Burzovní kalendář (11. 12. - 15. 12. 2017)
|

Burzovní kalendář (11. 12. - 15. 12. 2017)

Týden bude nabitý makrodaty a zasedáními nejdůležitějších centrálních bank. Investoři si dva týdny před Vánocemi na nedostatek impulzů pro svá rozhodnutí nejspíše nebudou moci ztěžovat.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl na standardních finančních trzích relativně klidný. Investoři postupně zpracovávali informace o americkým Senátem schválené daňové reformě. Celkově je i senátní verze přijímána pozitivně, rozdíly oproti návrhu z dolní sněmovny nejsou neřešitelné a naděje na schválení reformy Kongresem jsou solidní. Hned v pondělí americké akciové indexy vylepšily intradenní rekordy, aby se po mírných poklesech v jednotlivých dnech v závěru týdne vyhouply (S&P 500, Dow) i na zavírací maxima. Ještě výrazněji než v USA posilovaly akcie v západní Evropě. Nebýt extrémních pohybů ceny bitcoinu, snad by ani nebylo v týdnu o čem psát a hovořit.

Index PX na pražské burze v týdenním vyjádření poklesl o 0,2 %. Nejvíce klesajícím titulem byla Erste Group Bank (-1,2 %), ovšem bez konkrétních informací. "Domníváme se, že dochází k technické korekci předchozího růstu. Ve srovnání s benchmarkem se titul pohybuje s větší intenzitou. V pátek navíc došlo k silnějšímu růstu v evropském finančním sektoru, Rakousko ovšem mělo státní svátek. Nejvíce posílily akcie Fortuny (+3,3 %), když se titul nadále technicky vrací k vyšším úrovním díky očekávání lepších hospodářských výsledků po změně strategie firmy," napsal v týdenním komentáři analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Za zmínku stojí dění týkající se společnosti Philip Morris ČR. Na začátku týdne se objevila informace, že by mohlo dojít ke zmírnění zákona o zákazu kouření v restauracích. Senát jednal o pozměňovacím návrhu, ale ten nebyl schválen. K žádné úlevě se zatím tedy neschyluje. Akcie tabákové firmy zakončily týden i tak silnější o 1,6 %.

Společnost Silver Point Invest, která patří do skupiny Arca, koupila 1% podíl v Monetě Money Bank. V tisku se spekulovalo, co za investicí vidět – od využití příznivé ceny po narážkách na vhodnost vypořádání s bývalou Agrobank až po zlepšení pozice ve sporu napojeném rovněž na situaci kolem bývalé Agrobanky. Titul zakončil týden o 0,3 % výše.

Unipetrol oznámil mírný pokles modelových marží za listopad. Společná petrochemická marže klesla (708 EUR/t, meziměsíčně -5,9 %, meziročně -9,8 %), rafinérská marže rovněž (4,6 USD/b, meziměsíčně -9,8 %, meziročně -6,1 %). Společně s rozdílem cen Brent a Ural je meziročně slabší dokonce o 20,3 %. "I přes pokles jsou marže stále na solidních úrovních," podotkl Vaníček. Titul zakončil týden 0,7 % nad úrovní z předchozího pátku.

Americké akcie v pátek rostly a indexy Dow a S&P 500 navýšily svá zavírací maxima
Americké akcie na závěr týdne posílily. Náladu na trzích zlepšila zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech za listopad, která potvrdila očekávání, že centrální banka USA příští týden zvýší úrokové sazby.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než procento
Evropské akciové trhy v pátek stouply, když investory povzbudil průlom v jednáních o vystoupení Británie z Evropské unie. Pozitivní vliv na obchodování mělo také zveřejnění zprávy z amerického trhu práce, která ukázala lepší čísla, než se čekalo.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však o 0,2 % klesla
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX stoupl o 0,61 % na 1 062,35 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Erste Group Bank a Komerční banka, v mínusu však uzavřely energetická skupina ČEZ, mediální CME a likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 341 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Týden od 11. prosince bude patřit především centrálním bankám. V úterý a ve středu zasedá měnový výbor Fedu a trh od Janet Yellenové a ostatních guvernérů očekává zvýšení základní sazby o 25 bazických bodů na 1,25-1,50 %. FOMC by měl navíc naznačit (potvrdit) další předpokládaný vývoj měnové politiky v USA. Očekává se spíše jestřábí tón, který zazníval i na dřívějších zasedáních v letošním roce.

Ve čtvrtek zasednou také guvernéři Evropské centrální banky a Bank of England. V Evropě se změna sazeb nečeká, ačkoli ekonomická situace je vzhledem k průměru pokrizových let velice dobrá. Především v Británii navíc není problém ani s dosahováním inflačního cíle, roli ale hraje nejistota spojená s projednávaným brexitem. Od Evropské centrální banky se nečeká žádná změna politiky, nejistota ohledně délky trvání a objemu programu odkupů aktiv byla vyjasněna na předchozím zasedání.

Celkově by obchodování navzdory velice štědré předvánoční nadílce ekonomických dat mělo být relativně klidné. Předvánoční pohodu by mohly narušit snad jen další geopolitické nepokoje, v nichž v posledních měsících zpravidla má prsty americký prezident Donald Trump (dlouhodobě KLDR, naposledy jednostranné uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele).

"Index S&P 500 za pět dnů přidal 0,35 %. V pondělí se intradenně dostal nad 2 660 a v pátek uzavřel na novém rekordu. Letos jde vlastně téměř i standard. Znamená to jediné – graf je v býčím nastavení, a dokud nedojde k prolomení supportu na 2 600, i to tak zůstane. Do Vánoc zbývají dva obchodní týdny, z toho poslední dva dny (21. a 22. prosince) se toho nejspíše mnoho dít nebude, čeká se jen příprava na Vánoce a bilancování celého roku. Ten by tak nemuselo nic pokazit. Rezistence na 2 600 se definitivně změnila v support, nová rezistence je v pásmu 2 650 až 2 660," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Přestože jsou akcie překoupené a delší dobu visí ve vzduchu korekce, nic se zatím nepřihodilo. Negativní zprávy se objevují jen výjimečně (takovou výjimkou je třeba dění okolo KLDR), a proto se mírné poklesy nadále jeví jako nákupní příležitosti. V novém týdnu by index S&P 500 mohl atakovat rezistenci, je šance i na její proražení a další růst cen. Benchmark by ale měl mít tendenci se vracet k 20dennímu klouzavému průměru (nyní okolo 2 610), a tedy také testovat support na 2 600. Znamenalo by to pokles o 2 %. Zda to bude do Vánoc, na přelomu roku, či později, ale vlastně ani není příliš důležité," uzavřel Košťál.

Hospodářské výsledky oznámí jen několik významných firem, jejichž fiskální čtvrtletí jsou oproti těm kalendářním posunutá. Za všechny je potřeba zmínit Oracle a Adobe Systems.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Makroekonomický kalendář nebude v první polovině týdne příliš nabitý. V pondělí se dozvíme, jaká je aktuálně inflace v Česku. "Čekáme meziročních 2,6 %, stejně jako centrální banka. Nadále předpokládáme, že příští týden ČNB sazby (pravděpodobně jen těsnou většinou) nezvýší. Odliv dividend z české ekonomiky ve čtvrtém kvartálu podle našich odhadů polevil, což zřejmě vrátilo bilanci běžného účtu do přebytku. Nijak závratnou kladnou bilanci však neočekáváme kvůli růstu importů, jak bylo vidět ve statistice zahraničního obchodu," napsal Marek Dřímal, analytik z Komerční banky.

Sledovanější bude v úterý index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Ve Spojeném království vyjde ve stejný den inflační statistika. "Index ZEW vyjadřující očekávání investorů a finančních trhů ohledně německé ekonomiky by měl v prosinci mírně poklesnout kvůli lehce horší situaci na akciových trzích. I tak ale zůstávají vyhlídky pro Německo velice dobré, na což ukazují indikátory z reálné ekonomiky," uvedl v týdenním výhledu ekonom.

Ve středu budou investoři zvědaví hlavně na to, jak dopadne dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky. Většina trhu věří, že Janet Yellenová v čele instituce ještě stihne jedno zvýšení základní úrokové sazby. "Americká centrální banka podle našeho výhledu i konsenzu trhu zvýší ve středu sazby o 25 bazických bodů. Očekávané zpřísnění měnových podmínek je v tržních cenách již do velké míry zakalkulováno, pro vývoj hodnoty dolaru a dalších aktiv tak bude důležitý především výhled centrálních bankéřů na další období. Podle Société Générale existuje riziko, že se očekávaná trajektorie sazeb pro příští měsíce posune dolů, což by bylo pro dolar nakonec nepříznivé. Inflace by totiž mohla v příštích měsících zpomalit, růst mezd navíc zůstává poměrně nízký," zmínil na adresu nejsledovanější události týdne ekonom z Komerční banky.

Během dne vyjde ve středu také mnoho důležitých makrodat v čele s americkou a německou inflací, mírou nezaměstnanosti v eurozóně a Británii nebo evropskou průmyslovou výrobou. "Americká spotřebitelská inflace v listopadu zřejmě zrychlila na meziročních 2,3 % kvůli dražším pohonným hmotám. I jádrová inflace ale byla pravděpodobně solidní, když podle našich odhadů setrvala na 1,8 %," napsal Dřímal.

Ve čtvrtek pozici nejsledovanějšího místa na ekonomické mapě převezme Frankfurt, kde se o měnové politice budou radit guvernéři Evropské centrální banky. "Zasedání ECB změnu měnové politiky s velkou pravděpodobností nepřinese, rozhodnutí o prodloužení odkupu aktiv padlo na minulém jednání. Zajímavá ale bude revize prognózy ECB, která by mohla přinést očekávání vyšší inflace v příštích letech. Pokud se kondice evropské ekonomiky bude nadále zlepšovat tak solidním tempem jako letos, mohly by nakonec trhy začít očekávat dřívější růst sazeb ECB (náš výhled je červen 2019)," uvedl Dřímal.

Trochu ve stínu ECB proběhne v Londýně jednání Bank of England. Z Číny dorazí data o vývoji maloobchodních tržeb a průmyslové výroby, v Japonsku, eurozóně a Americe vyjdou předběžné indexy nákupních manažerů za prosinec, v USA budou ale ještě sledovanější maloobchodní prodeje. V pátek Spojené státy doplní statistiky o průmyslové výrobě. "Americké maloobchodní tržby podle našeho odhadu v listopadu zpomalily růst na meziměsíčních 0,1 % kvůli pravděpodobnému poklesu prodejů aut. Po očištění o volatilní složky by ale měl maloobchod vykázat slušnou kondici. Takzvaná kontrolní skupina, která vstupuje do výpočtu soukromé spotřeby v HDP, by měla vzrůst o 0,3 % (podruhé v řadě)," doplnil Marek Dřímal z Komerční banky.

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé