Česká měnová politika: Hodně otázek, málo odpovědí
|

Česká měnová politika: Hodně otázek, málo odpovědí

Ve středu 24. června se opět sejde bankovní rada České národní banky, aby rozhodla o nastavení měnové politiky. Snadné rozhodnutí to ani tentokrát nebude.

Česká republika Česká ekonomika ČNB Centrální banky Inflace

Česká ekonomika se sice již zvedá ze dna, vyhráno ale rozhodně nemá. Důležitý bude především vývoj v druhé polovině letošního roku, který je pro tuto chvíli velkou neznámou. Data, která jsou nyní k dispozici, nadále poodhalují míru poklesu ekonomiky, zatímco o charakteru následného oživení hospodářství neprozrazují nic.

Tři z centrálních bankéřů (včetně guvernéra) se v týdnu před zasedáním vyjádřili, že preferují stabilitu úrokových sazeb na současné úrovni. Jedním z argumentů bylo to, že aktuální uvolněnost měnové politiky je dostatečná, a tak si ČNB nyní může dovolit vyčkávat. To je však podmíněno tím, že v druhém pololetí opravdu dojde k přesvědčivému oživení růstu globální ekonomiky.

ČNB - základní úroková sazba (v %)

I když ponecháme stranou možnou druhou vlnu pandemie koronaviru, zůstává rizikem dlouhodobější hospodářský útlum. Data z eurozóny byla přitom již v prvním čtvrtletí horší, než čekala ČNB.

Pozornost se nyní přesune ze sektoru služeb a obchodu k průmyslovým odvětvím. Pro Česko velice významný automobilový průmysl se s poklesem poptávky potýkal již před vypuknutím koronavirové krize, která tento trend nejspíše dále posílí. Tak či onak nás v následujícím období čeká dezinflační vývoj. Zásadní otázkou tedy je, zda se inflace vrátí na 2% cíl centrální banky, či spadne pod něj.

ČR - meziroční vývoj spotřebitelských cen (v %)

Vlastně ani není tak důležité, zda dojde, či nedojde k poklesu repo sazby ČNB. Případné předpokládané snížení o 20 bazických bodů významný impulz pro reálnou ekonomiku představovat nebude. Centrální bankéři by však již měli říci, jaké prostředky využijí v případě, že bude potřeba dále uvolnit měnovou politiku. V situaci, kdy se úrokové sazby nacházejí poblíž technické spodní hranice (ať ji ČNB nyní chápe jakkoli), bude tato komunikace zásadní pro ukotvení inflačních očekávání.

Autorem textu pro E15 z 18. června 2020 je analytik Martin Gürtler z Komerční banky.

Zdroj: E15