Proč mají USA a Čína větší motivaci uzavřít obchodní dohodu?

Ponechme pro tuto chvílí stranou možné skrývané důvody obchodních sporů Číny a USA (spekuluje se třeba o různých technologických hrozbách, špionáži, mocenské nerovnováze i ve spojitosti s Ruskem a podobně). Nad čistě hospodářskými důvody pro aktuálně vstřícnější postoj obou zemí k možné nové obchodní dohodě se zamýšlí David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Proč najednou tolik nadějí v souvislosti s jednáními o nové obchodní dohodě mezi USA a Čínou? Protože dvě největší ekonomiky světa ztrácejí dech.
V případě Číny jde o dlouhodobý trend. Odhady ukazují, že produktivita kapitálu přispívá k růstu HDP země dvěma procentními body. Zbytek Čína musí nahnat transfery lidí z agrárního sektoru do průmyslu a služeb (kde je vyšší produktivita) a kvantitou investic (která ovšem vede v některých oblastech k vytváření zbytečných kapacit).
V případě USA je zpomalení způsobeno výpadkem pozitivních dopadů daňové reformy, normalizací úrokových sazeb a v neposlední řadě samotnou obchodní přestřelkou s Čínou. Americké firmy začaly ve světle obchodních válek přehodnocovat investice. Průzkumy americké centrální banky ukazují, že tento efekt snížil investice firem v soukromém sektoru o více než procento a ve zpracovatelském průmyslu o více než 4 %. Pro rok 2019 více než polovina firem hlásí, že investice odloží nebo zruší kvůli nejistotě spojené s obchodní válkou.
Příští rok budou prezidentské volby v USA (to to uteklo). Zpomalující ekonomika a firmy rušící investice nejsou něco, co by Donaldu Trumpovi pomohlo ke znovuzvolení. Příměří je i proto pragmatickým rozhodnutím pro obě strany. Obchodní dohoda by mohla snížit politické riziko (které se dostalo na několikaletá maxima) a ekonomickou nejistotu a obnovit investiční apetit firem.
To přitom neplatí jen pro USA, ale i pro Evropskou unii a Českou republiku. Například podle průzkumu Hospodářské komory ČR vzrostl počet firem, které zvažují odklad nebo zrušení investic, na 28 %.
Zdroj: Česká spořitelna