Ozvěny letošního Davosu: 4 postřehy, o kterých se tolik nemluví

Světové ekonomické fórum letos do stínu Jakobshornu přilákalo kolem 2 500 byznysmenů, ekonomů, akademiků a představitelů předních neziskových organizací. Všichni na akci přijížděli plni velkých očekávání. Podařilo se některá z nich naplnit?
1. Roboti neuchvátili
Navzdory povyku, že se ústředním tématem týdne stala "4. průmyslová revoluce", robotika neovládla konferenci v takové míře, jak se zprvu očekávalo. Umělou inteligenci a úbytek pracovních míst vlivem technologického pokroku zastínila ožehavější témata jako migrační krize nebo nejistota na trzích.
Dokonce ani robot DRC-HUBO, který měl být hvězdou přehlídky, účastníky nijak nenadchl. Jeden britský manažer se dokonce pohoršoval nad tím, že robot drží v ruce tištěné noviny. "Pokud má být ztělesněním budoucnosti, proč nemá minimálně tablet?"
Hosté fóra byli navíc rozladěni skutečností, že první robot, který získal vlastní identifikační průkaz ve 45leté historii Světového ekonomického fóra (WEF), byl ovládán mladým Korejcem s herní konzolí. Carlos Ghosn, šéf Renault-Nissan, v této souvislosti poukázal na podstatný rozdíl mezi vozidly, která umožňují během cesty přepnout na funkci autopilota, a auty bez řidiče, která jsou ovládána dálkově.
Velkým tématem byly finančně-technologické společnosti a jejich možný dopad na bankovní odvětví. Bill Winters, šéf Standard Chartered, ale připomněl, že i takové firmy by musely podléhat stejné regulaci jako tradiční finanční instituce, čímž diskuzi v podstatě ukončil.
2. Hosté odjížděli zasmušilejší
I když byla hrdým sloganem letošního světového fóra snaha "zlepšit stav současného světa", nálada účastníků se s přibývajícími dny zhoršovala. Částečně za to mohly šoky na trzích, akciové indexy v červeném a klesající ceny ropy. Ani Draghiho pokus z konce týdne dodat trhům trochu optimismu účastníky fóra příliš nerozveselil.
Od WEF se očekávalo řešení světových problémů. Sdružilo tolik vlivných delegátů, že by přinejmenším nějaká řešení padnout mohla. Přestože se neustále diskutovalo o Sýrii, nikdo nepředložil žádný smysluplný plán. Co také může člověk čekat, když spolu stejní lidé diskutují den po dni a rozebírají stále ty samé návrhy.
Někteří korporátní lídři varují před nebezpečím "skupinového smýšlení". Možná po návratu do práce začnou rušit projekty na kapitálové investice. Jednoduše proto, že se letošní Světové ekonomické fórum neneslo v pozitivním duchu, jak většina očekávala.
3. Nikdo nechce Brexit
Týden byl plný lásky k Británii. Nemělo by to asi být překvapení, už vzhledem k prostředí a složení hostů, kteří na fórum dorazili.
Proslov premiéra Davida Camerona upoutal přes tisíc delegátů v hlavním sále. Obecně byl hodnocen jako úspěšný krok k dalším vyjednáváním s EU ohledně překážek setrvání Británie v unii.
Debaty o Brexitu bývají neevropskými pozorovateli zjednodušeně chápány tak, že evropské členské státy odstrkují své britské bratry. Přední evropští představitelé ale delegáty přesvědčovali o opaku. Možná je to tím, že některé členské státy EU potřebují Británii více, než ona potřebuje je.
V sobotu označila šéfka MMF Christine Lagardeová Brexit za jedno ze dvou hlavních rizik, kterým aktuálně čelí Evropa. Svými slovy navázala na Manuela Vallse, francouzského premiéra, který už začátkem týdne promluvil v podobném duchu.
4. Technologičtí jednorožci jako nové hvězdy
Letošní Davos všechny utvrdil v tom, že jsou technologické společnosti nedílnou součástí korporátního světa. Kde před deseti lety vládly banky, vládnou dnes titáni ze západního pobřeží. Na WEF to bylo patrné na každém kroku, nejen z robotického motivu.
Facebook se jasně vyhranil vybudováním dvoupodlažního "pop up show house" poblíž kongresového centra. Budova působila robustněji než mnoho novostaveb v Davosu. Google zase zajistil párty týdne. Salesforce.com se blýskla dvěma salónky na promenádě, přičemž jeden z nich byl zaměřený na učení kódování.
Technologický startup specializující se na data Palantir utratil některé ze získaných financí od investorů na vybudování baru poblíž hlavního vchodu do kongresového sálu.
I když byli mnozí v Davosu, včetně zakladatele Salesforce.com Marca Benioffa, varováni před riziky náhlé smrti "jednorožců" (ve stylu dot.com bubliny z konce 90. let), důvěra v technologické společnosti podle všeho nebyla nijak nabourána. Stejně jako jejich chuť utrácet během WEF nekřesťanské peníze.
Zdroj: Telegraph