(Americký) akciový trh v proměnách desetiletí a nástup indexového investování
|

(Americký) akciový trh v proměnách desetiletí a nástup indexového investování

Akciový trh před sto lety byl úplně jiný než ten současný. A není řeč jen o technologickém pokroku v rámci obchodování a fungování burz.

Americké akcie Sektory ETF Ponaučení pro investory

Když byly na konci 19. století sestaveny první akciové indexy, zahrnovaly v podstatě jen železniční dopravu a průmysl. Akciový trh byl pouze o dvou sektorech. Na začátku 20. století vstoupila do hry další odvětví, především těžební a další energetické firmy, veřejné služby a postupně také banky.

O století později se na americkém akciovém trhu musíte pořádně porozhlédnout, než najdete zástupce dřívější těžké váhy. Podíl dopravních společností je v současnosti okolo 2 %, kdysi dosahoval bezmála 40 %. I veřejné služby se scvrkly, a to ze 6 % zhruba na polovinu.

Většina rostoucích sektorů nebyla před sto lety na trhu prakticky zastoupena, případně pouze minimálně. Jde o telekomunikace, informační technologie, ale třeba i zdravotní péči.

Akciový trh je v současnosti historicky nejvíce diverzifikovaný, jakkoli to tak na první pohled při oblibě technologických společností nemusí vypadat. "Je možné, že i to je jeden z důvodů, proč se tak populárním stalo indexové a pasivní investování. Jedna investice s minimálními náklady umožňuje expozici na řadu sektorů a konkrétních firem, a tak klesá poptávka po aktivní správě aktiv," vyvozuje investiční manažer Barry Ritholtz.

Zdroj: Ritholtz.com