Co musíte ráno vědět (18. října)
|

Co musíte ráno vědět (18. října)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak je na tom Česko s konkurenceschopností a jak se podle thajské marketingovky zbavit stresu v práci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu po kolísavém obchodování mírně ztratily. Dařilo se bankám, ztrácely technologie

Americké akcie během středečního obchodování hledaly jasný směr, nakonec ale oslabily. Přispělo k tomu zveřejnění zápisu ze zářijového jednání americké centrální banky, ze kterého vyšlo najevo, že poslední zvýšení základní úrokové sazby podpořili jeho účastníci jednomyslně. To posílilo přesvědčení investorů, že Fed v prosinci přikročí k dalšímu zvýšení úroků, což by dále zdražilo půjčky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,36 % na 25 706,68 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,03 % na 2 809,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,04 % na 7 642,70 bodu. Index volatility VIX se navzdory poklesu cen akcií také snížil, konkrétně o 1,25 % na 17,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA v závěru dne začal růst a přidal čtyři bazické body na 3,20 %.

Akcie padají. Jásejte!
Ani prudké poklesy cen akcií z minulého týdne zatím býky od burzovního kormidla neodstavily. Řada investorů ale panikaří, medvěd podle nich čeká za rohem. Přitom by ze škobrtnutí býka měli být radostí bez sebe.
Výsledková sezóna začala. Toto znervózňuje americké firmy více než Trumpova cla
Analytici a média v posledních měsících přetřásají riziko vyostření obchodních válek mezi USA a Čínou, případně Evropskou unií. Všechno se vším souvisí, nicméně velké americké společnosti jako největší obavu v rámci výhledů na další kvartály zmiňují něco jiného než dopady vyšších celních bariér.

2. Evropské burzy v polovině týdne uzavřely v mínusu, nedařilo se automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a čekali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,44 % na 363,38 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,07 % na 7 054,6 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,54 % na 5 144,95 bodu a německý DAX přišel o 0,52 % na 11 715,03 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který spadl o necelá 2 %. Důvodem byla zpráva, že prodeje vozů evropských automobilek v září klesly zhruba o 23 %. Cenné papíry Renaultu kvůli tomu zlevnily o 3,15 %, německý koncern Volkswagen ztratil pouze 0,22 %.

Čemu by se Evropská unie měla vyhnout při řešení svého politického dilematu?
Hospodářská politika EU se již nějaký čas potácí ve fázi nevyřešeného dilematu, jež je navíc ovlivňováno mnoha vnějšími, exogenními podněty. Tyto povětšinou geopolitické jevy mají jak bezpečnostní podtext (kupříkladu vůči arabskému světu), tak podobu fatálního rizika změny paradigmatu hospodářské politiky od liberálního po národně ochranářské pojetí (vůči USA).

3. Pražská burza ve středu mírně klesla, akcie společnosti CME však zdražily zhruba o 3,3 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, index PX odepsal 0,05 % na 1 087,86 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie ČEZ. Objem obchodů byl s 662 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Monety Money Bank, které zdražily o 0,65 % na 78 Kč. Dařilo se také dalším finančním titulům s výjimkou Komerční banky, jež přišla o 0,61 % na 898 Kč. Nejvyšší zisk si připsala CME (+3,32 % na 81 Kč), jež bude ve čtvrtek reportovat výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině října 2018?
Investorský magazín: Domácí fotovoltaika aneb Jak ušetřit na výdajích za elektřinu
Na světě jsou jen dvě jistoty – daně a smrt. Tento citát Benjamina Franklina lze možná doplnit o třetí jistotou, a tou jsou rostoucí spotřebitelské ceny elektřiny. O tom, jak na ně vyzrát a jak se připravit na možné výpadky sítě, je aktuální Investorský magazín. Speciální díl v závěru doplňuje ekonomický výhled na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní statistiku z trhu práce a za řečnický pultík se postaví guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě dopoledne vyjdou britské maloobchodní tržby a německý index velkoobchodních cen. Spojené státy se pochlubí indexem průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pokračovat také budou jednání o brexitu a u společného stolu se sejdou i ministři financí eurozóny. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní například společnosti PPG Industries, KeyCorp, Philip Morris International, PayPal Holdings, American Express či Novartis. Na pražské burze budou investoři hodnotit čísla od CME a Avastu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zářijové zvýšení sazeb podpořili všichni účastníci zasedání FOMC, americká centrální banka plánuje zpřísňovat politiku navzdory kritice prezidenta Trumpa

Zvýšení úrokových sazeb na zasedání vedoucích představitelů americké centrální banky 25.-26. září podpořili všichni jeho účastníci. Ukázal to zápis ze zasedání. Tento jednomyslný postoj by mohl posílit očekávání, že Fed v prosinci přikročí k dalšímu zvýšení úroků.

6. ČR si v konkurenceschopnosti mírně polepšila, stále ale zaostává

Česká republika skončila letos v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), na 29. příčce ze 140 hodnocených států. Od letošního roku je žebříček sestavován podle nové metodiky. V posledních několika letech bylo Česko na 31. místě. Konkurenceschopnost ČR letos opět sráží špatná infrastruktura, nedostatek kvalifikované pracovní síly, stav institucí a zaostávání v informačních technologiích.

7. Britský finanční sektor získal loni více investic než rivalové

Britský finanční sektor získal loni více investic než osm jeho hlavních rivalů, přestože čelí nejistotám spojeným s odchodem Británie z Evropské unie. Vyplývá to ze studie organizace City of London Corporation. Londýn si loni zajistil 55 přímých zahraničních investic, zatímco Dublin a Paříž jich měly po 26, Frankfurt 24 a New York 20.

8. USA údajně zmařily německému Siemensu kontrakt v Iráku

Naděje německého průmyslového konglomerátu Siemens na velkou zakázku v Iráku zmařila administrativa prezidenta Donalda Trumpa, která intervenovala za domácího rivala General Electric. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom ve středu informoval list Financial Times.

9. BDO: Mezinárodní sankce měly na Rusko jen minimální efekt

Mezinárodní sankce měly na Rusko jen minimální efekt. Ekonomika země po sankcích uvalených kvůli anexi Krymu naopak vykázala mírné zlepšení, vyplývá z indexu auditorské firmy BDO, který sleduje ekonomickou vyspělost téměř všech států světa. V žebříčku 174 zemí si Rusko od roku 2014 polepšilo ze 74. místa na letošní 55. pozici. Investoři jsou podle BDO přesto při zvažování aktivit v této zemi výrazně opatrnější.

Růst ruského HDP ve 3. čtvrtletí zpomalil na 1,3 %
Meziroční růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,3 % z 1,9 % ve druhém kvartálu. Uvedlo to ruské ministerstvo hospodářství. Dodalo, že za zpomalením růstu stálo především zemědělství. V samotném září se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,1 %, tedy stejným tempem jako v srpnu.

10. Turecká ekonomika zasažená měnovou krizí podle analytiků míří do recese

Turecká ekonomika, která se potýká s prudkým poklesem domácí měny a vysokou inflací, směřuje do recese. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. Hrubý domácí produkt Turecka by se měl podle průzkumu v letošním čtvrtém čtvrtletí snížit o 1,4 % a v prvním čtvrtletí příštího roku o dalších 2,1 %. Recese se přitom obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Marketingová agentura léčí stres na pracovišti domácími mazlíčky

Marketingová agentura z Bangkoku kreativně přistoupila k řešení problému stresu na pracovišti. Její zaměstnanci si nyní mohou do práce brát své psí mazlíčky. Za předpokladu, že mezi zaměstnanci nebude nějaký kynofob, by toto opatření podle agentury Reuters mělo usnadnit práci zejména zaměstnancům, kteří mají nepravidelnou pracovní dobu, či jsou nuceni v kancelářích trávit dlouhé večery.

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
před 21 minutami

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
před hodinou

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport
Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB
12:33

Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB

Regulační orgány v Hongkongu vyměřily malajsijské divizi americké investiční banky Goldman Sachs pokutu 350 milionů...
Goldman Sachs Americké akcie Singapur
Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %
12:03

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, ke konci září klesl na 5,81 %

Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci září 2020 mělo dluhy po splatnosti 5,81 % dospělých,...
Úvěry Česká republika
Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu
11:49

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na burzu

Polská placená televize Canal+ Polska chystá vstup na varšavskou burzu. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Podíl...
Média Televize Polsko
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly v reakci na zhoršení výhledu regionu ze strany MMF

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo pod nulou. Mírně v plusu se udržel jenom trh v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B
10:23

Zaměstnavatelé: Vláda by měla prodloužit program Antivirus B

Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby do konce roku prodloužila program Antivirus B v nezměněné podobě. Může podle nich...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:20

Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu

Společnost International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další...
Doprava Turismus a cestovní ruch Evropské akcie