Čtvrtina českých firem předpokládá zhoršení platební morálky klientů

Více než čtvrtina českých firem předpokládá do budoucna zhoršení platební morálky svých zákazníků, z toho šest procent očekává výrazné zhoršení. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny pohledávek Atradius. Naopak zlepšení situace předpokládá sedm procent českých firem, což je nejnižší číslo ve východní Evropě.
Česká ekonomika poroste letos podle odhadů pojišťovny průměrně tříprocentním tempem. Navzdory tomu je zde riziko poklesu pramenící z možnosti zhodnocení směnného kurzu, jež by ovlivnilo mezinárodní konkurenceschopnost Česka, a rychlého poklesu vnější poptávky. Toto riziko je způsobeno politickou nejistotou, možnou eskalací mezinárodních sporů nebo zpomalením hospodářství eurozóny.
"Česká ekonomika těžila v posledních letech z rostoucího exportu poháněného vyšší mezinárodní konkurenceschopností tuzemských firem. Navzdory své výkonnosti zůstává ale zranitelná především vůči demografickým změnám. Ty mají za následek tlak na současnou kapacitu pracovních sil a nutí řadu firem hledat příležitosti pro svůj růst jinde, například v jižní Evropě," uvedla generální ředitelka pojišťovny Atradius pro ČR Markéta Stržínková.
Ve východní Evropě pojišťovna předpokládá letos pokles průměrného tempa růstu HDP z 3,4 procenta v loňském roce na 2,6 procenta. Je pravděpodobné, že zvyšující se napětí v mezinárodním obchodu s ohledem na obchodní válku USA s Čínou nebo riziko brexitu bez dohody způsobí východoevropským státům potíže a výrazně zvrátí například trend počtu insolvencí v regionu, uvedl Atradius.
Přibližně čtvrtina faktur v ČR zůstává v den splatnosti nezaplacena. Jde sice o lepší čísla než loni, kdy nebylo včas zaplaceno téměř 35 procent faktur. I tak ovšem tento stav působí negativně na dodavatele, kteří jsou nuceni hledat dodatečné zdroje financí nebo sami platí pozdě svým dodavatelům (22 procent). Zhruba 60 procent respondentů v ČR ovšem uvádí, že pozdní platby nemají vliv na jejich podnikání.
Zdroj: ČTK