10 poznámek k nástrahám spekulace na trzích

Spekulování a investování jsou dvě zcela odlišné věci, které není radno zaměňovat. Před nástrahami spekulování na finančních trzích varoval již v roce 1923 v knize The Facts about Speculation Thomas Gibson. A naprostá většina jeho postřehů a poznámek platí dodnes. Zde je příklad deseti takových.
1. Velká část spekulantů z řad veřejnosti nakupuje, když jsou ceny v rámci daného cyklu na vrcholu, zatímco prodává, když jsou ceny velice nízko.
2. Je potřeba si uvědomit, že vysoké nominální zisky spekulantů jsou při malém počátečním kapitálu velice vzácné a bývají věcí náhody a štěstí.
3. Aby člověk na finančních trzích došel k racionálním úvahám, musí svou mysl oprostit od touhy po rychlém a snadném zbohatnutí.
4. Jednou z největších chyb, kterých se spekulanti dopouštějí, je, že aktuální podmínky považují za trvalé. Nerozhodují se na základě očekávaného vývoje, ale současného stavu.
5. Úspěšná spekulace podněcuje k další spekulaci. Šroubování spekulací stále výše ale většinou končí hlubokou ztrátou.
6. Nenadálé obraty jsou na trzích běžné a není možné je předvídat. Jedinou účinnou obranou je dostatečná finanční rezerva.
7. Změna tržní ceny často nevypovídá nic o změně vnitřní hodnoty daného aktiva a může být jen přechodnou záležitostí.
8. Rychlé zisky bývají dílem náhody a jsou nebezpečné v tom, že ve spekulantech živí falešný pocit, že jsou schopni vidět dále než ostatní.
9. Za většinou ztrát stojí chyby plynoucí z chamtivosti a strachu. Pokud k nim přidáme ještě ignoraci, je ďábelská trojice kompletní.
10. Cena není totéž co ocenění. Spekulanti nakupující jen na základě nominálních cen mohou "za málo" nakupovat i mimořádně drahé tituly.
Zdroj: Novel Investor