US MARKETOtevírá za: 7 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zemřel slavný investor Charlie Munger. Připomeňte si jeho životní i tržní ponaučení

Měsíc před stými narozeninami zemřel americký miliardář a investor Charlie Munger, po desítky let pravá ruka Warrena Buffetta. O jeho smrti v úterý informovala investiční společnost Berkshire Hathaway, v níž byl místopředsedou představenstva.

Munger stál dlouhá léta po Buffettově boku a pomáhal mu vést Berkshire Hathaway. Zatímco Buffett byl tváří společnosti, Munger svůj vliv na její chod zlehčoval. "Charlie mě naučil hodně o oceňování firem i lidské povaze," řekl Buffett o svém investičním partnerovi v roce 2008.

Munger se s ním seznámil ještě jako obchodní právník v roce 1959 a od té doby se datovala jeho kariéra investora. V letech 1962-1975 vedl vlastní investiční společnost a podle Buffettovy eseje Superinvestoři z Graham-and-Doddsville dosahoval v té době složených ročních výnosů 19,8 % ve srovnání s 5% ročním zhodnocením indexu Dow. V roce 1978 se Munger stal druhým mužem společnosti Berkshire Hathaway, v jejímž představenstvu působil až do současnosti.

"Zapomeň na to, že bys kupoval slušné firmy za fantastickou cenu. Kupuj fantastické firmy za slušnou cenu," opakoval často Warren Buffett. Byla to přitom rada od Charlieho. Zatímco Munger velice přísně vybíral, do čeho investovat, Buffett byl původně ochotný koupit v podstatě jakoukoli firmu, když byla za dobrou cenu. Munger ovšem Buffetta postupně navedl na jinou cestu.

Vždy kladl velký důraz na trpělivost a byl kritikem burzovních spekulací a v posledních letech také kryptoměn. Byl to ale zároveň on, kdo Buffetta přivedl k investicím do technologických titulů. Zatímco Věštec z Omahy byl vždy opatrný až nevstřícný k novým technologiím, Munger jim vždy hodně fandil. Na Nový rok 2024 by se byl dožil sta let.

Jak podle Charlieho Mungera žít a investovat

  • Svět je plný bláznivých gamblerů. Trpěliví investoři dopadnou lépe než tito hazardéři.
  • Dívejte se na svět bez růžových brýlí, ale i bez zbytečného pesimismu.
  • Jediné, co chci vědět, je to, kde zemřu. A pak tam nechodit.
  • Snažte se k věcem přistupovat racionálně a trpělivě. Obojí se lze (na)učit.
  • V investování není nikdy nic jisté. I proto je nebezpečné používat finanční páku. Milion vynásobený na konci nulou je stále jen nula, zatímco ztráta tisíce vynásobená stovkou vás může zruinovat.
  • Na to, abyste byli opravdu bohatí, toho nepotřebujete mnoho.
  • Musíte se celý život učit, jinak se skvělými investory zkrátka nestanete. Když se mění svět, musíte se posouvat s ním.

Co Munger řekl (nejen) o investování

1. Investujte jen do byznysu, který by mohl vést hlupák. Moudrá věta, protože dříve či později téměř každou firmu nějaký hlupák povede. A společnost by měla ustát drobné chyby managementu, jinak to není silná firma hodná investice.

2. Na vrchol vede jediná cesta, a to tvrdá práce. Musíte o daném oboru přemýšlet a trénovat se v něm. Stále se musíte učit, protože svět se mění před očima. Večer byste si měli lehat moudřejší, než jste ráno vstali. Pokud toto dodržíte, jen výjimečně nebudete stoupat. Třeba pomalu, ale stoupat.

3. Nepřeceňujte svou inteligenci. Je lepší, když se budete vnímat skromněji, než když budete bezhlavě věřit ve svého génia.

4. Chytří lidé dělají hloupé věci. Snažte se zjistit, kdo chytrý dělá co hloupého. A pak se mu vyhněte při budování byznysu.

5. Dělejte to, co máte rádi a v čem jste dobří. Kdyby si Warren kdysi jako svůj obor vybral balet, asi bychom o něm nikdy neslyšeli.

6. Pro odborníka je diverzifikace šílený nápad. Začínající investoři jsou vedeni k diverzifikaci. Ano, tato strategie dokáže vyhladit ztráty, opravdový expert by se ale neměl bát vsadit na něco, čemu věří. A jen hlupák by v takové situaci dal do takového obchodu méně peněz, než může. Cílem investování je najít situace, ve kterých nepotřebujete diverzifikovat.

7. Pokud jste líní a nespolehliví, je jedno, v čem jste dobří. Lenost a nespolehlivost vás spolehlivě pohřbí, ať už jinak vynikáte v čemkoli. Pokud o něco máte zájem, jdete do toho s energií.

8. Život vám dá hodně ran, ale můžete se otřepat a poučit se z nich. Někdy je život nespravedlivý, krutý a tak dále. Vždy ale máte možnost se poučit, chovat se lépe a postavit se k problému konstruktivně.

9. V jednoduchosti je síla. Náklady ušlé příležitosti jsou poměrně spolehlivý filtr nejen v investování. Lidé se často ptají na zázračné investiční tipy, Berkshire Hathaway ale skládá portfolio na základě jednoduchých tezí.

10. Sebelítost nic nevyřeší. Od sebelítosti je jen kousek k paranoie a z té už vede jen velice klikatá cesta vzhůru.

11. Chytrých lidí je spousta, jen ti výjimeční ale dokáží přemýšlet o věcech, o kterých ostatní nepřemýšlejí. Mozarta se prý jeden mladík zeptal, jak má psát symfonie. Amadeus odpověděl, že je na to onen tazatel ještě příliš mladý. "Ale vy jste byl také mladý, když jste začínal psát," namítl mladý muž. "Ano, ale já se tehdy nikoho neptal, jak mám psát symfonie," dočkalo se mu zdrcující odpovědi.

12. Nejchytřejší mozky jsou v knihách, ne ve třídách. Nic jiného než apel na čtení starých klasiků napříč obory.

13. Soustřeďte se na aktiva. Závazky jsou vždycky 100% v pohodě, starost si dělejte s aktivy.

14. Další generace bude lepší než my. Tak jako Buffett překonal svého velkého učitele Benjamina Grahama, tak jednou někdo nechá za sebou výsledky Berkshire Hathaway. Je to přirozené.

Zdroj: ČTK, Berkshire Hathaway, The Economist, Business Insider, BH Securities

Berkshire HathawayInvestováníNejbohatší investoři a byznysmeniPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investováníWarren Buffett
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa