Chcete si na trhu zachovat duševní zdraví? Ignorujte, co se děje

Americký akciový index S&P 500 během uplynulých pětadvaceti let vzrostl o téměř 300 %. A to přesto, že ze všech denních obchodních seancí pro něj ziskových bylo jen zhruba 53 %. I tak malý převis zisků nad ztrátami stačí k dlouhodobému budování bohatství.
Pokud investoři sledují změny cen akcií na denní bázi, dostihne je dříve či později to, co stoupenci behaviorálních financí nazývají averze vůči riziku. To je stav, v němž pesimismus pramenící ze ztrát je mnohem silnější než optimismus pramenící z přibližně stejně velkých zisků. Následující graf přitom ukazuje, že podíl ziskových a ztrátových seancí je dlouhodobě zhruba konstantní. Sledují-li tedy investoři vývoj indexů denně, před averzí vůči riziku se neschovají.
Následující graf ukazuje, jak by se vyvíjel pomyslný "index štěstí investorů", pokud by k jeho hodnotě každá zisková seance přidala bod, zatímco každá ztrátová dva body ubrala. Ačkoli ceny akcií dlouhodobě rostou a S&P 500 opakovaně stanovuje nová historická maxima, kumulovaná hodnota "indexu štěstí" se propadá hluboko pod nulu.
Doplnit snad už zbývá jen citát Jeffa Bezose, zakladatele Amazonu. "Nikdy se nedívám na denní změny ceny akcií a všem radím: Pokud akcie za měsíc zdraží o třicet procent, nemyslete si, že jste o třicet procent chytřejší. Když totiž naopak o třicet procent zlevní, není jistě příjemné si říkat, že jste o třicet procent hloupější."
Zdroj: Market Sentiment