Cyklus tržní nálady: Jak je na tom akciový trh v době koronavirové?
|

Cyklus tržní nálady: Jak je na tom akciový trh v době koronavirové?

Když akcie prudce oslabily na konci roku 2018, aby se rychle vzpamatovaly a pokračovaly v růstu hned zkraje roku 2019, byl trh podle všeho ve fázi ztráty víry a nadějí (angličtina pro to má trefný výraz disbelief). Do jaké fáze se posunul cyklus tržní nálady, jak jej před mnoha lety zpopularizoval Justin Mamis, v prvním čtvrtletí 2020?

Americké akcie S&P 500 Koronavirus Panika na trzích

Dění na trzích v únoru a březnu nelze popsat jinak než paniku. Když vložíme poslední vývoj indexu S&P 500 do grafu klasického grafu vývoje tržního sentimentu, extrémnost posledních týdnů se ukáže v plné nahotě. Dokonce vyžaduje jiná měřítka.

Poslední dva měsíce nabídly část zmíněného cyklu v mimořádně nahuštěné podobě. To, co běžně trvá měsíce, nebo dokonce roky, se odehrávalo v řádu dnů, maximálně týdnů, a to včetně jindy výrazně dlouhodobějších a opatrnějších opatření na úrovni fiskální a měnové politiky.

Pokud by se mělo dění na trzích dále posouvat tak, jak naznačuje graf, jsou nyní trhy ve fázi, která přichází po panice, tedy malého odhodlání investorů sázet na akcie (discouragement). Zda se ještě ceny akcií sesunou na hlubší dno, není jasné, vysoce pravděpodobné je ale pokračování volatilního vývoje po řadu měsíců, což bude část investorů dále odrazovat od návratu (či prvního vstupu) na trh.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Mýtus o panice drobného investora
Představme si drobného investora jako (potenciálního) pacienta a finančního či investičního poradce jako lékaře. A do toho zazvoní telefon! Pozor, na lince je novinář!
Zdroj: SentimenTrader.com