Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než procento

Evropské akciové trhy v pátek stouply, když investory povzbudil průlom v jednáních o vystoupení Británie z Evropské unie. Pozitivní vliv na obchodování mělo také zveřejnění zprávy z amerického trhu práce, která ukázala lepší čísla, než se čekalo.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,73 % na 389,25 bodu, za celý týden pak stoupl o 1,38 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 1 % na 7 393,96 bodu (za celý týden +1,31 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,28 % na 5 399,09 bodu (za celý týden +1,55 %) a německý DAX získal 0,83 % na 13 153,7 bodu (za celý týden +2,27 %).
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který do plusu poslala v pátek zveřejněná čínská obchodní bilance, jež dopadla lépe, než se čekalo. Akcie největšího světového producenta oceli ArcelorMittal díky tomu zdražily zhruba o procento.
Náladu na trzích však určila zejména slova předsedy Evropské komise Jeana-
Pozornost poutaly také akcie výrobce nábytku Steinhoff, které se v pátek propadly zhruba o 20 % poté, co na ně mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila doporučení na stupeň "junk". Společnost v první polovině týdne oznámila, že začala vyšetřovat nesrovnalosti v účetnictví po nedávné rezignaci jejího výkonného ředitele.
Evropské akcie (8. prosince 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,5 % z říjnových 3,6 %. O práci se ucházelo 265 469 lidí, což bylo nejméně od listopadu 1997. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. V listopadu zároveň přibylo volných pracovních míst, meziměsíčně téměř o čtyři tisíce na 213 790.
- Energetická skupina ČEZ kupuje polskou společnost Metrolog, která se věnuje službám souvisejícím s tepelným hospodářstvím. V pátek to oznámil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Cenu nespecifikoval. Jde o další akvizici ČEZ v oblasti takzvaných komplexních energetických služeb (ESCO - Energy Service Company). Transakci ještě musí schválit polský Úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele, ČEZ bude jediným majitelem firmy.
- Evropská unie a Japonsko se dohodly na vytvoření společné zóny volného obchodu. Poslední otevřené body jednání, které začalo v roce 2013, již byly vyřešeny, uvedla v pátek Evropská komise. Měřeno hospodářským výkonem tak vznikne největší otevřená ekonomická zóna na světě. Smlouva by mohla vstoupit v platnost na jaře 2019, před volbami do Evropského parlamentu a po schválení současným europarlamentem a členskými státy.
- Největší polská banka PKO BP by se mohla příští rok spojit s bankou Pekao, která je druhá největší na trhu. S odvoláním na informované zdroje blízké oběma bankám to v pátek napsal polský list Rzeczpospolita. Podle něj by to mohl být první krok směrem k mezinárodní expanzi, žádná z bank se ale k informacím listu prozatím nevyjádřila.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Země Evropské unie v pondělí schválily nová pravidla na obranu unijního trhu před nekalými obchodními praktikami, konkrétně před dumpingovými a subvencovanými dovozy ze třetích zemí. Norma vstoupí v platnost 20. prosince.
- Maďarsko v současnosti nemá ambice stát se členem eurozóny. Podle agentury APA to v pondělí řekl mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács. Země sice splňuje téměř všechna kritéria, ale má stále vysoký státní dluh a roli podle něj hraje i přetrvávající velký rozdíl v platech mezi Maďarskem a většinou západních zemí.
- Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1 840 korun víc než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 4,2 procenta. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
- Francouzská automobilka PSA Group a japonský koncern Nidec budou společně vyvíjet elektromotor. Vyrábět se bude ve Francii, firmy do projektu investují 200 milionů eur. Elektromotory budou určeny pro vozy Opel a Vauxhall, které PSA vyrábí, oznámila v pondělí společnost v Paříži.
- Slovenská ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí zpomalila tempo mezičtvrtletního růstu na 0,8 procenta proti růstu o 0,9 procenta v předchozích třech měsících. V úterý o tom informoval slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj dřívější odhad.
- Zvyšování úrokových sazeb lze očekávat i v příštím roce, bude to ale pozvolný a dlouhodobý vývoj. Na úterním setkání lídrů českého exportu to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň uvedl, že aktuálně kurz koruny odpovídá výkonnosti české ekonomiky.
- Ministři financí členských zemí Evropské unie v úterý sestavili takzvanou černou listinu daňových rájů. Zahrnuje 17 jurisdikcí mimo EU, které dostatečně nespolupracují v daňových záležitostech. Oznámil to francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
- Britská bankovní společnost Standard Chartered plánuje další rozšíření svých aktivit ve východní Evropě a zvažuje také, že otevře nové kancelářské centrum zaměstnávající zhruba 500 lidí. Mezi možné lokace patří Praha, Budapešť, Varšava a Krakov. Podle agentury Reuters to řekl mluvčí podniku.
- Británie bude potřebovat zcela nový přístup k nabídce svých finančních služeb státům Evropské unie po brexitu, protože obdobné dohody EU s jinými zeměmi nejdou dostatečně daleko. Na konferenci v Londýně to řekl britský ministr financí Philip Hammond. Budoucí obchodní smlouvy mezi Británií a EU musejí být podle něj "trvanlivé a spravedlivé".
- Růst maloobchodních tržeb v Česku v říjnu zpomalil na 6,3 %, zářijový růst byl revidován na 6,4 %. Zvýšily se tržby za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i potraviny. Nejvyšší tempo růstu vykázal internetový a zásilkový prodej. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad.
- Vznik Evropského měnového fondu na základě struktury Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) nebo možnost zřízení funkce ministra financí a hospodářství Evropské unie patří mezi návrhy, kterými chce Evropská komise prohloubit unijní hospodářskou a měnovou unii. Plány zveřejnila unijní exekutiva pouhý týden před prosincovým summitem EU, na jehož okraji se bude zvláštní schůzka zemí eurozóny a států, které mají euro přijmout, věnovat právě otázce budoucnosti měnové unie.
- Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta, vyplývá z odhadů analytiků. V listopadu kvůli ukončování sezónních prací přitom většinou nezaměstnanost roste, nyní je ovšem za poklesem přetrvávající příznivý ekonomický vývoj. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za listopad v pátek 8. prosince.
- Meziroční tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve třetím čtvrtletí zrychlilo na 2,6 procenta z 2,4 procenta v předchozích třech měsících. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Opravil tak svůj odhad z poloviny listopadu, podle kterého meziroční růst ve třetím čtvrtletí činil pouze 2,5 procenta.
- Dánský výrobce stavebnic Lego vyhrál v Číně spor o autorská práva. Podle čtvrtečního sdělení firmy se tak v této zemi stalo vůbec poprvé. Soud rozhodl, že dvě místní firmy, které pod názvem Bela vyráběly a prodávaly stavebnice téměř totožné s řadou Lego Friends, musejí zastavit výrobu. Rozsudek padl již v září, ale právní účinnosti nabyl v listopadu.
- Norský státní investiční fond poprvé investoval do realit v Asii, za 92,75 miliardy jenů (téměř 18 miliard Kč) získal podíl 70 procent na pěti nemovitostech v obchodní čtvrti Tokia. Zbylých 30 procent na portfoliu v hodnotě 132,5 miliardy jenů získá jeho partner Tokyu Land Corporation, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
- Katar během čtvrteční návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Dauhá podepsal kontrakty v hodnotě přes deset miliard eur,včetně nákupu minimálně 12 stíhacích letounů Rafale od francouzské společnosti Dassault Aviation a nejméně 50 letadel A321 od evropského výrobce Airbus. Informuje o tom agentura AFP.
- Britská vláda poskytne v příštích třech letech až 56 milionů liber na výzkum a vývoj malých jaderných elektráren. Peníze budou využity k posouzení potenciálu malých modulárních reaktorů a k urychlení jejich vývoje, oznámila ve čtvrtek vláda.
- Německá průmyslová výroba se v říjnu nečekaně snížila o 1,4 procenta, očekával se přitom její růst. Podle dnešních údajů německého ministerstva hospodářství to způsobil především svátek na začátku měsíce, ze kterého si zaměstnanci přidáním dalšího dne volna vytvořili prodloužený víkend. Produkce klesla ve všech průmyslových odvětvích s výjimkou energetiky.
Zdroj: CNBC
Aktuality
