Burzovní kalendář (16. 4. - 20. 4. 2018)
|

Burzovní kalendář (16. 4. - 20. 4. 2018)

Výsledková sezóna se v polovině dubna rozeběhne naplno, investoři ale budou reagovat také na rozjitřenou geopolitickou situaci. Stranou nezůstane ani makroekonomický kalendář.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Začátek uplynulého týdne byl ovlivněn novými sankcemi USA vůči Rusku. Konkrétní ruská aktiva reagovala výrazně negativně, ale prodejnímu tlaku se nevyhnula téměř žádná tamní aktiva. Například rubl vůči dolaru za týden oslabil o zhruba 7 %. Trh se dále připravuje na další možné kroky (odpověď Ruska či další akce USA).

V průběhu týdne čínský prezident mírnil obavy z rozpoutání obchodní války mezi Čínou a USA, což mělo naopak na finanční trhy pozitivní dopad. Ale investoři s velkou opatrností sledovali především to, zda USA nakonec podniknou vojenský úder v Sýrii, jak jej naznačil Donald Trump. K tomu došlo až v noci na sobotu, tedy po konci obchodování.

Trh tak stihl začít reagovat spíše na začínající výsledkovou sezónu, od které analytici čekají podporu pro akciový trh v podobě růstu zisků firem o více než 15 %. Americké i západoevropské akcie tak za týden posílily, stejně jako burza v Praze (PX +0,5 %).

"Z domácích informací nás zaujal ČEZ, který oznámil, že kvůli kontrole potrubí v sekundární části odstaví 4. blok jaderné elektrárny Dukovany. Podle odhadů by neplánovaná odstávka měla trvat do 22. dubna. Je pravděpodobné, že k podobné kontrole dojde i na zbývajících blocích. Neplánované odstávky jaderných zdrojů přitom byly především loni celkem žhavé téma, které akciím ČEZ nesvědčilo," upozornil analytik Milan Vaníček z J&T Banky. ČEZ ale za týden na pražské burze přidal 3,3 %.

CME se s United Group dohodla na prodloužení termínu prodeje chorvatských a slovinských televizí. "Doba, do níž může jedna ze stran odstoupit od dohody, se prodlužuje do 30. června. Z našeho pohledu jde pouze o technickou úpravu vynucenou zdržením způsobeným chorvatským regulátorem," napsal v týdenním přehledu Vaníček. Akcie CME za týden posílily o 4,1 % a byly nejsilnějším titulem na BCPP.

Nejvíce naopak klesly akcie VIG (-3,2 %). Technicky došlo především na začátku týdne k významnému propadu rakouských finančních titulů v návaznosti na sankce USA vůči Rusku. Například Raiffeisen Bank má v Rusku své zastoupení. Během týdne se pak tato aktiva stále potýkala s prodejními objednávkami.

Americké akcie zakončily páteční obchodování poblíž denních minim, za celý týden ale zpevnily
Americké akcie v pátek oslabily, vedle geopolitických faktorů je níže stáhl bankovní sektor. Výsledky předních bank sice byly příznivé, investory ale nepřesvědčily. Za celý týden si nicméně hlavní indexy připsaly solidní zisky. Na devizových trzích dolar zůstal bez výraznějších změn.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden zpevnily zhruba o procento
Evropské akciové trhy v pátek stouply, když se investoři soustředili na zveřejnění hospodářských výsledků velkých amerických bank. V centru pozornosti byla také administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, od které se očekává reakce na dění v Sýrii.
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden získala 0,5 %
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX zpevnil o 0,22 %. Nahoru ji táhla zejména energetická skupina ČEZ, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 648 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

V polovině dubna se trh bude muset zaměřit na geopolitickou situaci. Západní spojenci provedli úder proti syrským zařízením údajně zapojeným do výroby chemických zbraní, Rusko ale podobné intervence odmítá. Lze tedy čekat, že se diplomatický (kauza Skripal) i reálný vojenský (Sýrie) problém potáhne a může trhy znervózňovat.

Naplno se rozbíhá výsledková sezóna za první kvartál. V týdnu zveřejňují svá hospodářská čísla další velké banky (Morgan Stanley, U.S. Bancorp., Goldman Sachs, Bank of America), spotřebitelské giganty (Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Philip Morris International) nebo technologické společnosti (IBM, Netflix). "Pozornost si vyslouží také General Electric, která prochází nelehkým obdobím. Celkově očekáváme, že na trhu bude přetrvávat volatilní obchodování, ale s výraznějším vlivem výsledkové sezóny by se mohla prosadit nákupní nálada," myslí si Milan Vaníček. V Evropě své hospodaření odhalí například Heineken, Novartis nebo Unilever.

40 největších firem v USA, které zveřejňují výsledky v týdnu od 16. dubna 2018, zdroj: Bespoke Investment Group

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 se v týdnu již poněkolikáté odrazil od 200denního klouzavého průměru. Po solidním růstu se přiblížil k rezistenci okolo 2 700. Aktuálně je zhruba uprostřed pásma mezi 2 590 až 2 600 (nejbližší support) a 2 700 (nejbližší rezistence). Obě linie jsou zesíleny klouzavými průměry. Proražení pod 200denní klouzavý průměr a support by bylo negativním signálem, naopak průraz a potvrzení zavírací ceny nad 2 700 by bylo příslibem zelenějších zítřků," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Nic se zatím (z technického hlediska) nemění, objemy obchodů ale klesají. Jde o signál, že přešlapování v rozpětí bude trvat déle? Kartami může zamíchat výsledková sezóna, lze očekávat i nervozitu spojenou s geopolitikou."

Americké akcie: 10 důvodů, proč nevěřit v překonání lednových maxim
Poté, co se na akciové trhy vrátila volatilita a indexy se ani po dočasném vzpamatování nedokázaly vrátit na rekordy z konce ledna, se množí spekulace, co bude dál. Optimisté věří v obrat a chápou současný vývoj jako nutnou korekci, pesimisté očekávají hlubší propady. Co druhým jmenovaným hraje do karet?

Na českém akciovém trhu budou mít význam pondělí a středa. V pondělí se naposledy s nárokem na dividendu 47 Kč obchodují akcie Komerční banky, ve středu platí totéž o cenných papírech Philip Morris ČR (dividenda 1 080 Kč na akcii).

Makroekonomický kalendář otevřou v Americe hned v pondělí maloobchodní tržby, velkoobchodní zásoby a také index cen domů. V úterý budou nejsledovanější údaje o zahájené výstavbě a průmyslové výrobě, ve středu se pak trh zaměří na takzvanou Béžovou knihu, ve které americká centrální banka průběžně hodnotí vývoj domácí ekonomiky. V týdnu také veřejně vystoupí řada představitelů Fedu. Ve čtvrtek ve Spojených státech vyjdou pravidelné statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek se dozvíme, z kolika vrtů se v Americe těží ropa a zemní plyn.

V západní Evropě bude zásadních makrodat vycházet méně. V úterý to budou údaje z britského pracovního trhu a také index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Největší pozornost na sebe strhnou středeční inflační statistiky v Británii a evropské měnové unii, ty v eurozóně doplněné o stavební výrobu. V Česku vyjde v polovině týdne index výrobních cen. Ve čtvrtek Spojené království odtajní, jak se daří tamnímu maloobchodu, a v eurozóně se zveřejní údaje o běžném účtu. Na konci týdne si pak pozornost vedle německé výrobní inflace zaslouží především index spotřebitelské důvěry v zemích platících eurem.

Na ostatních globálně významných trzích budou dominovat data přicházející z Číny. Ta v úterý zveřejní informace o vývoji hrubého domácího produktu a také o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Z Japonska zaujme ve středu obchodní bilance a ve stejný den kanadská centrální banka rozhodne o své měnové politice. Především na asijské obchodování mohou mít dopad čtvrteční data o australské nezaměstnanosti, v pátek si hlavní slovo vezmou japonská a kanadská inflace.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Maloobchodní tržby v USA se podle našeho odhadu ani v březnu neodrazily k větší dynamice, a tak i celkový růst za celé první čtvrtletí nebude nijak slavný a do růstu HDP výrazně nepřispěje. Ani průmyslová produkce nevykáže závratná tempa. Nicméně využití amerických kapacit ukáže hodnoty nad dlouhodobým průměrem, což by mělo stimulovat další investice.
  • Obavy z dalšího politického vývoje (zejména nově plánovaná ochranářská opatření) snižují důvěru trhu v německou ekonomiku. Ta tak rychle padá ze svých dlouhodobých maxim. Politika také bude jedním z hlavních hybatelů trhu v celém týdnu.
  • Ve středu by podle nás mělo dojít k revizi jádrové inflace v eurozóně. Ta by se měla posunout o desetinu procentního bodu výše.
  • V české ekonomice se v týdnu nečekají zásadní údaje. Pozornost se přenese na další kolo jednání o vládě mezi hnutím ANO a ČSSD.
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus