(Další) varovné znamení pro americké akcie
|

(Další) varovné znamení pro americké akcie

Americké akciové indexy jsou na tom letos navzdory květnové volatilitě výborně. Pohled pod povrch ale prozrazuje, že potenciál dalších poklesů roste.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 NYSE Ekonomické a tržní indikátory

Při snaze odhadnout další vývoj hlavních indexů je potřeba se podívat na to, jak se daří jejich konstituentům. Čím více jednotlivých akcií stoupá na nové vrcholy, tím silnější (řečí technických analytiků širší) je růst celého trhu. A naopak, když stále více titulů klesá na nová minima, je i případná pokračující rally indexů slabá.

A právě k tomu v současnosti (opět) dochází. Hedgeový manažer a blogger Jesse Felder, v posledních letech jeden z nejhlasitějších akciových medvědů, si pro svůj další skeptický komentář bere na pomoc populární znamení Hindenburg (jeho zjednodušený popis najdete pod grafem).

"Loni v září jsem upozorňoval na historickou sérii znamení Hindenburg na burze v New Yorku (NYSE). Krátce poté index S&P 500 zahájil svůj prudký propad, který skončil až o Vánocích," říká Felder. "A před týdnem se na NYSE znamení objevilo znovu. Sice zatím nevíme, zda začne jejich nová série, nicméně i tak se Hindenburg objevil za posledních 12 měsíců 33krát."

Felder přitom upozorňuje, že na vrcholu trhu v roce 2000 bylo těchto znamení za rok 22 a v roce před vrcholem z roku 2007 se jich objevilo 37. "K rekordním 53 z loňska je stále daleko, i tak ale počet znamení Hindenburg naznačuje, že by se trh jako celek mohl brzy vydat výrazněji níže, jakkoli pro to zatím další ukazatele technické analýzy naplno nehovoří."

Znamení Hindenburg

Jde o kombinaci technických a kvantitativních indikátorů, které jako celek sledují stav akciového trhu. Stále ještě poněkud zjednodušeně lze Hindenburg popsat takto:

  • Denní počet 52týdenních maxim a denní počet 52týdenních minim musí být na NYSE v obou případech vyšší než 79.
  • Denní počet 52týdenních maxim a denní počet 52týdenních minim musí v obou případech být vyšší než 2,2 % počtu všech titulů obchodovaných na NYSE v daný den.
  • Počet nových 52týdenních maxim nesmí být větší než dvojnásobek počtu nových 52týdenních minim.
  • 10denní klouzavý průměr na NYSE musí růst a index musí být výše než před 50 obchodními dny.
  • McClellanův oscilátor musí být v daný den záporný.
Zdroj: thefelderreport.com