Užitečné lekce z tržní historie (3.)

Historie může být dobrým učitelem i špatným rádcem. Nabízíme pět lekcí z historie, které mají tak široký záběr, že je lze aplikovat na jakoukoli oblast (včetně investování) a v kterékoli době.
Morgan Housel na svém webu Collaborative Fund popsal pět lekcí z historie, které mají přesah do mnoha oblastí, a to včetně investování. Třetí lekce se týká toho, jak lidé dávají přednost historkám před statistikami.
Lekce: Neudržitelné věci mohou vydržet mnohem déle, než by kdo čekal.
V historii válek se mnohokrát stalo, že strana, která byla v početní nevýhodě, měla méně (nebo horších) zbraní, dlouhodobě ustupovala a kde byla morálka vojáků zdánlivě nalomena, bojovala do posledního muže. "Zabijete deset z nás a my jen jednoho z vás, ale jste to vy, kdo se dříve vyčerpá," řekl prý během vietnamské války Ho Či Min. Neudržitelné věci zkrátka někdy vydrží nečekaně dlouho.
Poznání neudržitelnosti dané věci ještě neznamená znalost toho, kdy ona věc přestane fungovat. Již v roce 2003 bylo jasné, že jsou ceny bydlení v USA příliš vysoké. Jejich růst byl podporován nízkými úrokovými sazbami, které měly brzy růst, takže očekávání poklesu cen bydlení bylo logické. Ale trh s bydlením se nafukoval další čtyři roky - banky stále půjčovaly a lidé stále nakupovali nemovitosti.
Honba za výdělky
Jedním z důvodů tehdejšího vývoje byly různé pobídky. Bankéři a ti, kdo prodávali hypotéky, stále nabízeli klientům nové produkty, protože se to navzdory zjevné dlouhodobé neudržitelnosti v bližším horizontu nadále vyplatilo. Plány byly jasné, odměny vysoké a většinou nezkušení zaměstnanci bank a brokerů (často z jiných odvětví, kde se jim o takových penězích ani nesnilo) neřešili, že se trh řítí do záhuby. Jak Housel připouští, v obdobné situaci by se podobně choval téměř každý.
Dalším důvodem udržování neudržitelného mohou být řeči. Je-li dostatek lidí přesvědčen, že je něco pravda, i neudržitelné myšlenky mohou získat podporu. Historky jsou silnější než statistiky, protože je jednodušší přijmout, co se říká, než porozumět někdy složitým datům.
Lákavá story
Tvrzení, že jsou ceny bytů v poměru k příjmům na historických maximech, a lze tedy očekávat návrat k normálu, je statistika. To, že někdo právě vydělal 300 tisíc USD, může jít do důchodu a jeho manželka si myslí, že je úžasný, ale zní daleko lépe. Rozdíl mezi chladnou statistikou a reálným životem může být propastný.
Rozhodnutí by sice měla být přijímána na základě faktů, ovlivňuje je ovšem mnoho faktorů, jako jsou sociální záležitosti, časový horizont, politika ve firmě, bonusy, nejistota, ale také vládní politika, ponaučení se z chyb a další. Příliš mnoho proměnných. A v orientaci bohužel často pomáhají spíše různé šeptandy a příběhy. A proto lidé často dělají věci, které nemají budoucnost.
Řešením je podle Housela pochopení a poznání rozdílu mezi očekáváními, která jsou v pořádku, a prognózami, s nimiž je potřeba nakládat nadmíru opatrně. A jako investoři můžeme takové poznání využít. Jako příklad uvádí rozdíl mezi tvrzeními "to vypadá neudržitelně, ruce pryč" a "to vypadá neudržitelně, takže vsadím na to, že to skončí v prvním čtvrtletí příštího roku". Snad to pro pochopení tématu stačí.
Zdroj: collaborativefund.com