Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to státní podniky žádá vláda, doporučení zdržet se jejich výplaty vydávají i centrální banky a bankovní asociace, některé podniky k tomu pak tlačí ekonomická nutnost a potřeba udržet si dostatečný kapitál pro časy očekávané hospodářské recese. Evropská centrální banka (ECB) v pátek vyzvala banky v eurozóně, aby akcionářům nevyplácely dividendy minimálně do začátku října a podpořily svými zisky ekonomiku.
"Požádáme společnosti, ve kterých má stát podíl, včetně menšinového, aby nevyplácely dividendy, nebo alespoň ne jednotlivcům," řekla v pátek v televizi CNews TV francouzská ministryně práce Muriel Pénicaudová. Francouzská vláda má podíly v mnoha firmách, včetně automobilky Renault a energetických společností, jako jsou EDF a Engie.
Některé francouzské firmy už zrušení výplaty dividend oznámily. Je mezi nimi například výrobce letecké techniky Airbus či výrobce leteckých motorů a dalšího vybavení pro letadla Safran.
Aby nevyplácely dividendy a neprováděly ani odkupy vlastních akcií, vyzvala ve čtvrtečním dopise banky Evropská bankovní federace (EBF), jejímž členem je i Česká bankovní asociace (ČBA). "EBF se domnívá, že v roce 2020 by banky zapsané na burze neměly vyplácet dividendy ani provádět odkupy akcií, aby byla zachována maximální ochrana kapitálu. O dividendové politice a jakémkoli rozdělování peněz budou bankovní rady rozhodovat na konci roku," uvedla EBF v dopise Evropské centrální bance ze čtvrtečního večera.
ECB v pátek uvedla, že banky v eurozóně "by neměly vyplácet dividendy za finanční roky 2019 a 2020 minimálně do 1. října 2020". "Banky by se měly zdržet rovněž zpětných odkupů svých akcií," dodala. Odhadla, že banky by tímto způsobem mohly ušetřit kapitál v objemu až 30 miliard eur.
Rozhodnutí nevyplatit dividendu, ačkoli si ji vyplatit dovolit může, už dříve oznámila španělská Banco Santander. Z bank působících na českém trhu se minulý týden ke stejnému kroku odhodlala Moneta Money Bank a tento týden Komerční banka.
Že se české banky, pojišťovny a penzijní společnosti zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit jejich odolnost, očekává podle svého sdělení i Česká národní banka. Podobné očekávání ve čtvrtek vyjádřil i polský finanční regulátor KNF.
Chorvatský finanční regulátor pak výplatu dividend ve čtvrtek rovnou zakázal pojišťovacím společnostem. Podle agentury HANFA rozhodnutí platí do 30. dubna 2021, ale může být i prodlouženo, pokud si to situace na trhu vyžádá.
Velké americké banky možná dividendy sníží spíše z politických než z finančních důvodů, poznamenala agentura Reuters. Tlak na ně bude velký, nebudou moci žádat o záchranné programy a zároveň vyplácet zisky akcionářům. Osm největších amerických bank v čele s JPMorgan Chase zatím pozastavilo odkupy akcií, plány na zrušení dividend ale zatím neohlásily.
Rozhodnutí snížit nebo zrušit výplatu dividendy bývá pro firmy obtížné. Dividendy jsou totiž považovány za důkaz dobré finanční kondice firmy a kromě toho podporují loajalitu investorů, kteří akcie nakupují s vidinou zisku.
Zdroj: ČTK