Co musíte ráno vědět (7. června)
|

Co musíte ráno vědět (7. června)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se v dubnu dařilo českému maloobchodu a na kolik vás letos přijde oběd s Warrenem Buffettem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý znovu mírně zlevnily, pokles brzdil energetický sektor podpořený vyššími cenami ropy

Všechny tři hlavní americké akciové indexy skončily v úterý podruhé v tomto týdnu v červených číslech. Pokles indexů ale brzdil růst titulů v energetickém sektoru, které výše poslal růst cen ropy. Index Dow klesl o 0,23 % na 21 136,23 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,28 % na 2 429,33 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,33 % na 6 275,06 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,77 % na 10,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř čtyři bazické body na 2,143 %. V plusu skončily pouze energetický sektor a odvětví základních materiálů, nejvýrazněji klesly sektor cyklického spotřebního zboží, realitní odvětví a průmyslový sektor.

Recese v USA nehrozí, osm let po krizi ekonomika stále šlape

Rozpouštění rozvahy Fedu může klidně trvat i deset let, pravděpodobně také mírně zbrzdí zvyšování sazeb

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v mínusu, akcie Banco Popular se propadly o více než 6 %

Evropské akcie v úterní relativně klidné seanci znovu klesly. Trhy již svou pozornost soustředí na čtvrtek, kdy se budou konat parlamentní volby ve Velké Británii, zasedat bude Evropská centrální banka a v americkém Kongresu se uskuteční slyšení bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,67 % na 389,40 bodu, když jej dolů stáhl zejména sektor zdravotní péče. Britský FTSE 100 přišel o 0,01 % na 7 524,95 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,73 % na 5 269,22 bodu a německý index DAX klesl o 1,04 % na 12 690,12 bodu. Výrazně opět ztratila španělská Banco Popular (-6,21 %), která doplácí na varování evropských regulátorů, kteří v minulém týdnu uvedli, že pokud si banka nenajde nového majitele, bude zavřena. V úterý navíc britská banka Barclays snížila cílovou cenu akcií španělského finančního domu.

Populisté u moci: Co vadí občanům, trhy často vítají

3. Pražská burza v úterý mírně klesla, Fortuna si však připsala 3 %

Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z pondělní seance, index PX odevzdal 0,19 % na 1 005,96 bodu. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ a telefonního operátora O2 Czech Republic, dařilo se naopak sázkařské Fortuně a mediální CME. Objem obchodů byl s 358 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry Monety Money Bank jež zlevnily o 0,5 % na 79 Kč. Další finanční tituly s výjimkou Erste Group Bank (+0,13 % na 859 Kč) také klesly. Komerční banka odepsala 0,32 % na 940 Kč a pojišťovna VIG přišla o 0,31 % na 653 Kč. Nejvíce ztratil telefonní operátor O2 Czech Republic (-1,28 % na 278,70 Kč), jenž v úterý oznámil, že během června nabídne nové mobilní tarify s více daty. Spokojeni s výsledkem úterní seance naopak byli akcionáři sázkařské společnosti Fortuna (+3 % na 123,50 Kč), jejíž představenstvo v pondělí uvedlo, že současnou nabídku na odkup akcií ze strany Fortbetu nepovažuje za férovou.

Erste zvyšuje doporučení na akcie VIG. Celý sektor se podle banky vyveze vzhůru

4. Očekávané události

V noci na středu Austrálie zveřejní zprávu o HDP za první čtvrtletí, načež se pozornost investorů přesune do Evropy, kde vyjdou německé tovární objednávky, italské maloobchodní tržby, britský index cen domů od banky Halifax a finální zpráva o HDP eurozóny za první čtvrtletí. Spojené státy se odpoledne pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území od ropného institutu API a Kanada na trhy pošle údaje o počtu vydaných stavebních povolení. Čeští investoři se ve středu zaměří zejména na valnou hromadu petrochemického holdingu Unipetrol, na níž se mimo jiné bude řešit výše dividendy, optimalizace kapitálové struktury společnosti či loňská koupě neratovické společností Spolana. Český statistický úřad rovněž zveřejní údaje o dubnové průmyslové výrobě a stavební produkci v ČR. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost Brown-Forman. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ koupil devět projektů větrných farem ve Francii

Skupina ČEZ koupila od developerské společnosti ABO Wind devět větrných farem v pokročilé fázi příprav ke stavbě, které se nacházejí v šesti regionech Francie. V úterý o tom informoval mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier. Hodnotu transakce neuvedl.

6. Meziroční růst maloobchodních tržeb v Česku v dubnu zpomalil na 2,7 %

Meziroční růst českých maloobchodních tržeb bez aut v dubnu zpomalil na 2,7 % z březnových revidovaných 8,7 %. Vzrostly tržby za potraviny a nepotravinářské zboží, prodeje pohonných hmot se téměř nezměnily. Tradičně nejvyšší tempo růstu vykázal internetový prodej. V úterý o tom informoval Český statistický úřad.

7. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny stoupla na nejvyšší úroveň za téměř 10 let

Index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny se v červnu zvýšil na 28,4 bodu z 27,4 bodu v předchozím měsíci.Nárůst ukazatele podpořily příznivé hospodářské údaje ze zemí používajících euro. Analytici očekávali mírný růst na 27,5 bodu. Uvedla to v úterý výzkumná společnost Sentix.

8. Řecko: Návrh MMF nenabízí východisko ze slepé uličky

Návrh šéfky MMF Christine Lagardeové, jak vyřešit patovou situaci, v níž se nachází jednání o zadlužení Řecka, nenabízí "důstojné řešení". Řecko své závazky splnilo a věřitelé by se měli zachovat stejně. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásila řecká vládnoucí strana Syriza.

9. Google zůstává nejhodnotnější značkou světa

V čele žebříčku nejhodnotnějších značek světa BrandZ Top 100 zůstává internetová firma Google. Hodnota značky Google se meziročně zvýšila o sedm procent na 245,6 miliardy dolarů. Informuje o tom na svých internetových stránkách společnost Millward Brown, která žebříček sestavuje.

10. McDonald's testuje v několika zemích dovážku do domu

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's testuje v několika zemích dovážku do domu. Spolupracuje na ní s dovážkovou divizí firmy Uber. Pokud se model osvědčí, společnost jej rozšíří.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Aukce oběda s Buffettem letos zažila rychlý start

Tradiční charitativní internetová aukce oběda s finančníkem a filantropem Warrenem Buffettem letos měla na stránkách aukční síně eBay rychlý start.

Krátce po zahájení aukce částka nabídnutá za oběd stoupla na jeden milion dolarů. Aukce, která se letos koná již po osmnácté, končí v pátek večer místního času, tedy v sobotu 4.30 SELČ. Výtěžek získá stejně jako v minulých letech nadace Glide Foundation ze San Franciska.

Nabídky většinou prudce rostou až ke konci dražby. Od roku 2008 měla vždy konečná částka více než šest nul a rekordní byla v roce 2012, kdy anonym za oběd zaplatil téměř 3,457 milionu dolarů. Loni byla vítězkou žena, která si přála zůstat v anonymitě. Její nabídka se přiblížila rekordu z roku 2012.

Nadace Glide Foundation poskytuje sociální služby chudým a bezdomovcům v San Francisku. Z uplynulých aukcí již získala zhruba 23,6 milionu dolarů. Peníze používá na financování různých programů pro znevýhodněné. S nápadem aukce přišla Buffettova první žena Susan, která působila v nadaci jako dobrovolnice.

Vítěz poobědvá s Buffettem v restauraci Smith & Wollensky v newyorské obchodní čtvrti Manhattan. Může si s sebou přivést sedm přátel a s investorem může strávit několik hodin v rozhovoru na jakékoliv téma. Jedinou výjimkou jsou budoucí investice Buffetta nebo jeho firmy Berkshire Hathaway.

Šestaosmdesátiletý Buffett je podle časopisu Forbes druhým nejbohatším mužem planety. Časopis jeho majetek aktuálně odhaduje na 74,9 miliardy dolarů. Téměř veškerý svůj majetek se Buffett rozhodl dát na charitu.

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace