Boom a další potenciál mobilního bankovnictví

Ještě před šesti lety využívalo mobilní bankovnictví jen 2 % Čechů, letos jich je 16 %. Přirozené je pro mladší ročníky a podle výzkumu společnosti GfK získává oblibu i ve skupinách s vyšším vzděláním a příjmem.
"Vzhledem k rostoucímu počtu uživatelů smartphonů a také díky tomu, že již dospěla či dospívá generace, která je narozená do digitální reality, je současný příklon k mobilnímu bankovnictví pochopitelný. Původní strach z využívání mobilních telefonů pro správu financí byl odsunut do pozadí uživatelskou přívětivostí. Ta je důležitá zejména pro nejmladší generaci," vysvětluje Kristina Hanušová z GfK.
Internetové bankovnictví
Zatímco mobilní bankovnictví roste, internetové bankovnictví kolísá na svých již ustálených hodnotách. V roce 2012 používalo internetové bankovnictví 48 % lidí, v roce 2015 dvě třetiny (67 %) a letos jde o 65 % klientů bank.
Významným tématem v bankovních službách je nová směrnice Evropské komise (2015/2366/EU) o platebních službách PSD2 (Payment Service Directive). Podle mnoha hlasů má potenciál významně změnit stávající nejen on-line bankovní služby. V platnost přitom vstoupila již letos v lednu.
Směrnice bankám například umožňuje sdílet informace o klientech s třetími stranami. To v praxi může znamenat i jedno internetové bankovnictví (třeba i aplikaci v mobilu) pro on-line správu účtů od více bank najednou. Cílem unijní směrnice jsou standardizovaná pravidla pro poskytování platebního styku i možnost jejich sdílení mezi subjekty.
"Pro koncového uživatele by ze zavedení této směrnice do praxe v první řadě vyplývala možnost zjednodušení obsluhy a kontroly všech využívaných finančních produktů a služeb. Navzdory zmíněným výhodám je povědomí o těchto možnostech mezi koncovými uživateli nízké. Banky ani společnosti zatím v této oblasti nevyvíjejí výrazně viditelné aktivity," konstatuje Kristina Hanušová.
Obavy z PSD2
Z průzkumů vyplývá, že zhruba 80 % lidí o PSD2 nikdy neslyšelo a neví, co pro ně znamená. Značná část obyvatel se ale bojí možného zneužití údajů při placení skrze tyto aplikace, a to nejen prozrazení osobních údajů, ale i krádeže peněz ze svých účtů.
Další informace ze světa financí najdete na webu Finančnímyš.cz.