Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaké byly v loňském roce maloobchodní tržby v Česku a jak vypadá vzorová podpora vzdělávání? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý rostly, podpořily je solidní hospodářské výsledky firem
Americké akcie v úterý povzbudily převážně pozitivní firemní výsledky hospodaření. Dařilo se především akciím technologických firem a cenným papírům výrobců spotřebního zboží. Index Dow si připsal 0,68 % na 25 411,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,47 % na 2 737,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,74 % na 7 402,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,02 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 2,7 %.
2. Evropské burzy v úterý výrazně stouply, akcie Pandory zdražily o více než 17 %
Evropské akciové trhy se v úterý dostaly nejvýše za posledních devět týdnů, když investory potěšila hospodářská čísla několika velkých firem. Trhy rovněž vyhodnocovaly řadu důležitých makrodat, mezi kterými poutaly největší pozornost maloobchodní tržby v eurozóně. Regionální index STOXX Europe 600 získal 1,41 % na 364,99 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,04 % na 7 177,37 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,66 % na 5 083,34 bodu a německý DAX zpevnil o 1,71 % na 11 367,98 bodu. Pomyslným vítězem úterní seance se stal dánský výrobce šperků Pandora, jehož akcie vyletěly vzhůru o více než 17 % poté, co firma zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.
3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie Erste Group Bank zdražily o 2,5 %
Pražská burza v úterý po osmé v řadě zpevnila, index PX získal 0,76 % na 1 060,03 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které byly nejobchodovanější a zpevnily o 2,52 % na 821,20 Kč. Proti trendu šla likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 422 miliony korun podprůměrný. V plusu uzavřely i další finanční tituly s výjimkou pojišťovny VIG, jež klesla o 0,63 % na 550,50 Kč. Komerční banka získala 1,09 % na 925 Kč a MONETA Money Bank, která se ve středu pochlubí výsledky hospodaření, stoupla o 0,13 % na 77,15 Kč.
4. Očekávané události
V noci na středu přednese své každoroční poselství o stavu unie americký prezident Donald Trump a za řečnický pultík se postaví rovněž guvernér australské centrální banky Philip Lowe. V Česku ráno vyjdou údaje o průmyslové a stavební výrobě a Německo odtajní tovární objednávky. Spojené státy se pochlubí obchodní bilancí a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o stavu zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Motors, Twenty-First Century Fox, MetLife, BNP Paribas či UniCredit. Z českého pohledu budou zajímavá kvartální čísla CME a Monety Money Bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Maloobchodní tržby v Česku se loni zvýšily o 4,8 %, rostly pátým rokem
Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 %, a rostly tak pátým rokem v řadě. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnil meziroční růst na 3,1 % po listopadových 6,1 %. Oznámil to v úterý Český statistický úřad.
6. Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky
Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % z říjnových 2,9 %. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky a nejistota kolem ekonomického vývoje v zahraničí. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky na 2,5 %.
7. Apple se dohodl na doplacení daně ve Francii
Americký technologický obr Apple se dohodl s francouzskými úřady na doplacení daně za minulých deset let. Uvedla to firma v úterním prohlášení, částku však nezveřejnila. Podle francouzských médií doplatí firma na daních 500 milionů eur.
8. Německo je připraveno chránit svůj průmysl vstupem do firem
Německo by mohlo kupovat podíly ve firmách ve stěžejních technologických oblastech, aby zabránilo jejich převzetí zahraničními subjekty. Při představování nové průmyslové strategie do roku 2030 to v úterý prohlásil ministr hospodářství Peter Altmaier. Navrhl vytvoření investičního fondu na podporu klíčových průmyslových odvětví.
9. Bloomberg: Itálie se chystá prodat majetek za 1,8 miliardy eur
Itálie se chystá prodat státem vlastněné nemovitosti v hodnotě 1,8 miliardy eur. Získané prostředky mají zmírnit dluhové zatížení země. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.
10. Zisk Rosněfti ve čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy klesl
Největší ruské ropné firmě Rosněfť klesl ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu čistý zisk o téměř čtvrtinu na 109 miliard rublů. Mohl za to propad cen ropy, uvedla firma v úterním prohlášení.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Britský byznysmen věnuje 100 milionů liber univerzitě v Cambridge
Byznysmen David Harding věnuje 100 milionů liber Cambridgeské univerzitě, kde před 40 lety vystudoval fyziku. Informoval o tom deník The Times, podle nějž je to nejvyšší jednorázový dar vzdělávací instituci, jaký kdy britský občan učinil. Miliardář Harding chce své peníze věnovat zejména na to, aby univerzita mohla zvýšit počet postgraduálních studentů, další prostředky poputují chudým studentům ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Sedmapadesátiletý Harding se po absolvování univerzity začal věnovat financím a patřil k prvním obchodníkům, kteří začali při transakcích využívat počítačové algoritmy. Nyní jeho hedgeový fond Winton spravuje jmění ve výši 20 miliard liber a jeho osobní majetek se odhaduje na jednu miliardu liber.
Dar Hardingově alma mater poskytne nadace, kterou založil podnikatel se svou manželkou. Dárci si vymínili, že 79 milionů liber by mělo pomoci zvýšit počet doktorských studentů, dalších 20 milionů poputuje na financování studia pro nemajetné uchazeče. Jeden milion liber je pak určen na to, aby se univerzita pokusila přitáhnout zájemce z nízkopříjmových rodin.
Univerzita v Cambridge byla i příjemcem vůbec nejvyššího finančního daru, když v roce 2000 získala 210 milionů dolarů od nadace založené Billem a Melindou Gatesovými. Spisovatelka Harriet Heymanová pak skrze fond založený společně s manželem, podnikatelem Michaelem Moritzem, v roce 2015 věnovala 75 milionů liber Oxfordské univerzitě.
Aktuality
