Co musíte ráno vědět (3. července)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v červnu dařilo zpracovatelskému sektoru v Česku a jaká je nejhodnotnější americká značka? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí uzavřely v plusu navzdory strachu z obchodních válek
Americké akcie uzavřely pondělí s mírnými zisky. Ztratily sice energetické tituly, dařilo se však technologickým firmám v čele s Applem. Jejich zisky přebily i obavy investorů ze stupňování obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a jejich partnery. Index Dow přidal 0,15 % na 24 307,18 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,31 % na 2 726,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,76 % na 7 567,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,86 % na 15,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,87 %. Dařilo se technologickému odvětví, sektoru veřejných služeb či odvětví telekomunikačních služeb. Oslabily naopak energetický sektor, odvětví základních materiálů, realitní sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.
Proč akcie dlouhodobě posilují?
2. Evropské burzy v pondělí uzavřely v negativním pásmu, akcie Playtechu se propadly o 26 %
Evropské akciové trhy v pondělí klesly, když investory znervóznily spory v německé vládní koalici ohledně migrační politiky, které ohrožují existenci koalice. Pozornost poutala také řada evropských makrodat v čele s mírou nezaměstnanosti v eurozóně. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,84 % na 376,75 bodu, britský FTSE 100 ztratil 1,17 % na 7 547,85 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,88 % na 5 276,76 bodu a německý DAX klesl o 0,55 % na 12 238,17 bodu. Z konkrétních titulů stojí za zmínku asi 26% propad akcií technologické firmy Playtech, jež v pondělí vydala varování ohledně výhledu zisku.
Centrální banky, inflace a netradiční nástroje měnové politiky: Co se (ne)musí změnit?
3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, akcie energetické skupiny ČEZ zdražily o zhruba 3 %
Pražská burza v pondělí i přes ztrátový úvod seance stoupla, index PX zpevnil o 0,59 % na 1 070,50 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie polostátní společnosti ČEZ a Monety Money Bank, nedařilo se naopak rakouským finančním titulům. Objem obchodů byl s 605 miliony korun mírně nadprůměrný. Cenné papíry energetického gigantu ČEZ byly nejobchodovanější a zpevnily o 3,13 % na 543,50 Kč. Nejvíce naopak klesly akcie antivirové firmy Avast, jež odepsaly 1,56 % na 63 Kč.
Investorský magazín: Jak růst sazeb ovlivní (nejen) český hypoteční trh?
4. Očekávané události
V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude ve Spojeném království zveřejněn index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně vyjde zpráva o tržbách maloobchodních prodejců. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na index aktivity pro oblast New Yorku a zprávu o továrních objednávkách. Večer ještě budou investoři v USA vyhodnocovat zprávu o prodejích aut. Obchodování na Wall Street skončí před středečním Dnem nezávislosti netradičně již v 19.00 SELČ. Výsledky hospodaření zveřejní společnost Herman Miller. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v červnu zlepšily
Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v červnu zlepšily, index PMI stoupl na 56,8 bodu z květnových 56,5 bodu. Uvedla to v pondělí společnost IHS Markit. Index podle ní svědčí o silném zlepšení podmínek v českém výrobním sektoru. Objemy výroby i nových zakázek vzrostly rychleji než v květnu.
6. Tesla splnila plán, vyrábí 5 000 vozů Model 3 týdně
Americkému výrobci elektrických vozů Tesla se podařilo splnit plán a zvýšit výrobu sedanu Model 3 na 5 000 týdně. Poslední vůz sjel z montážní linky v neděli ráno, několik hodin po půlnoci, kterou zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk stanovil jako konečný termín. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z montážního závodu.
7. Nová ratingová agentura zhodnotí bezúhonnost finančních ústavů
Novou ratingovou agenturu zaměřenou na hodnocení bezúhonnosti finančního sektoru založili pod názvem Sigma Ratings bývalý představitel amerického ministerstva financí Stuart Jones a právnička Gabrielle Haddadová. Tento měsíc má podnik zveřejnit první sérii hodnocení 500 finančních skupin působících na 16 rozvíjejících se trzích, od Saúdské Arábie po Panamu.
8. Těžba ropy v Rusku se vrátila nad 11 milionů barelů denně
Těžba ropy v Rusku v červnu poprvé od loňského dubna překročila hranici 11 milionů barelů denně. Podle pondělních údajů ruského ministerstva energetiky se produkce zvýšila na 11,06 milionu z květnových 10,97 milionu barelů denně.
9. Státní rozpočet ČR se v červnu dostal do schodku 5,9 miliardy Kč
Český státní rozpočet koncem letošního června vykázal schodek 5,9 miliardy korun, což je proti stejnému období loňského roku výsledek horší o 10,5 miliardy korun. Loni v červnu rozpočet vykázal přebytek 4,6 miliardy Kč, zatímco ke konci letošního května skončilo hospodaření státu schodkem 23,1 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
10. Facebook po roce 2015 poskytl přístup k datům uživatelů 61 firmám
Společnost Facebook připustila, že poskytla desítkám společností zvláštní přístup k údajům svých uživatelů poté, co v roce 2015 omezila poskytování informací svých uživatelů třetím stranám. Udělení výjimek vývojářům aplikací a výrobcům softwaru a hardwaru popisuje dokument, který byl v pátek předán Kongresu, napsal server CNBC.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Brand Finance: Nejhodnotnější značkou v USA je Amazon
Nejhodnotnější značkou v USA se stal Amazon s hodnotou 150,8 miliardy USD, který předběhl Google a Apple, značky, jež žebříčku dominovaly v předchozích letech. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu Brand Finance.
Hodnota značky Amazon se meziročně zvýšila o 42 %, díky čemuž z prvního místa sesadila značku Google, jejíž hodnota se za poslední rok zvýšila o 10 % na 120,9 miliardy USD. Loňské druhé místo obhájil Apple s růstem o 37 % na 146,3 miliardy USD.
Celému žebříčku, který společnost Brand Finance zveřejňuje pravidelně každý rok, nadále dominují firmy z technologického sektoru. V elitní desítce je jich zastoupených hned sedm, kromě výše zmíněných společností například také Microsoft či Facebook.
Aktuality
