Co musíte ráno vědět (19. ledna)

Jak začaly týden akciové trhy v Evropě a České republice, o kolik loni vzrostla čínská ekonomika navzdory pandemii covidu-19 a jak vypadá rozevírání nůžek mezi nejbohatšími a nejchudšími v jednoduchých číslech? To vše musíte ráno vědět.

Image
Nůžky, nerovnost - ilustrační foto
Obrázek: freeimages.com

1. Evropské akcie na úvod týdne většinou zpevnily

Akcie na západoevropských trzích v pondělí mírně vzrostly. Hlavní indexy s výjimkou britského FTSE 100 mírně posílily, po špatném začátku jim k tomu dopomohly zejména akcie firem ze sektoru luxusního zboží. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,20 % na 408,68 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,22 % na 6 720,65 bodu, německý DAX posílil o 0,44 % na 13 848,35 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,10 % na 5 617,27 bodu.

Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu inauguraci

Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické bubliny

Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje mocenskou i ekonomickou rovnováhu založenou na několika těžištích

2. Pražská burza se drží u maxim od února, v pondělí si připsala 0,13 %

Pražská burza se dále pohybuje kolem nejvyšších hodnot od konce loňského února. Index PX v pondělí téměř smazal páteční ztrátu, když stoupl o 0,13 % na 1 074,97 bodu. Vzhůru šly mimo jiné akcie bank.

ANKETA: Inflace je velké téma roku 2021. Jak se proti ztrátě hodnoty peněz může zajistit drobný investor?

Co se děje na trhu se zlatem: Komerční obchodníci výrazně méně sázejí na pokles

3. Očekávané události

V úterý budou v Evropě sledované prodeje aut, italská obchodní bilance a německá inflace a index ekonomické nálady ZEW. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Čínská ekonomika loni navzdory pandemii vzrostla o 2,3 %

Čínská ekonomika loni vzrostla o 2,3 %. Oznámil to v pondělí čínský statistický úřad. O rok dříve dosáhl růst hrubého domácího produktu 6,1 %. Růst za loňský rok je kvůli pandemii covidu-19 nejslabší za posledních 44 let, i tak je ale Čína jedinou velkou ekonomikou, která rostla i za pandemie. Výsledek navíc mírně překonal odhady analytiků, což se odrazilo i na růstu čínského akciového trhu.

5. Reuters: Alternativní taxislužba Grab zvažuje primární nabídku akcií v USA

Asijská alternativní taxislužba Grab zvažuje, že letos uskuteční primární veřejnou nabídku (IPO) akcií ve Spojených státech. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací. Firma by podle jednoho ze zdrojů mohla prodejem akcií získat nejméně dvě miliardy dolarů.

6. Tesla začala v Číně prodávat Model Y vyráběný v Šanghaji

Americký výrobce elektromobilů Tesla začal v Číně zákazníkům dodávat sportovně-užitkový vůz Model Y, který vyrábí v továrně v Šanghaji. Tesla získala povolení k prodeji od čínské vlády v listopadu a základní cenu SUV stanovila na 339 000 jüanů (zhruba 1,1 milionu Kč).

7. Akcie automobilky Stellantis na trhu debutovaly silným růstem

Akcie společnosti Stellantis, která vznikla spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA, při pondělním debutu na burzách výrazně posílily.

8. Foxconn dostal ve Vietnamu zelenou pro továrnu za 270 milionů USD

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, získala povolení vybudovat na severu Vietnamu za 270 milionů dolarů továrnu na laptopy a tablety. S odvoláním na vietnamskou vládu o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Foxconn kromě toho zvažuje investici za 1,3 miliardy dolarů v provincii Thanh Hoa, asi 160 kilometrů jižně od metropole Hanoj, uvedla již minulý týden vietnamská státní média.

9. Dědic Samsungu I Če-jong dostal dva a půl roku vězení za korupci

Na dva a půl roku se vrátí do vězení dědic jihokorejského konglomerátu Samsung Electronics I Če-jong, a to kvůli korupci. Rozhodl o tom v pondělí jihokorejský vrchní soud a I Če-jong byl vzápětí zadržen.

10. Moscovici: Francouzský dluh bude nad 100 % HDP nejméně 10 let

Poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu Francie bude kvůli pandemii nejméně po dobu deseti let přesahovat 100 %. Rozpočtový deficit je na cestě zůstat nad tříprocentním prahem nejméně pět let. Francouzskému Radiu J to řekl šéf francouzského účetního dvora Pierre Moscovici, jehož úřad kontroluje státní a veřejné výdaje.

11. Bloomberg: Společnost De Beers zvýšila ceny diamantů, nejvíce za několik let

Největší světový producent diamantů De Beers přistoupil k nejvyššímu zvýšení cen diamantů za několik let, protože odvětví začíná ožívat. Při svém prvním letošním prodeji De Beers zvýšil ceny o zhruba pět procent, převážně u kamenů větších než jeden karát, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Pandemie nemoci covid-19 loni trh s diamanty prakticky zmrazila.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bohatí vs. chudí

Jak vypadá rozevírání nůžek mezi nejbohatšími a těmi ostatními v posledních letech, je patrné z jednoduchých počtů. Nejbohatší jsou stále více bohatí, ti nejchudší jsou tam, kde byli (pokud nepočítáme inflaci).

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat