Co musíte ráno vědět (6. února)
|

Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaké byly v loňském roce maloobchodní tržby v Česku a jak vypadá vzorová podpora vzdělávání? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý rostly, podpořily je solidní hospodářské výsledky firem

Americké akcie v úterý povzbudily převážně pozitivní firemní výsledky hospodaření. Dařilo se především akciím technologických firem a cenným papírům výrobců spotřebního zboží. Index Dow si připsal 0,68 % na 25 411,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,47 % na 2 737,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,74 % na 7 402,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,02 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 2,7 %.

4 důležité informace o investování v jediném výsledkovém příběhu
Společnost Apple zkraje ledna varovala investory, že její tržby v uplynulém kvartálu nebyly nic moc. Nastal výprodej jejích akcií. A když firma hospodářské výsledky zveřejnila (v souladu s vlastním výhledem), investoři titul nakupovali jako diví. Jak to?

2. Evropské burzy v úterý výrazně stouply, akcie Pandory zdražily o více než 17 %

Evropské akciové trhy se v úterý dostaly nejvýše za posledních devět týdnů, když investory potěšila hospodářská čísla několika velkých firem. Trhy rovněž vyhodnocovaly řadu důležitých makrodat, mezi kterými poutaly největší pozornost maloobchodní tržby v eurozóně. Regionální index STOXX Europe 600 získal 1,41 % na 364,99 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,04 % na 7 177,37 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,66 % na 5 083,34 bodu a německý DAX zpevnil o 1,71 % na 11 367,98 bodu. Pomyslným vítězem úterní seance se stal dánský výrobce šperků Pandora, jehož akcie vyletěly vzhůru o více než 17 % poté, co firma zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.

Brexit podle Jamese Deana
Dolní komora britského parlamentu tento týden v úterý odmítla odklad brexitu. Tento postoj dává smysl jedině v případě, že britští zákonodárci mají jistotu, že do konce března bude dosaženo dohody se zbytkem Evropské unie, píše ekonom z České spořitelny Michal Skořepa.

3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie Erste Group Bank zdražily o 2,5 %

Pražská burza v úterý po osmé v řadě zpevnila, index PX získal 0,76 % na 1 060,03 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které byly nejobchodovanější a zpevnily o 2,52 % na 821,20 Kč. Proti trendu šla likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 422 miliony korun podprůměrný. V plusu uzavřely i další finanční tituly s výjimkou pojišťovny VIG, jež klesla o 0,63 % na 550,50 Kč. Komerční banka získala 1,09 % na 925 Kč a MONETA Money Bank, která se ve středu pochlubí výsledky hospodaření, stoupla o 0,13 % na 77,15 Kč.

Investorský magazín: Pavel Kohout a jeho pohled na trhy v roce 2019
Akcioví investoři již dlouho nezažili tak impozantní vstup do nového roku. Vydrží dobrá nálada na burzách i v dalších měsících? Aktuální Investorský magazín mixuje burzovní almanach s aktuálními daty. Prostor dostane také jeden z možných černých koní letošního obchodování na pražské burze a rady těm, kteří teprve začínají budovat své investiční portfolio.

4. Očekávané události

V noci na středu přednese své každoroční poselství o stavu unie americký prezident Donald Trump a za řečnický pultík se postaví rovněž guvernér australské centrální banky Philip Lowe. V Česku ráno vyjdou údaje o průmyslové a stavební výrobě a Německo odtajní tovární objednávky. Spojené státy se pochlubí obchodní bilancí a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o stavu zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Motors, Twenty-First Century Fox, MetLife, BNP Paribas či UniCredit. Z českého pohledu budou zajímavá kvartální čísla CME a Monety Money Bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby v Česku se loni zvýšily o 4,8 %, rostly pátým rokem

Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 %, a rostly tak pátým rokem v řadě. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnil meziroční růst na 3,1 % po listopadových 6,1 %. Oznámil to v úterý Český statistický úřad.

6. Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % z říjnových 2,9 %. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky a nejistota kolem ekonomického vývoje v zahraničí. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky na 2,5 %.

7. Apple se dohodl na doplacení daně ve Francii

Americký technologický obr Apple se dohodl s francouzskými úřady na doplacení daně za minulých deset let. Uvedla to firma v úterním prohlášení, částku však nezveřejnila. Podle francouzských médií doplatí firma na daních 500 milionů eur.

8. Německo je připraveno chránit svůj průmysl vstupem do firem

Německo by mohlo kupovat podíly ve firmách ve stěžejních technologických oblastech, aby zabránilo jejich převzetí zahraničními subjekty. Při představování nové průmyslové strategie do roku 2030 to v úterý prohlásil ministr hospodářství Peter Altmaier. Navrhl vytvoření investičního fondu na podporu klíčových průmyslových odvětví.

9. Bloomberg: Itálie se chystá prodat majetek za 1,8 miliardy eur

Itálie se chystá prodat státem vlastněné nemovitosti v hodnotě 1,8 miliardy eur. Získané prostředky mají zmírnit dluhové zatížení země. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.

10. Zisk Rosněfti ve čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy klesl

Největší ruské ropné firmě Rosněfť klesl ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu čistý zisk o téměř čtvrtinu na 109 miliard rublů. Mohl za to propad cen ropy, uvedla firma v úterním prohlášení.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britský byznysmen věnuje 100 milionů liber univerzitě v Cambridge

Byznysmen David Harding věnuje 100 milionů liber Cambridgeské univerzitě, kde před 40 lety vystudoval fyziku. Informoval o tom deník The Times, podle nějž je to nejvyšší jednorázový dar vzdělávací instituci, jaký kdy britský občan učinil. Miliardář Harding chce své peníze věnovat zejména na to, aby univerzita mohla zvýšit počet postgraduálních studentů, další prostředky poputují chudým studentům ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Sedmapadesátiletý Harding se po absolvování univerzity začal věnovat financím a patřil k prvním obchodníkům, kteří začali při transakcích využívat počítačové algoritmy. Nyní jeho hedgeový fond Winton spravuje jmění ve výši 20 miliard liber a jeho osobní majetek se odhaduje na jednu miliardu liber.

Dar Hardingově alma mater poskytne nadace, kterou založil podnikatel se svou manželkou. Dárci si vymínili, že 79 milionů liber by mělo pomoci zvýšit počet doktorských studentů, dalších 20 milionů poputuje na financování studia pro nemajetné uchazeče. Jeden milion liber je pak určen na to, aby se univerzita pokusila přitáhnout zájemce z nízkopříjmových rodin.

Univerzita v Cambridge byla i příjemcem vůbec nejvyššího finančního daru, když v roce 2000 získala 210 milionů dolarů od nadace založené Billem a Melindou Gatesovými. Spisovatelka Harriet Heymanová pak skrze fond založený společně s manželem, podnikatelem Michaelem Moritzem, v roce 2015 věnovala 75 milionů liber Oxfordské univerzitě.

Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily
Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily
před hodinou

Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investoři netrpělivě čekali na zprávy...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února
17:22

L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února

Jednání o ruském financování italské vládní strany Liga neskončilo setkáním šestice Italů a Rusů loni v říjnu v...
Rusko Itálie Politika
Ocelárny U.S. Steel sníží na Slovensku počet pracovníků o 2 500
17:03

Ocelárny U.S. Steel sníží na Slovensku počet pracovníků o 2 500

Slovenská divize amerických oceláren U.S. Steel sníží do konce roku 2021 zaměstnanost o 2 500 lidí. O práci ve...
Slovensko Ocelářské firmy
Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %
Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %
16:45

Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX vzrostl o 0,33 % na 1 067,41 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zahraniční obchod KLDR byl loni nejnižší za deset let
16:35

Zahraniční obchod KLDR byl loni nejnižší za deset let

Celkový objem zahraničního obchodu KLDR, tedy vývoz a dovoz dohromady, se loni snížil o 48,8 procenta na 2,84...
Severní Korea (KLDR) Mezinárodní obchod
PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD
PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD
16:21

PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD

Americký nápojový gigant PepsiCo se dohodl na koupi jihoafrické potravinářské firmy Pioneer Food Group za 1,7...
PepsiCo Fúze a akvizice Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat stoupl na 98,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci stoupl na 98,4 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč
Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč
15:20

Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč

Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat...
Zadlužení Česká republika
Ze světa investičních doporučení (19. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (19. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
14:46

Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech...
Francie Zadlužení Itálie
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %
14:30

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziročně zvýšily o 1 % po růstu o 3,7 % v dubnu. Analytici počítali s růstem...
Kanada Maloobchod Tržby
American Express díky růstu výdajů spotřebitelů zvýšil zisk
13:54

American Express díky růstu výdajů spotřebitelů zvýšil zisk

Americký vydavatel kreditních karet American Express ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk zhruba o devět procent na 1,76...
Americké akcie Výsledková sezóna
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
13:37

Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia

Kanadská těžařská společnost Barrick Gold se dohodla s ostatními akcionáři na plném převzetí firmy Acacia Mining za...
Kanada Zlato Fúze a akvizice
Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku
13:00

Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku

Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení odškodného za to, že...
Slovensko
AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi
AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi
12:25

AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev prodá za 16 miliard australských dolarů svou australskou dceřinou firmu...
Anheuser-Busch InBev Austrálie Fúze a akvizice
Bitcoin v závěr utýdne výrazně roste, daří se i dalším kryptoměnám
12:02

Bitcoin v závěr utýdne výrazně roste, daří se i dalším kryptoměnám

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v zelených číslech. Bitcoin kolem 12.00 SELČ podle serveru...
Bitcoin Kryptoměny
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla
11:19

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla

Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se zastavil. V červnu se nezaměstnanost zvýšila na 4,97 procenta ze 4,88...
Slovensko Nezaměstnanost