US MARKETOtevírá za: 11 h 36 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou v pátek podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5 469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Pro příští rok měla být daň podle původních informací 5 740 korun měsíčně, nakonec by měla být nižší. Důvodem podle ministerstva financí je, že měsíční odvod se odvíjí z průměrné hrubé mzdy pro rok 2021. Ta bude proti původním odhadům nižší, a proto po aktuálním přepočtení vychází měsíční daňová a odvodová povinnost v rámci paušálního režimu na 5 469 korun proti původně odhadované částce. Živnostník tak odvede měsíčně o 271 korun méně.

Schválené zvýšení limitu pro vstup do paušálního režimu tak nebude mít na měsíční odvod vliv. V částce je započteno minimální zdravotní pojistné 2 393 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 2 976 korun a 100 korun na dani z příjmů.

Součástí novely je také změna rozpočtového určení daní, která na popud Senátu zajistí vyšší příjmy krajům a obcí. Mají získat více peněz ze záloh na daň z příjmů fyzických osob. Budou mít nárok na příslušný podíl z celého celostátního hrubého výnosu daně z příjmů fyzických osob, nikoli jen z 60 procent záloh na tuto daň. Samosprávy by tak mohly navíc získat až 700 milionů korun ročně, což by jim než kompenzovalo odhadovaný úbytek příjmů v souvislosti s paušální daní.

Kraje mají nyní nárok na 8,92 procenta ze tří pětin celostátního hrubého výnosu daně z příjmů fyzických osob, podíl obcí činí 23,58 procenta.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská ekonomikaDaně
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika