Co musíte ráno vědět (6. února)
|

Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaké byly v loňském roce maloobchodní tržby v Česku a jak vypadá vzorová podpora vzdělávání? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý rostly, podpořily je solidní hospodářské výsledky firem

Americké akcie v úterý povzbudily převážně pozitivní firemní výsledky hospodaření. Dařilo se především akciím technologických firem a cenným papírům výrobců spotřebního zboží. Index Dow si připsal 0,68 % na 25 411,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,47 % na 2 737,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,74 % na 7 402,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,02 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 2,7 %.

4 důležité informace o investování v jediném výsledkovém příběhu
Společnost Apple zkraje ledna varovala investory, že její tržby v uplynulém kvartálu nebyly nic moc. Nastal výprodej jejích akcií. A když firma hospodářské výsledky zveřejnila (v souladu s vlastním výhledem), investoři titul nakupovali jako diví. Jak to?

2. Evropské burzy v úterý výrazně stouply, akcie Pandory zdražily o více než 17 %

Evropské akciové trhy se v úterý dostaly nejvýše za posledních devět týdnů, když investory potěšila hospodářská čísla několika velkých firem. Trhy rovněž vyhodnocovaly řadu důležitých makrodat, mezi kterými poutaly největší pozornost maloobchodní tržby v eurozóně. Regionální index STOXX Europe 600 získal 1,41 % na 364,99 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,04 % na 7 177,37 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,66 % na 5 083,34 bodu a německý DAX zpevnil o 1,71 % na 11 367,98 bodu. Pomyslným vítězem úterní seance se stal dánský výrobce šperků Pandora, jehož akcie vyletěly vzhůru o více než 17 % poté, co firma zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.

Brexit podle Jamese Deana
Dolní komora britského parlamentu tento týden v úterý odmítla odklad brexitu. Tento postoj dává smysl jedině v případě, že britští zákonodárci mají jistotu, že do konce března bude dosaženo dohody se zbytkem Evropské unie, píše ekonom z České spořitelny Michal Skořepa.

3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie Erste Group Bank zdražily o 2,5 %

Pražská burza v úterý po osmé v řadě zpevnila, index PX získal 0,76 % na 1 060,03 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které byly nejobchodovanější a zpevnily o 2,52 % na 821,20 Kč. Proti trendu šla likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 422 miliony korun podprůměrný. V plusu uzavřely i další finanční tituly s výjimkou pojišťovny VIG, jež klesla o 0,63 % na 550,50 Kč. Komerční banka získala 1,09 % na 925 Kč a MONETA Money Bank, která se ve středu pochlubí výsledky hospodaření, stoupla o 0,13 % na 77,15 Kč.

Investorský magazín: Pavel Kohout a jeho pohled na trhy v roce 2019
Akcioví investoři již dlouho nezažili tak impozantní vstup do nového roku. Vydrží dobrá nálada na burzách i v dalších měsících? Aktuální Investorský magazín mixuje burzovní almanach s aktuálními daty. Prostor dostane také jeden z možných černých koní letošního obchodování na pražské burze a rady těm, kteří teprve začínají budovat své investiční portfolio.

4. Očekávané události

V noci na středu přednese své každoroční poselství o stavu unie americký prezident Donald Trump a za řečnický pultík se postaví rovněž guvernér australské centrální banky Philip Lowe. V Česku ráno vyjdou údaje o průmyslové a stavební výrobě a Německo odtajní tovární objednávky. Spojené státy se pochlubí obchodní bilancí a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o stavu zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Motors, Twenty-First Century Fox, MetLife, BNP Paribas či UniCredit. Z českého pohledu budou zajímavá kvartální čísla CME a Monety Money Bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby v Česku se loni zvýšily o 4,8 %, rostly pátým rokem

Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 %, a rostly tak pátým rokem v řadě. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnil meziroční růst na 3,1 % po listopadových 6,1 %. Oznámil to v úterý Český statistický úřad.

6. Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % z říjnových 2,9 %. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky a nejistota kolem ekonomického vývoje v zahraničí. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky na 2,5 %.

7. Apple se dohodl na doplacení daně ve Francii

Americký technologický obr Apple se dohodl s francouzskými úřady na doplacení daně za minulých deset let. Uvedla to firma v úterním prohlášení, částku však nezveřejnila. Podle francouzských médií doplatí firma na daních 500 milionů eur.

8. Německo je připraveno chránit svůj průmysl vstupem do firem

Německo by mohlo kupovat podíly ve firmách ve stěžejních technologických oblastech, aby zabránilo jejich převzetí zahraničními subjekty. Při představování nové průmyslové strategie do roku 2030 to v úterý prohlásil ministr hospodářství Peter Altmaier. Navrhl vytvoření investičního fondu na podporu klíčových průmyslových odvětví.

9. Bloomberg: Itálie se chystá prodat majetek za 1,8 miliardy eur

Itálie se chystá prodat státem vlastněné nemovitosti v hodnotě 1,8 miliardy eur. Získané prostředky mají zmírnit dluhové zatížení země. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.

10. Zisk Rosněfti ve čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy klesl

Největší ruské ropné firmě Rosněfť klesl ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu čistý zisk o téměř čtvrtinu na 109 miliard rublů. Mohl za to propad cen ropy, uvedla firma v úterním prohlášení.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britský byznysmen věnuje 100 milionů liber univerzitě v Cambridge

Byznysmen David Harding věnuje 100 milionů liber Cambridgeské univerzitě, kde před 40 lety vystudoval fyziku. Informoval o tom deník The Times, podle nějž je to nejvyšší jednorázový dar vzdělávací instituci, jaký kdy britský občan učinil. Miliardář Harding chce své peníze věnovat zejména na to, aby univerzita mohla zvýšit počet postgraduálních studentů, další prostředky poputují chudým studentům ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Sedmapadesátiletý Harding se po absolvování univerzity začal věnovat financím a patřil k prvním obchodníkům, kteří začali při transakcích využívat počítačové algoritmy. Nyní jeho hedgeový fond Winton spravuje jmění ve výši 20 miliard liber a jeho osobní majetek se odhaduje na jednu miliardu liber.

Dar Hardingově alma mater poskytne nadace, kterou založil podnikatel se svou manželkou. Dárci si vymínili, že 79 milionů liber by mělo pomoci zvýšit počet doktorských studentů, dalších 20 milionů poputuje na financování studia pro nemajetné uchazeče. Jeden milion liber je pak určen na to, aby se univerzita pokusila přitáhnout zájemce z nízkopříjmových rodin.

Univerzita v Cambridge byla i příjemcem vůbec nejvyššího finančního daru, když v roce 2000 získala 210 milionů dolarů od nadace založené Billem a Melindou Gatesovými. Spisovatelka Harriet Heymanová pak skrze fond založený společně s manželem, podnikatelem Michaelem Moritzem, v roce 2015 věnovala 75 milionů liber Oxfordské univerzitě.

Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce
před 41 minutami

Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce

Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané...
Čína Politika
Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby
před hodinou

Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby

Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesly v prvním čtvrtletí kvůli slabšímu prodeji...
Evropské akcie Auta Výsledková sezóna
Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy
před hodinou

Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy

Americký provozovatel taxislužby Uber ve čtvrtek obnovil svou činnost v Bratislavě, kterou zastavil loni na jaře...
Uber Slovensko
Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání
před hodinou

Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání

Největší švýcarské bance UBS v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 27 procent na 1,14 miliardy dolarů. Banka to...
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem
před hodinou

Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem

Ze zvažovaného sloučení největší německé banky Deutsche Bank s finančním ústavem Commerzbank sešlo. Šest týdnů...
Evropské banky Commerzbank Deutsche Bank
Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly
10:52

Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly

Petrochemický holding Unipetrol se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl do ztráty 65 milionů korun. Loni vykázal...
Unipetrol Evropské akcie Výsledková sezóna
Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla
10:24

Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla

Nezaměstnanost ve Španělsku dosahovala v prvním letošním čtvrtletí 14,7 procenta. Po 14,45 procenta v předcházejícím...
Španělsko Nezaměstnanost
PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání
10:11

PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala v prvním čtvrtletí...
PKN Orlen Evropské akcie Výsledková sezóna
Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických…
09:50

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích, která nyní zamíří do sněmovních...
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo
09:49

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v...
Tesla Americké akcie Auta
ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy
09:36

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila...
Česká republika Euro
Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na…
09:25

Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na kauci

Tokijský soud ve čtvrtek schválil návrh na propuštění bývalého šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna na kauci ve...
Japonské akcie Auta
Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska
09:16

Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska

Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem. V...
Bělorusko Rusko Ropa
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite na nová zavírací maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn