Donald Trump drží trh pod krkem
|

Donald Trump drží trh pod krkem

Pro ty, kdo by pátrali po důvodech akciových výprodejů ve čtvrtém čtvrtletí 2018, má investiční manažer a komentátor Bloombergu Barry Ritholtz pohodlnou, ale možná celkem pravdivou zkratku. Důvod je podle něj v zásadě jediný, a je jím americký prezident Donald Trump.

Americké akcie Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Úrokové sazby Fed

Není zrovna prozíravé zbavit se holubičí šéfky Fedu, zvyšovat rozpočtové deficity a zahájit obchodní válku. Donald Trump zvládl všechny tři věci v poměrně krátké době. A jakkoli se Ritholtz dlouhodobě snaží investory přesvědčovat, aby své politické preference nepromítali do finančních rozhodnutí, nyní v tomto ustupuje. Politické kroky Trumpovy administrativy totiž napomohly růstu sazeb, prohloubení deficitů a rozjitření obchodních vztahů s Čínou i Evropskou unií. Riziko globální recese i kvůli tomu narostlo výrazněji, než by odpovídalo prostému konci růstové fáze ekonomického cyklu.

Trhy byly schopné Trumpovy kroky celkem dlouho ignorovat a brát si z nich to potenciálně dobré. Pomáhal jim přísun optimistických ekonomických statistik. Americký prezident je ale silná figura, a když se obklopí "správnými" poradci, dokáže s náladou na trzích mávat oběma směry. Podívejme se na tři příklady:

1. Vyšší úrokové sazby

Trump nahradil Janet Yellkenovou, jejíž měnová politika se mu líbila, Jeromem Powellem, s jehož kroky nesouhlasí. Úroky rostou a Trump to kritizuje. Přitom právě prezident je za tuto personální změnu (a personalistickou chybu, řeklo by se) zodpovědný.

2. Obavy z globální recese

Rostoucí sazby vyvolaly obavy v souvislosti se stále plošší výnosovou křivkou v USA. To ale není jediná starost ekonomů, varující je také zpomalující růst ekonomiky, zisky firem mají zřejmě vrchol růstu za sebou a recese v USA nebyla bezmála deset let (zhruba dvakrát déle, než je průměr období mezi dvěma poklesy ekonomiky). Nic z toho neznamená, že je recese na spadnutí, ale klid trhům to jistě nedodává.

3. Cla a obchodní války

Další ukázka sebezničující politiky Donalda Trumpa. Každý náznak zlepšení vztahů (především) s Čínou dokáže americký prezident bryskně zvrátit svým příštím tweetem. A Tariff Man, jak se sám Trump nazval, má aktuálně všechno možné, jen ne důvěru burzovních obchodníků.

Je potřeba připomenout i další, byť často související faktory stojící za poklesem cen akcií. Hlubší deficity a vyšší sazby rozhýbaly dluhopisový trh, silný dolar je rizikem pro zisky amerických korporací, optimismus vyvolaný daňovými úlevami vyprchal, ocenění akcií je nadále nadprůměrné, čínská ekonomika zpomaluje, Británie stále řeší brexit a tak dále. Trump ale svými kroky v posledních měsících pouze přilévá oleje do ohně.

Ani technicky to s americkým akciovým trhem nevypadá nejlépe. Index S&P 500 má za sebou "kříž smrti", z historických maxim sestupuje trendovým kanálem na stále nižší dna a je poblíž ročních minim.

Zdroj: Bloomberg