Havlíček jednal o příležitostech pro české firmy na severu Afriky

Geologické průzkumy pro hledání nerostných surovin, jejich těžba a zpracování, ale i dodávky nových technologií jsou oblasti, ve kterých se mohou uplatnit české firmy na Blízkém východu a severní Africe (MENA). Jednal o tom ve středu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s jedenácti velvyslanci ze 12 zemí. Byla to první velká mezinárodní akce na toto téma s více zeměmi současně, uvedl ministr na tiskové konferenci.
Cílem setkání bylo propojit malé a střední české firmy s reprezentanty těchto zemí. Jednou ze společných priorit je podle Havlíčka přenos českých technologií a vzdělávání expertů ze zemí MENA. Know-how českých firem a expertů by například rádo podle velvyslankyně Hanane Saadiové využilo Maroko. Jako příležitost pro české investory vidí projekty v jižním Maroku, v nichž je připraveno sedm miliard eur.
Firmy mohou spolupracovat podle MPO například v průzkumu a vyhledávání ložisek nerostných surovin či soli včetně těžby mořské soli. Dodávat mohou ale i stanice na čištění surového plynu a ropy. Země Blízkého východu a severní Afriky tvoří 22 států, nachází se zde mimo jiné 60 procent světových zásob ropy a 45 procent světových zásob zemního plynu.
"Československá značka má v oblasti geologických průzkumů a těžařství nesmírně silnou pozici a velmi dobré jméno," řekl ministr. Dodal, že současná vláda na to chce navázat, protože zpracování nerostných surovin a těžbu nepovažuje za historii.
Řada z českých firem už se zeměmi MENA obchoduje. Například Škoda Auta je čtvrtou nejprodávanější automobilkou v Izraeli. Firma Lasvit vybavila osvětlením Dubajskou operu. Preciosa dodává lustry a luxusní osvětlení do hotelů, mešit i paláců ve Spojených arabských emirátech. Firma Pega Hoist dodala 16 výtahů pro stavbu nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa v Dubaji a v Libanonu prodává své produkty Mlékárna Hlinsko. Největší českou investicí v Egyptě je závod na netkané textilie firmy PFNonwovens.
Zdroj: ČTK
Aktuality
