Co se na trzích (nejspíše) nikdy nezmění
|

Co se na trzích (nejspíše) nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý, ti odvážnější se nezdráhají hovořit o šílenství. Jsou přitom věci, které ani ten nejpřísnější blázinec nepotře.

Ponaučení pro investory Investiční strategie Pravidla a doporučení pro investování

Nejrychlejší propad akciového trhu do medvědího trendu, nejrychlejší následný odraz, plány na miliardové emise akcií firem pod bankrotovou ochranou, barel ropy s bonusem 40 dolarů pro kupujícího, výnosy 10letých vládních bondů USA pod 0,5 %. To je jen namátkový výběr burzovních novinek, které nabídlo první pololetí. Pomyslná tržní učebnice se přepisovala mnohokrát, ostatně po finanční krizi a v době kvantitativního uvolňování se v ní škrtalo a doplňovalo často a výrazně. Některé věci se ale hned tak nezmění.

1. Akciové lístky do loterie vždy najdou kupce

Touha vydělat více peněz bude vždy silnější než samotný moment, kdy peníze dorazí na účet. Očekávání je to, co provokuje lidský mozek. Investorům (stejně jako gamblerům) proto nikdy nebude stačit jedna výhra, chce to stále nové dávky dopaminu. A že je odraz trhu ode dna impozantní? Kdepak, na to by čekali jen chudáci, je určitě lepší nakoupit ty nejvíce bité, třeba i firmy v bankrotu, a čekat, o kolik více "to hodí" oproti indexům.

2. I tržní nevzdělanci a neumětelové mohou vyděl(áv)at na burze

Někdy jsou vědomosti a dovednosti na škodu, protože vás odradí od na první pohled nesmyslné sázky. Trh je ale množina rozhodnutí nejen těch prozíravých z nás, a tak i šílené tipy mohou vynášet. Trh jako celek zkrátka neřeší, kolik diplomů z financí máte, někdy prostě nejvíce (z)bohatnou ti nejrychlejší, kteří nejvíce zariskují (a třeba o tom ani nevědí).

Robinhood jako tržní fenomén současnosti aneb Jak investoři přifukují spekulativní bubliny
Koronavirová krize, březnový propad akciových trhů a nové investiční aplikace, které umožňují obchodovat bez poplatků, přitáhly k obchodům s akciemi i nezkušené nováčky. Ti pak svými obchody přispívají k tvorbě cenových bublin, když kvůli nim akcie některých, často menších a málo známých, firem nečekaně prudce posílí, aby vzápětí spadly na zlomek původní ceny. Někteří experti fenomén takzvaného robinhoodového trhu přirovnávají k internetové bublině z přelomu tisíciletí, tedy k podobným cenovým skokům technologických firem z doby počátku internetu.

3. Cykly jako kdyby nikdy neměly skončit

Když je trh ve volném pádu, působí to tak, že propady nemůže nic zastavit. A pak přijde den, kdy ceny začnou růst. Žádný trend netrvá věčně a zpětně se pro každou změnu najdou skvělé důvody.

4. Část investorů bude vždy chtít mít pravdu

Vždy se najdou investoři, kteří budou raději bojovat za (svou) pravdu, než aby se na pravdu vykašlali a snažili se vydělat. Trh by nepochybně byl celkově milejším a sympatičtějším místem, kdyby výsledky odpovídaly vynaloženému úsilí, kdyby ceny aktiv odpovídaly fundamentům a tak dále. Byl by, ale není.

Pravidelné investování vs. nakupování na minimech: Která strategie má navrch?
Předpokládejme, že dokážete z křišťálové koule vyčíst, kdy se trh nachází na lokálním minimu, abyste právě v tom okamžiku zainvestovali. Asi si říkáte, že byste díky této schopnosti dokázali hravě překonat výsledky ostatních investorů. Omyl.
Zdroj: A Wealth of Common Sense