Celé tržní a ekonomické cykly v pár měsících aneb Na trpělivost není v technologické době čas
|

Celé tržní a ekonomické cykly v pár měsících aneb Na trpělivost není v technologické době čas

Mánie na trhu s technologickými tituly, boom na trhu s IPO, drobní investoři ponoření do daytradingu, řeči o nové ekonomice, vysmívání se Buffettovi, peníze lité do projektů bez pořádného byznys plánu, hodnotové akcie hluboko ve stínu růstových hvězd, small caps výkonnostně daleko za large caps. To všechno si letos můžeme celkem pohodlně odškrtnout.

Koronavirus Podpora ekonomiky Americká ekonomika Americké akcie Ponaučení pro investory Investiční strategie

Kdo pamatuje období těsně před rokem 2000, asi se neubrání srovnání. Rozdílů je jistě mnoho, asi žádný ale nepůsobí tak překvapivě jako to, že se letos vše uvedené děje v době hlubokého propadu ekonomiky, zatímco před dvěma dekádami končilo období dlouhé konjunktury (myšleno v USA). Miliony lidí jsou letos nově bez práce a pandemie za sebou nechává i vysoké počty mrtvých.

Kdo by to byl po finanční krizi čekal, že o dekádu a kousek později přijdou propady HDP o desítky procent, že drobní investoři ve stejné době budou obchodovat akcie z pohodlí domova přetažením jednoho prstu po displeji mobilního telefonu a tak dále. Ono "a tak dále" skrývá fenomény, které by se dříve utvářely možná celé roky, letos jim k tomu ale stačily týdny nebo měsíce. Připomeňme si některé:

  • nejrychlejší 30% propad na americkém akciovém trhu v historii;
  • záporná cena kontraktu na dodávku ropy;
  • cena zlata na novém rekordu;
  • pokračující rally na trhu s dlouhodobými vládními bondy;
  • realitní trh (ve stejné době) pokračující v expanzi;
  • biliony dolarů v rámci měnověpolitické i fiskální podpory ekonomiky začaly "pracovat" v rekordně krátké době;
  • miliony lidí nuceně pracujících z domova;
  • nárůst e-commerce v objemu, který by jinak trval řadu let.

Za vším je tak či onak pandemie koronaviru, prakticky nic z toho by ale nebylo možné bez stále významnějšího významu technologií v našem životě. Ty totiž enormně zrychlují mnohé oblasti života – zábavu, nakupování, komunikaci, vztahy, šíření informací, pohyby na trzích, obchodování. Seznam si doplňte podle vlastních zkušeností.

Další technologická bublina? O růstu cen akcií je potřeba říkat celý příběh
Vývoj cen akcií velkých technologických společností často vyvolává reminiscence na přelom tisíciletí, kdy se právě na trhu s tehdy mladičkými internetovými společnostmi nafoukla jedna z největších cenových bublin historie. Dopadlo to (na hezkých pár let) špatně, a tak každé přirovnání současného vývoje k tomu před (již více než) dvěma dekádami vyvolává nervozitu, ne-li rovnou paniku. Často se ale neříká celá story.

Většina rozhodnutí je uspíšena tím, že na náš volný čas, nákupní apetit a tak dále čeká zástup dalších možností. Před dvaceti, třiceti lety by uzavření ekonomiky nechávalo vzniknout davu odtržených, znuděných lidí, v současnosti je ale společnost schopná dále fungovat. Samozřejmě s omezeními, ale fungovat, jakkoli to je fungování pro konzervativně smýšlející lidi možná špatné, rizikové, odosobněné a podobně.

Nezbytné zboží jako potraviny a léky by lidé nepochybně nakupovali i před padesáti lety, ale nebýt Amazonu a zástupu jeho (ad)národních napodobitelů, nebylo by pořizování a dodávání zboží (i služeb) tak pohodlné a rychlé. Realitní trh by doslova zamrzl, kdyby se lidé nemohli účastnit prohlídek, jejich virtuální varianty ale pomáhají jeho udržení v chodu.

Odvrácenou stranou technologického rozvoje jsou dobře známé problémy, vedle jiných nenasytnost, šíření dezinformací, důraz na emoce na úkor pečlivého vážení situace (například nákupu) a mnoho jiných.

Současnost je i proto opravdu jiná a nová, s minulostí komplikovaně srovnatelná. Uprostřed všeho je ale nakonec člověk se svým vzděláním, emocemi, vychováním, potřebami a chybami. Zkrátka člověk. Bude mít ještě někdy čas na trpělivost, pro život obecně, ale třeba i pro úspěch na finančních trzích, tak nezbytnou?

Chyby jsou měna, ve které se počítají úspěchy
Ray Dalio, Charlie Munger a George Soros. Tři investoři, jejichž jmění má dohromady hodnotu přes čtyřicet miliard dolarů. Asi si říkáte, že jsou chodící reklamou na neomylnost a dokonalost. To se ale pletete.
Zdroj: A Wealth of Common Sense