Co musíte ráno vědět (2. března)

Zlevnily v úterý více americké, nebo evropské akcie, jak chce Rusko bránit domácí kapitálový trh před "politickým tlakem" a kdo získal titul Podnikatel roku 2021? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli obavám z vývoje války na Ukrajině

Americké akcie v úterý výrazně oslabily, investoři mají obavy z dopadů války na Ukrajině. Index Dow ztratil 1,76 % a uzavřel na 33 294,95 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,55 % na 4 306,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,59 % na 13 532,46 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,51 % na 33,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států se snížil o bezmála 13 bazických bodů na 1,712 %.

Wall Street
Obrázek: Freeimages.com
1. 3. 2022 6:11
Americké akcie (nejen) ve stínu války na Ukrajině: Ještě stále draho, Nasdaq pod tlakem a trocha historické (bez)naděje nakonec

Válka na Ukrajině a s ní spojená obrovská geopolitická nejistota, nadále vysoké valuace, tlak na technologické tituly a...

2. Evropské akcie v úterý ztratily kolem 3 %, nedařilo se titulům z odvětví cestovního ruchu

Evropské akcie v úterý výrazně oslabily kvůli válce na Ukrajině a neuspokojivým výsledkovým zprávám některých podniků. Na poklesu trhů se velkou měrou podílely firmy působící v oblasti cestovního ruchu. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 2,37 % na 442,37 bodu, německý DAX ztratil 3,85 % na 13 904,85 bodu, britský FTSE 100 pozbyl 1,72 % na 7 330,20 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 3,94 % na 6 396,49 bodu.

Jistota, odpověď, vykřičník, otazníky - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Profimedia
1. 3. 2022 16:43
10 ETF jako strategický recept na nejistotu

Geopolitické napětí by mělo přimět k diverzifikaci portfolií i ty investory, kteří tuto základní strategickou taktiku...

3. Pražská burza v úterý ztratila čtvrt procenta, nedařilo se finančním titulům

Index PX pražské burzy v úterý oslabil o 0,25 % na 1 350,01 bodu. Ráno posiloval až téměř o 2 %, ale postupem dne zisky ztratil a uzavřel čtvrt procenta v minusu. Oslabovaly finanční tituly, druhý den v řadě si naopak výrazné zisky připsala Česká zbrojovka.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Isifa
1. 3. 2022 12:33
Šnobr: Ziskovost ČEZ bude lepší až v následujících třech letech, i tak by se dividenda za rok 2021 mohla blížit 50 Kč na akcii

Výsledky hospodaření společnosti ČEZ za rok 2021 budou jen v malé míře odrážet prudké zdražování elektřiny v loňském...

4. Očekávané události

V noci na středu bude Austrálie informovat o HDP, dopoledne přidá Německo zprávu o nezaměstnanosti, odpoledne Spojené státy odtajní zprávu o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a večer ještě Fed zveřejní pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
25. 2. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. února

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. února a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko dočasně zakáže cizincům prodávat ruská aktiva, nechce politický tlak

Rusko dočasně zakáže zahraničním investorům prodávat ruská aktiva, aby se ujistilo, že se rozhodují uvážlivě, nikoli pod politickým tlakem. Na úterním zasedání ruské vlády to řekl premiér Michail Mišustin. Vláda také využije svého rozsáhlého státního investičního fondu, ze kterého vezme až bilion rublů (přes 223 miliard Kč) na nákup akcií ruských společností.

6. Bitcoin od ruské invaze na Ukrajinu zpevnil o zhruba 13 %

Nejznámější kryptoměna bitcoin od začátku ruské invaze na Ukrajinu zpevnila o asi 13 %. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných kryptoměn, uvedla v úterý agentura Reuters. Denní objemy obchodů s bitcoiny nakupovanými za rubly od minulého čtvrtka vzrostly proti předchozímu dni o 259 % na 1,3 miliardy rublů (přes 291 milionů Kč).

7. Ukrajina začala prodávat válečné dluhopisy na financování ozbrojených sil

Ukrajinská vláda od úterý začala prodávat dluhopisy, kterými bude platit své ozbrojené síly bránící zemi před ruskou invazí. Oznámení přichází po silném propadu cen stávajících ukrajinských státních dluhopisů, uvedl server BBC. Cena jednoho dluhopisu se splatností jeden rok bude 1 000 ukrajinských hřiven (750 Kč), úroková sazba bude stanovena v aukci.

8. Česká ekonomika po propadu v roce 2020 loni stoupla o 3,3 %, potvrdil zpřesněný odhad ČSÚ

Česká ekonomika loni vzrostla o 3,3 %, potvrdil v úterý zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). O rok dříve hrubý domácí produkt klesl o 5,8 %, což byl nejvýraznější propad za dobu samostatného Česka. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční růst HDP zrychlil na 3,6 % z revidovaných 3,5 % v třetím kvartálu. Mezičtvrtletně HDP vzrostl o 0,9 %. Data o vývoji ekonomiky v loňském roce lze vzhledem k problémům v automobilovém průmyslu v druhé polovině roku 2021 považovat za úspěch. Zároveň letos nelze kvůli konfliktu na Ukrajině čekat výraznější zrychlení růstu ekonomiky, spíše to zatím vypadá na pomalejší růst než loni. Vyplývá to z vyjádření ekonomů k úterním výsledkům, které zveřejnil Český statistický úřad. Zatímco před válkou na Ukrajině počítali ekonomové letos s růstem ekonomiky i přes čtyři procenta, nyní již někteří počítají s růstem pod třemi procenty.

9. Sankce povedou ke kolapsu ruské ekonomiky, řekl francouzský ministr financí

Sankce, které na Rusko uvalily západní státy v odvetě za invazi na Ukrajinu, povedou ke kolapsu ruské ekonomiky. Stanici France Info to v úterý řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dodal, že Západ je připraven sankce ještě zpřísnit a povede proti Moskvě ekonomickou válku. Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv v reakci na slova francouzského ministra varoval, že ekonomické války se v historii lidstva často změnily ve války skutečné.

10. Škoda Auto musí kvůli ruské invazi omezit výrobu, má kritický nedostatek dílů

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit výrobu. Potýká se s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na některé modely. Škoda musela omezit například výrobu elektrického SUV Enyaq iV. Výroba vozů na Ukrajině je pozastavena.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Titul EY Podnikatel roku 2021 získal zakladatel firmy Rohlik Group Tomáš Čupr

Titul EY Podnikatel roku 2021 získal zakladatel a výkonný ředitel společnosti Rohlik Group Tomáš Čupr. Porota ocenila mimo jiné jeho přístup k udržitelnému podnikání, technologiím i nadstandardnímu servisu pro zákazníky. Vítěze v úterý večer v pražském paláci Žofín představili organizátoři soutěže. Čupr bude Českou republiku zastupovat v celosvětovém klání, jež se uskuteční v červnu v Monte Carlu. Poradenská firma EY pořádá soutěž ve světě od roku 1986. V České republice se konala podvaadvacáté.

O udělení ocenění Čuprovi rozhodla dvanáctičlenná porota složená převážně z vítězů předchozích ročníků. Rohlik Group je on-line prodejce potravin. Čupr firmu založil v roce 2014, za minulý finanční rok dosáhla konsolidovaného obratu 335 milionů eur. Kromě tuzemska působí rovněž v Maďarsku, Rakousku a Německu. Dále se chce rozšiřovat například do Itálie, Španělska nebo Rumunska. Čupr stojí i za dalšími úspěšnými podniky Slevomat a Dáme jídlo.

"Dvaadvacátý ročník soutěže EY Podnikatel roku představil historicky nejvíce podnikatelských osobností, z hlediska oborů dominovaly moderní technologie. Velmi mě těší, že většina podnikatelů klade velký důraz na udržitelnost podnikání, což je oproti předchozím letům novinka," řekla vedoucí partnerka EY v ČR Martina Kneiflová.

Vyjma hlavní ceny organizátoři soutěže v úterý večer vyhlásili také vítěze dalších kategorií. Mezi technologickými podnikateli získali prvenství Jan Jakůbek a Jan Sohar ze společnosti ADVACAM. Ta vyvíjí a optimalizuje detektory a kamery pro aplikace v průmyslu, vědě, ale třeba i v umění. Její detektory jsou například na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Vítězi kategorie začínající podnikatel se stali Martin Dienstbier a Václav Navrátil z firmy DIANA Biotechnologies, která kromě jiného na začátku pandemie covidu-19 v roce 2020 vyvinula a uvedla na trh PCR testy vyhodnocované ze slin.

Ocenění Společensky prospěšný podnikatel, kterou EY uděluje od roku 2006, za loňský rok obdržela Kateřina Vacková z neziskové organizace Loono. Jejím cílem je vzdělávání veřejnosti ohledně včasného rozpoznávání vybraných onemocnění.

Pošesté byla letos udělena Cena České televize - Podnikatelský přínos kultuře a umění. Získali ji Rudolf a Renata Kasperovi ze společnosti Kasper Group. Čtenáři MF Dnes a iDnes.cz vybírali nejlepší podnikatelský příběh, zvítězili u nich Jiří Kůs a Lucie Konečná ze společnosti nanoSPACE.

V předchozím ročníku se národním vítězem stal zakladatel a majitel společnosti Prusa Research Josef Průša. Jeho firma patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. Titul dříve obdrželi třeba zakladatel a spolumajitel firmy Kiwi.com Oliver Dlouhý, Eduard Kučera z Avastu nebo šéf dopravní společnosti Student Agency Radim Jančura.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
19. 5. 2022 10:08
Aleš Prandstetter (WOOD & Company): Evropská energetika může být (nadále) příležitostí, v prostředí…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 5. 2022 15:45
Kniha (nejen) pro začínající investory: Peníze až na prvním místě aneb Pár investičních otázek na…
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
17. 5. 2022 20:30
Jiří Tyleček (XTB): Velká část růstu cen komodit je asi již za námi, zdražování ale ještě může…
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Pšenice
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Soft komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
17. 5. 2022 6:22
Daňhel (Saxo Bank): Akciová Evropa čelí oproti USA většímu geopolitickému tlaku, ve výhledu několika…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat