála o 30 %, a to poté, co se na konci roku 2018 zřítil téměř o 20 %. Analytici rovněž upozorňují, že cenné papíry zpevnily i přesto, že zisky firem stagnovaly, respektive začaly na konci roku klesat.

Americké akcie Wall Street Rally Ekonomické a tržní indikátory Zisky S&P 500

Optimisté v této souvislosti zdůrazňují, že v cenách akcií se neodráží minulost, nýbrž očekávaná budoucnost. Známý investor Jesse Felder upozorňuje, že vývoj cen akcií předbíhá vývoj zisků firem přibližně o šest měsíců. Problematická jsou podle Feldera období, kdy se na trhu objeví náznaky změny trendu ve vývoji zisků firem, ke které ale následně nedojde.

Pokud bychom trvali na tom, že vývoj cen akcií na Wall Street předbíhá vývoj zisků přibližně o šest měsíců, znamenalo by to, že loňská akciová rally v USA byla předznamenáním odrazu meziročního vývoje zisků od stagnace ke zhruba 30% růstu.

Otázkou zůstává, zda růst cen akcií v uplynulých 12 měsících není jen falešným signálem. Trendy na měnovém trhu, vývoj cen ropy a úrokových sazeb americké centrální banky totiž naznačují meziroční pokles zisků, a to navíc poměrně výrazný. Felder hovoří zhruba o 20 %.

Zdroj: thefelderreport.com