Užitečné lekce z tržní historie (5.)

Historie může být dobrým učitelem i špatným rádcem. Nabízíme pět lekcí z historie, které mají tak široký záběr, že je lze aplikovat na jakoukoli oblast (včetně investování) a v kterékoli době.
Morgan Housel na svém webu Collaborative Fund popsal pět lekcí z historie, které mají přesah do mnoha oblastí, a to včetně investování. Pátá lekce je o tom, že materiální škody lze poměrně rychle obnovit, ale jejich psychologické dopady se odstraňují jen složitě.
Lekce: Rány se zahojí, jizvy zůstávají.
Ztráty na životech a materiální škody ve druhé světové válce byly obrovské. Jen v Rusku zahynulo více než 30 milionů lidí a několik tisíc vesnic bylo srovnáno se zemí. Podobně na tom bylo Japonsko. Do roku 1960 byla ovšem většina škod odstraněna a již po deseti letech byl počet lidí v Rusku na původní úrovni. Japonsko bylo již v roce 1960 jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě a jeho HDP vzrostl z 91 miliard dolarů v roce 1965 na 1,1 bilionu dolarů v roce 1980. Lidé zkrátka mají skvělou schopnost se adaptovat a obnovovat, co bylo poškozeno.
Utrpení nelze vyléčit
Mezi zahojením ran a jizvami je ale velký rozdíl. Pomyslné jizvy z prožitého utrpení zůstávají v lidech dlouhodobě, většinou zcela nezmizí nikdy. Podle studie provedené na vzorku 20 000 lidí z 13 zemí, kteří přežili 2. světovou válku, byla u nich o 6 procentních bodů vyšší pravděpodobnost, že budou trpět depresemi, menší pravděpodobnost, že se ožení, a byli také v průměru méně spokojeni se svými životy než ti, kteří se válce vyhnuli.
Podobně na tom ale byli i lidé, kteří zažili Velkou depresi ve 30. letech. Tito lidé pocházeli z generace, jíž bylo vštěpováno, že tvrdá práce a zodpovědné chování vedou k odměně ve formě štěstí a prosperity, zjistili ale, že to tak vždy nefunguje. "Současná generace je odevzdaná a bojí se rizika. Pokud budeme brát v úvahu průměr, bude to generace, která bude opatrná, bez sklonů k dobrodružství," napsal v roce 1936 magazín Fortune.
Když píle není k ničemu
Ještě v 50. letech, kdy již americká ekonomika šlapala naplno a míra nezaměstnanosti klesla pod 3 %, se psalo o tom, že zmíněná generace "se poučila z hořkých chyb a touží po bezpečí". Je zkrátka příliš jednoduché říci, že když věci chápeme dlouhodobě, vše se nakonec dá do pořádku. Dát do pořádku myšlení a životní postoje je mnohem složitější než opravit budovy a zprovoznit finanční systém.
"Můžeme vidět a měřit téměř vše na světě, neplatí to ale o náladách lidí, strachu, nadějích, záštích, cílech, spouštějících událostech a očekáváních. A i proto historie je a vždy bude nepřetržitým řetězcem zmatených událostí," uzavírá Morgan Housel.
Zdroj: collaborativefund.com