Co musíte ráno vědět (6. února)
|

Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaké byly v loňském roce maloobchodní tržby v Česku a jak vypadá vzorová podpora vzdělávání? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý rostly, podpořily je solidní hospodářské výsledky firem

Americké akcie v úterý povzbudily převážně pozitivní firemní výsledky hospodaření. Dařilo se především akciím technologických firem a cenným papírům výrobců spotřebního zboží. Index Dow si připsal 0,68 % na 25 411,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,47 % na 2 737,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,74 % na 7 402,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,02 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 2,7 %.

4 důležité informace o investování v jediném výsledkovém příběhu
Společnost Apple zkraje ledna varovala investory, že její tržby v uplynulém kvartálu nebyly nic moc. Nastal výprodej jejích akcií. A když firma hospodářské výsledky zveřejnila (v souladu s vlastním výhledem), investoři titul nakupovali jako diví. Jak to?

2. Evropské burzy v úterý výrazně stouply, akcie Pandory zdražily o více než 17 %

Evropské akciové trhy se v úterý dostaly nejvýše za posledních devět týdnů, když investory potěšila hospodářská čísla několika velkých firem. Trhy rovněž vyhodnocovaly řadu důležitých makrodat, mezi kterými poutaly největší pozornost maloobchodní tržby v eurozóně. Regionální index STOXX Europe 600 získal 1,41 % na 364,99 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,04 % na 7 177,37 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,66 % na 5 083,34 bodu a německý DAX zpevnil o 1,71 % na 11 367,98 bodu. Pomyslným vítězem úterní seance se stal dánský výrobce šperků Pandora, jehož akcie vyletěly vzhůru o více než 17 % poté, co firma zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.

Brexit podle Jamese Deana
Dolní komora britského parlamentu tento týden v úterý odmítla odklad brexitu. Tento postoj dává smysl jedině v případě, že britští zákonodárci mají jistotu, že do konce března bude dosaženo dohody se zbytkem Evropské unie, píše ekonom z České spořitelny Michal Skořepa.

3. Pražská burza v úterý stoupla, akcie Erste Group Bank zdražily o 2,5 %

Pražská burza v úterý po osmé v řadě zpevnila, index PX získal 0,76 % na 1 060,03 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které byly nejobchodovanější a zpevnily o 2,52 % na 821,20 Kč. Proti trendu šla likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 422 miliony korun podprůměrný. V plusu uzavřely i další finanční tituly s výjimkou pojišťovny VIG, jež klesla o 0,63 % na 550,50 Kč. Komerční banka získala 1,09 % na 925 Kč a MONETA Money Bank, která se ve středu pochlubí výsledky hospodaření, stoupla o 0,13 % na 77,15 Kč.

Investorský magazín: Pavel Kohout a jeho pohled na trhy v roce 2019
Akcioví investoři již dlouho nezažili tak impozantní vstup do nového roku. Vydrží dobrá nálada na burzách i v dalších měsících? Aktuální Investorský magazín mixuje burzovní almanach s aktuálními daty. Prostor dostane také jeden z možných černých koní letošního obchodování na pražské burze a rady těm, kteří teprve začínají budovat své investiční portfolio.

4. Očekávané události

V noci na středu přednese své každoroční poselství o stavu unie americký prezident Donald Trump a za řečnický pultík se postaví rovněž guvernér australské centrální banky Philip Lowe. V Česku ráno vyjdou údaje o průmyslové a stavební výrobě a Německo odtajní tovární objednávky. Spojené státy se pochlubí obchodní bilancí a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o stavu zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Motors, Twenty-First Century Fox, MetLife, BNP Paribas či UniCredit. Z českého pohledu budou zajímavá kvartální čísla CME a Monety Money Bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby v Česku se loni zvýšily o 4,8 %, rostly pátým rokem

Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 %, a rostly tak pátým rokem v řadě. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnil meziroční růst na 3,1 % po listopadových 6,1 %. Oznámil to v úterý Český statistický úřad.

6. Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 % z říjnových 2,9 %. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky a nejistota kolem ekonomického vývoje v zahraničí. Asociace o tom v úterý informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky na 2,5 %.

7. Apple se dohodl na doplacení daně ve Francii

Americký technologický obr Apple se dohodl s francouzskými úřady na doplacení daně za minulých deset let. Uvedla to firma v úterním prohlášení, částku však nezveřejnila. Podle francouzských médií doplatí firma na daních 500 milionů eur.

8. Německo je připraveno chránit svůj průmysl vstupem do firem

Německo by mohlo kupovat podíly ve firmách ve stěžejních technologických oblastech, aby zabránilo jejich převzetí zahraničními subjekty. Při představování nové průmyslové strategie do roku 2030 to v úterý prohlásil ministr hospodářství Peter Altmaier. Navrhl vytvoření investičního fondu na podporu klíčových průmyslových odvětví.

9. Bloomberg: Itálie se chystá prodat majetek za 1,8 miliardy eur

Itálie se chystá prodat státem vlastněné nemovitosti v hodnotě 1,8 miliardy eur. Získané prostředky mají zmírnit dluhové zatížení země. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.

10. Zisk Rosněfti ve čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy klesl

Největší ruské ropné firmě Rosněfť klesl ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu čistý zisk o téměř čtvrtinu na 109 miliard rublů. Mohl za to propad cen ropy, uvedla firma v úterním prohlášení.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britský byznysmen věnuje 100 milionů liber univerzitě v Cambridge

Byznysmen David Harding věnuje 100 milionů liber Cambridgeské univerzitě, kde před 40 lety vystudoval fyziku. Informoval o tom deník The Times, podle nějž je to nejvyšší jednorázový dar vzdělávací instituci, jaký kdy britský občan učinil. Miliardář Harding chce své peníze věnovat zejména na to, aby univerzita mohla zvýšit počet postgraduálních studentů, další prostředky poputují chudým studentům ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Sedmapadesátiletý Harding se po absolvování univerzity začal věnovat financím a patřil k prvním obchodníkům, kteří začali při transakcích využívat počítačové algoritmy. Nyní jeho hedgeový fond Winton spravuje jmění ve výši 20 miliard liber a jeho osobní majetek se odhaduje na jednu miliardu liber.

Dar Hardingově alma mater poskytne nadace, kterou založil podnikatel se svou manželkou. Dárci si vymínili, že 79 milionů liber by mělo pomoci zvýšit počet doktorských studentů, dalších 20 milionů poputuje na financování studia pro nemajetné uchazeče. Jeden milion liber je pak určen na to, aby se univerzita pokusila přitáhnout zájemce z nízkopříjmových rodin.

Univerzita v Cambridge byla i příjemcem vůbec nejvyššího finančního daru, když v roce 2000 získala 210 milionů dolarů od nadace založené Billem a Melindou Gatesovými. Spisovatelka Harriet Heymanová pak skrze fond založený společně s manželem, podnikatelem Michaelem Moritzem, v roce 2015 věnovala 75 milionů liber Oxfordské univerzitě.

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
včera v 22:00

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
včera v 21:23

Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky

Ratingová agentura Fitch snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,3 % z dříve předpokládaných 1,1 %....
Itálie Výhled na rok 2019 Eurozóna
Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil
včera v 20:50

Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů...
Uber Výsledková sezóna
Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí
včera v 18:09

Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí

V zatopených zlatých dolech v Zimbabwe nejspíše zemřelo více než 60 horníků. S odvoláním na informace zveřejněné...
Zlato Afrika
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra
včera v 17:27

Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra

Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na...
Německo EPH
Ze světa investičních doporučení (15. února)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (15. února)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
včera v 16:20

Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 95,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi
včera v 15:01

Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index…
včera v 14:35

USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index vývozních cen se snížil o 0,2 %

Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho
včera v 14:21

Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho

Ruská policie v pátek v Moskvě zadržela amerického investičního manažera Michaela Calveyho pro podezření z rozsáhlých...
Rusko Podvod
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
včera v 13:22

Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut

Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli slabší poptávce v...
Volkswagen Auta Německo
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
včera v 13:05

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 13.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin