7 slov, která od mocných lidí neuslyšíte. Vyhněte se jim také

Úspěšní lidé znají sílu slov, a to i těch, která používají v každodenní komunikaci. Některé výrazy mohou zdůraznit důležitost sdělení, jiné naopak snižovat hodnotu toho, co chceme říci. Když člověk zná účinek jednotlivých slov, může dosáhnout svého cíle s daleko menším úsilím.
Méně je někdy více. Platí to nejen v tom, co děláme, ale také v naší řeči. Kterým slovům je dobré se vyhnout, když chceme vzbudit respekt, prokázat svou autoritu nebo prosadit svůj názor?
1. "Jen" (defenzivní slovo)
Slovo "jen" oslabuje, respektive redukuje obsah, který po něm následuje. Jde o defenzivní slovo, které má za cíl zmírnit to, čeho chcete dosáhnout. Když třeba řeknete "jen si kontroluji e-maily", bagatelizujete jejich důležitost a potřebu odpovědět. Když už jste věnovali čas a energii kontrole pošty, jde asi o něco důležitého. Nedělejte z něčeho, co je důležité, nepodstatnou věc. Může to vypadat jako pasivní agrese a vést ke snižování vaší autority.
2. "Velice", "naprosto" a "zcela" (dramatická slova)
Slova jako "velice", "naprosto" nebo "zcela" nepřidávají obsahu, který chcete popsat nebo zvýraznit, větší hodnotu. Nemusíte říkat "jsem velmi nadšený". Vyjádření "jsem nadšený" splní účel. Nadbytečná příslovce a přídavná jména mohou působit jako zbytečné drama. Když chcete ocenit sílu slova, můžete sdělit to samé pomocí méně slov. Použijete-li méně slov, každé z nich se stává silnějším a ostatní je více ocení.
3. "Myslím si" nebo "pravděpodobně" (defenzivní slova)
Každá myšlenka, kterou sdělíte, vyjadřuje váš názor. Není potřeba začínat větu slovem "myslím si". Podobně jako slovo "jen" jsou i slova "myslím si" a "pravděpodobně" defenzivní slova. Dáváte jimi najevo, že se možná mýlíte, ale je to v pořádku, protože je to jen váš názor. Je to způsob obrany před jiným názorem ostatních. Tyto obraty ovšem oslabují vaše sdělení. Na svůj názor máte právo a nemusíte jej omezovat. Sdílení názoru s ostatními, i když ti s ním třeba nesouhlasí, může zvýšit vaši autoritu a respekt.
4. "Pokusím se" a "neměj strach" (dovednostní slova)
Když říkáte, že se o něco pokusíte, naznačujete tím, že si nejste jisti svými schopnostmi. Když řeknete, že něco uděláte, lidé vědí, že se o to budete snažit. Výraz "pokusím se" vyvolává v lidech nervozitu. Poslední věc, kterou chcete, je to, aby si váš nadřízený myslel, že vám chybí sebevědomí nebo schopnost něco zkusit. Když naopak vyjadřujete příliš mnoho sebedůvěry tím, že řeknete "neměj strach", uvádíte druhého do nejistoty a dáváte mu najevo, že není schopen něco udělat. Lídři se snaží lidi povzbudit, ne omezovat jejich postavení.
5. "Je mi líto" (omluvná slova)
Čím více se budete omlouvat, tím bude vaše omluva méně důvěryhodná. Výrazy jako "je mi líto" a "omlouvám se" je potřeba používat střídmě a pouze pro situace způsobené buď vámi, nebo naopak vznikající mimo vaši kontrolu. Když například přijdete do práce nebo na schůzku pozdě kvůli nehodě, která se stala po cestě, můžete vysvětlit, proč jdete pozdě, ale nemusíte se za to omlouvat.
6. "Jako", "cokoli", "prostě", "a tak dále" (výplňová slova)
Podobné fráze užívejte minimálně, jde o omáčku. Lidé je používají, když se snaží vymyslet, co by ještě řekli. Oslabuje to účinnost slov, která říkáte. Je lepší udělat pauzu a utřídit si myšlenky.
7. "Ve skutečnosti" a "evidentně" (nadřazená slova)
Používáním výrazů jako "ve skutečnosti" a "evidentně" můžete lidi kolem sebe znepokojovat. Dáváte jim najevo, že něčemu nerozumí (a že vy máte pravdu), případně že mají názor, který by neměli mít. Když si takovým způsobem děláte názor na jiné, dáváte tím najevo nedostatek porozumění, což může vést k tomu, že vás lidé nebudou respektovat.
Obyčejná slova mají moc změnit význam vašich vyjádření nesprávným způsobem a omezit význam toho, co chcete sdělit nebo čeho chcete dosáhnout. Chcete-li zvýraznit jejich váhu, přemýšlejte o slovech, která používáte. Pokud je vybíráte správným způsobem, mohou slova posílit vaše postavení a pozitivně ovlivnit vaši kariéru.
Zdroj: Forbes
Aktuality
