5 grafů, které o současném stavu ekonomiky a trhů řeknou vše
Ožívání světového hospodářství pokračuje a ekonomové hledí do příštích měsíců stále vesměs optimisticky. V jakém stavu je ekonomika na začátku třetího čtvrtletí a jakým směrem by se mohla ubírat ve zbytku roku, ukazuje následujících pět grafů.
1. Světový obchod
Světový obchod byl pandemií nemoci covid-19 zasažen mimořádně tvrdě a je v současné situaci považován za lakmusový papírek ekonomiky. Jeho odraz byl stejně razantní jako předešlý pokles a například v oblasti kontejnerové přepravy panuje nedostatek kapacit. Podle ekonomů by měl tento trend pokračovat i po zbytek roku 2021.
2. Nevyřízené objednávky
Prudký nárůst světového obchodu spolu s nedostatečnými kapacitami přepravců staví podniky do složité situace. Poptávka po jejich výrobcích je vysoká, i kvůli problémům v oblasti logistiky ji ale často nestíhají uspokojovat. Tématem letošního roku je kritický nedostatek čipů, který brzdí hlavně výrobu aut. Slabé zásoby a převis poptávky nad nabídkou pak logicky vedou k růstu cen na vstupu i výstupu.
3. Nálada spotřebitelů
Nástup pandemie covidu-19 uvrhl spotřebitele do obrovské nejistoty. Ti se obávali nejen o zdraví, ale také o práci, a tedy o příjmy. V reakci na to omezili výdaje a začali výrazněji spořit. V Číně už se nálada spotřebitelů vrátila na předpandemické úrovně a zbytek světa je na dobré cestě. Ožívání hospodářství podporují pokračující stimulační opatření centrálních bank i vlád a také peníze, které lidé uspořili během lockdownů.
4. Akciové trhy
Ani oslabování amerického dolaru nakonec silnou nadvýkonnost amerického akciového trhu ve srovnání se zbytkem světa nedokázalo srazit. Experti jsou ale přesvědčení, že příležitosti, která se z hlediska relativního ocenění akcií vytváří na trzích mimo Spojené státy, investoři nakonec využijí. To ovšem neznamená, že americké akcie čeká korekce či medvědí trend.
5. Ceny komodit
Komoditní trh za sebou má poměrně výrazný růst. Důvodů je řada, mezi ty hlavní patří růst inflace (co je příčina, co důsledek?), vyšší poptávka a omezené kapacity producentů. Pokud by ale některý z těchto tlaků polevil, měl by se trh začít dostávat do rovnovážného stavu a prémie, kterou investoři nyní inkasují, by se mohla začít rozplývat. Ve hře je přitom jak zpomalování růstu cen vlivem odeznívání dopadů pandemie covidu-19, tak zvyšování produkce ropy, na kterém se na posledním jednání dohodla skupina těžařů OPEC+.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS