Proč investovat v Česku?

Investoři na pražské burze mají jasno, Česko je atraktivní díky vysokému dividendovému výnosu. Drtivá většina české ekonomiky na burze není zastoupena, i tak je ale naše země pro investory zajímavá. Pozitiva ČR, jež často zdůrazňují i domácí politici, shrnují Tereza Hrtúsová a Petr Zahradník z České spořitelny.
Česká republika bývá považována za továrnu na automobily a jejich součástky, jejíž výkonnost je závislá na sousedním Německu. Z mezinárodních srovnání však vyplývá, že opak je v mnoha oblastech pravdou.
V uplynulých 20 letech česká ekonomika generovala průměrný roční růst HDP okolo 3 %. I přes zpomalení v eurozóně ČR pokračovala v růstu i v roce 2018 (2,9 % HDP). Udržitelnost růstu výrazně přispěla k uzavírání mezery mezi Českem a západními ekonomikami.
ČR - vývoj HDP (meziročně v %)
Česko také dominuje v rámci států EU z hlediska makroekonomických a fiskálních indikátorů, které jsou sledovány během Evropského semestru. Veřejný dluh aktuálně činí 33 % HDP (4. nejnižší v EU). Podle indexu ekonomické komplexity (OEC) se Česká republika nachází na 9. místě. Je tak sektorově vysoce diverzifikována, a tedy relativně dobře chráněna před riziky.
ČR - vládní dluh (v % HDP)
Export zboží a služeb dosahuje téměř 80 % HDP, přičemž hlavním exportním cílem je Evropa, kam směřuje více než 90 % exportu. V rámci unie se rovněž vyznačujeme vysokým podílem high-tech exportů. Ty mají aktuálně podíl 12 %, což ČR řadí na šestou příčku.
Silnou stránkou je také trh práce. Již od počátku 90. let se Česká republika řadila mezi státy s nízkou mírou nezaměstnanosti. Ta loni činila 2,2 % a byla nejnižší v EU.
Pracovní síla je navíc kvalifikovaná a konkurenceschopná. Aktuálně činí průměrné hodinové náklady práce v průmyslu 13 eur. Ačkoli náklady práce v ČR rostou, téměř nikdy nepřekročily růst produktivity, a konkurenceschopnost tak nebyla narušena.
Fiskální politika je tradičně disciplinovaná a vyznačuje se přebytkem státního rozpočtu (0,9 % HDP) a nízkým vládním dluhem (32,7 % HDP). Česká republika tedy splňuje podmínky, které jsou stanovené v rámci Maastrichtské smlouvy.
Bankovní sektor je stabilní a ziskový a může se pyšnit jednou z nejlepších úrovní kapitálové přiměřenosti na světě. Ke konci roku 2018 činila kapitálová přiměřenost 19,6 % a české banky generovaly ROE okolo 15 %.
Neméně důležitým faktem je, že je ČR jednou nejbezpečnějších zemí na světě. V rámci Global Peace Indexu se drží na 7. místě.
Zdroj: Česká spořitelna