US MARKETZavírá za: 2 h 6 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

3 lekce od Victora Niederhoffera

Victor Niederhoffer je na Wall Street poměrně kontroverzní postavou. Dokázal dlouhodobě vydělávat desítky procent ročně, ale také několikrát o téměř všechny své peníze i prostředky klientů přijít. Jeho úspěchy a znalosti v oblasti ekonomiky a statistiky, stejně jako jeho investiční přístupy, si však zaslouží pozornost investorů.

Victora Niederhoffera lze považovat za novodobého Jesseho Livermorea. V roce 1980 založil Niederhoffer Investments, jejíž úspěchy jej dovedly až ke spolupráci s Georgem Sorosem. Až do roku 1996 jeho hedgeové fondy dosahovaly zhodnocení kolem 35 % ročně a Niederhoffer byl považován za jednoho z nejúspěšnějších obchodníků. V té době také vydal svou první knihu The Education of a Speculator (vyšla i česky jako Průvodce spekulanta).

V roce 1997 ale investoval hodně peněz do thajských akcií a krize na asijských trzích vedla ke ztrátám, kvůli kterým musel fond zavřít. Po několika letech, kdy byl nucen prodat část svého majetku (včetně zlatých medailí z amerického mistrovství ve squashi), byl ale zpět v byznysu a jeho výsledky byly ještě lepší. V roce 2002 otevřel Matador Fund, který v následujících pěti letech dosahoval výnosů kolem 50 % ročně. Další finanční krize v roce 2007 ale opět znamenala problémy, ztráty fondu Matador činily až 75 % a Niederhoffer byl opět nucen ukončit činnost. Dnes 75letý investor vydal ještě další dvě knihy a své názory publikuje na webu Daily Speculations.

Přestože skončil neslavně, na Wall Street je Niederhoffer stále pojem. Brett Steenbarger, který se věnuje mimo jiné psychologii tradingu, se s Niederhofferem osobně setkal a na základě toho zformuloval tři lekce, které by se mohly hodit všem investorům a obchodníkům.

1. Počty

Victor Niederhoffer mluvil o statistické analýze v investování o mnoho dříve, než se začalo hovořit o kvantitativní ekonomice, a hybridní přístup využíval dávno předtím, než se začaly využívat různé kvantitativní a kvalitativní modely. Pohyby na trzích přirovnával ke klasické hudbě a základem úspěchu je podle něj kombinace predikce a pochopení trhu. Nejde jen o nalezení období, kdy se dané strategii daří, je také potřeba pochopit, proč tomu tak je.

"Niederhoffer kladl důraz na schopnost zachycení objektivní skutečnosti jako zdroje veškerého pokroku a úspěchu," říká Brett Steenbarger.

2. Myšlení v souvislostech

Na rozdíl od většiny manažerů, kteří na trzích hledají pomocí různých modelů a statistik střípky informací, jež ostatní přehlédli, Niederhoffer kladl důraz na uvažování v širším kontextu. Trhy pro něj byly organickými strukturami, podobnými jako ekosystémy v přírodě. Díky tomu hleděl na pohyby a chování trhů z jiné perspektivy a vedlo jej to ke kreativnímu přístupu, kdy se myšlenky z různých oblastí trhů a ekonomie navzájem ovlivňují. K pochopení dění na trzích mu tak mohlo pomáhat dění ve sportu, biologii, kultuře a tak dále.

3. Dynamické myšlení

Niederhoffer bral trhy jako neustále se měnící prostředí, kde se jednotlivé vzory objevují a následně se vyvíjejí, podobně jako je tomu například u ročních období v přírodě. Dění na trzích sice není úplně náhodné, ale to, co se stalo v nedávné minulosti, se již v současnosti neděje. Investor nebo spekulant by měl být schopen sledovat a pochopit složitost a dynamiku trhu a společně s tím identifikovat vzory, které se na trhu objevují.

Victor Niederhoffer byl možná geniální investor, možná byl ale jen šťastlivec, který na své štěstí sázel až příliš mnoho peněz svých klientů. Jeho neotřelé myšlenky a přístupy jsou ale i dnes aktuální a investoři z nich mohou čerpat i v době, kdy sám Niederhoffer je již v tržním důchodu.

Zdroj: Forbes

Hedgeové fondyChyby v investováníInvestováníPonaučení pro investorySpekulace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa