Americké akcie v pátek opět zlevnily, mají za sebou historicky nejhorší začátek roku

Americké akcie se ani v pátek nedokázaly vymanit ze sestupného trendu. Obchodování sice hlavní indexy zahájily odvážným zhruba 0,6% růstem, brzy ale zisky odevzdaly a po většinu seance oscilovaly kolem nuly. Závěrečný výprodej je pak srazil zhruba procento do mínusu. Investoři se stále obávají o kondici čínské ekonomiky a stabilitu čínských burz, třebaže v pátek se již v Číně masivní výprodeje neopakovaly.
Wall Street v pátek zpočátku pomáhalo oživení čínských akcií a zpevnění jüanu, což přišlo po dnech těžkých ztrát. Trh v USA dočasně podpořily též údaje o silné tvorbě pracovních míst - v prosinci v zámoří vzniklo 292 tisíc nových míst, čekal se přitom přírůstek jen 200 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Investoři ale zůstali nervózní kvůli nejistým vyhlídkám čínské ekonomiky a ke konci obchodování obnovili výprodeje.
Dow tak nakonec klesl o 1,02 % na 16 346,45 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,08 % na 1 922,03 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,98 % na 4 643,63 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,08 % na 27,01 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 2,11 %.
Všech deset hlavních sektorů skončilo v pátek v červených číslech. Nejvíce klesly sektor základních materiálů a finanční odvětví, relativně nejlépe si naopak vedlo síťové odvětví, které odepsalo jen tři setiny procenta.
Akcie technologické firmy Apple (+0,53 %) v pátek zpevnily o půl procenta, a přerušily tak sérii tří poklesů v řadě. Cenné papíry Applu byly v týdnu pod tlakem kvůli spekulacím, že se firma a její dodavatelé v tomto čtvrtletí chystají snížit výrobu nejnovější generace telefonů iPhone kvůli rostoucím skladovým zásobám a klesajícímu odbytu.
Cenné papíry hliníkárenského obra Alcoa (-2,42 %), který se chystá příští týden reportovat hospodářské výsledky za poslední tři měsíce loňského roku, odepsaly více než dvě procenta poté, co firma oznámila, že plánuje zavřít svůj hutní provoz v Indianě a zredukovat rafinérské kapacity v Texasu.
Nedařilo se ani akciím módního domu Gap (-14,32 %), který uvedl, že se mu v prosinci jádrové tržby snížily o pět procent. Po očištění o efekty změn měnových kurzů tržby klesly o asi tři procenta.
V indexu Dow v pátek zlevnilo 28 z 30 titulů. Nejvíce klesla cena akcií technologické společnosti Cisco Systems (-2,48 %), maloobchodního prodejce Wal-Mart (-2,29 %) a výrobce letadel Boeing (-2,27 %). V zelených číslech se udržely kromě akcií Applu již jen cenné papíry softwarové firmy Microsoft (+0,51 %).
Za celý uplynulý týden Dow spadl o 6,19 %, S&P 500 odepsal 5,96 % a Nasdaq Composite přišel o 7,26 %. Americké akcie tak za sebou mají historicky nejhorší start roku.
Propad cen amerických akcií vyvolaly obnovené turbulence na světových trzích, za nimiž stojí obavy o sílu čínské ekonomiky a stabilitu čínských burz. Obchodování na čínských akciových trzích bylo v pondělí a ve čtvrtek zastaveno kvůli novému pravidlu, jež neumožňovalo intradenní pokles indexu CSI 300 o více než 7 %. Ve čtvrtek se v Číně obchodovalo dokonce jen zhruba 30 minut, než byly burzy pro zbytek dne zavřeny. Poté ale burzovní regulátor oznámil, že pravidlo ruší s cílem stabilizovat trhy. V pátek pak skutečně čínské burzy zpevnily.
Ve čtvrtek navíc čínská centrální banka umožnila půlprocentní oslabení čínské měny, což vyvolalo obavy, že tamní ekonomika by mohla být ještě slabší, než se předpokládalo.
Dolar v pátek posílil, růst ale brzdilo pomalé zvyšování mezd
Americký dolar v pátek díky oživení akciových trhů v Číně a zprávě o vývoji nezaměstnanosti v USA posiloval. Jeho zisky však zůstávaly nízké, protože investoři se stále obávají, zda jsou kroky, které učinil Peking kvůli uklidnění trhů, dostatečné.
V 17.55 SEČ euro vůči dolaru oslabovalo o 0,3 % na 1,0889 USD a k jenu klesalo o 0,2 % na 128,21 JPY. Dolar vůči jenu posiloval o 0,1 % na 117,75 JPY. Ke koši šesti předních světových měn dolar posiloval o 0,3 % na 98,60 bodu. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,0923 a kurz USD/JPY kolem 117,56.
Výrazný propad čínského akciového trhu v tomto týdnu způsobil pokles i na dalších světových akciových trzích. Mezi investory tak vzrostl zájem o bezpečnější investice, v čele s japonským jenem. V pátek však akcie po zásahu čínské vlády ožily
Investoři v pátek zvažovali též data z amerického trhu práce. V prosinci v USA vzniklo bezmála 300 tisíc nových pracovních míst, mzdy však rostly pomalu, což vyvolává obavy o další zvyšování úrokových sazeb v USA a brzdí další posilování dolaru, uvedla agentura Reuters.
Také obavy z dalšího zpomalování druhé největší ekonomiky světa vyvolávají mezi investory nervozitu z toho, zda bude mít centrální banka USA (Fed) prostor pro další zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Fed zvýšil úroky poprvé po více než devíti letech v polovině prosince a očekává se, že letos bude pokračovat a zvýší je zřejmě čtyřikrát, pokaždé o 25 bazických bodů.
Ceny ropy se v pátek vyvíjely nejednotně. Severomořský Brent mírně zlevnil, severoamerická ropa WTI ale naopak zdražila. Za první týden roku ceny Brentu i WTI ztratily zhruba deset procent a zaznamenaly nejhlubší týdenní pokles od rekordního 11% propadu z prvního týdne loňského roku. Brent v pátek zlevnil o 0,9 % na 33,765 USD za barel, cena ropy WTI stoupla o 2,5 % na 34,08 USD za barel.
Ropu tento týden srážel kromě obav o čínskou ekonomiku též růst zásob na americkém trhu. Od poloviny roku 2014 ceny ropy kvůli rostoucímu převisu nabídky nad poptávku klesly zhruba o 70 %.
Zlato v pátek zlevnilo o necelých šest dolarů na 1 102,62 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 78 centů na 13,93 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v prosinci vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 292 tisíc. Míra nezaměstnanosti v prosinci zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Statistika tak potvrzuje očekávání, že by Fed měl v letošním roce pokračovat v opatrném zvyšování úrokových sazeb.
- Podle amerického deníku New York Post by investoři mohli začít vyvíjet tlak na americkou mediální společnost Time Warner, aby se zbavila své komerční televizní stanice HBO. Někteří pozorovatelé mají podle zdroje listu za to, že kdyby se HBO odpoutala od zbytku firmy, mohlo by to pomoci zvýšit její hodnotu. Deník ve čtvrtek uvedl, že investoři by prý mohli chtít, aby Time Warner výnosnou divizi oddělila od zbytku firmy, nebo zcela prodala. Oficiálně však prý investoři mediální skupinu zatím neoslovili.
- Americký výrobce elektroniky Apple koupil společnost Emotient, která využívá umělou inteligenci k rozeznávání emocí z výrazů ve tváři. Uvedl to list The Wall Street Journal, kterému to potvrdil mluvčí firmy. Společnost Emotient vznikla v roce 2012, sídlo má v kalifornském San Diegu. O finančních podmínkách transakce se WSJ nezmiňuje.
- Automobilka Ford oznámila, že loni zvýšila prodej vozů na čínském trhu o 3 % na celkových 1,1 milionu vozů. Rekordní byl zejména prosincový prodej, kdy Ford na čínském trhu prodal 124 768 aut. To je o 27 % více než dokázal prodat v Číně předloni.
- Těžba uhlí ve Spojených státech se v loňském roce snížila o deset procent na zhruba 900 miliard tun. Byl to nejnižší objem produkce za téměř 30 let od roku 1986, sdělil v pátek vládní Úřad pro energetické informace (EIA).
- Investiční banka Goldman Sachs změnila svůj odhad zisku na akcii společností v indexu S&P 500 pro letošní rok. Ten by měl činit v průměru 117 amerických dolarů. Banka ubrala tři dolary ze svého předchozího odhadu.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v uplynulém týdnu v USA klesl potřetí v řadě, tentokrát o 20 na 516. Uvedla to těžařská společnost Baker Hughes, která údaje o počtu vrtů shromažďuje. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu pak klesl o 34 na 664. Meziročně se celkový počet vrtů snížil o 1 086 a počet vrtů pro těžbu ropy klesl o 905.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americké federální ministerstvo spravedlnosti podalo na německou automobilku Volkswagen civilní žalobu za porušování zákona o čistotě ovzduší. Úřad firmu žaluje kvůli tomu, že instalovala do zhruba 600 000 svých naftových vozů zařízení, které umožňovalo skrývat při emisních testech vysoce nadlimitní hodnoty emisí oxidů dusíku. Volkswagen by tato žaloba mohla stát miliardy dolarů, sdělil v pondělí činitel ministerstva.
- Největší americká automobilka General Motors vstoupila do strategické aliance s provozovatelem alternativní taxislužby Lyft, zaměřené mimo jiné na budoucí samořiditelná auta, tedy vozy bez řidiče. GM v pondělí také sdělila, že do sanfranciské firmy, která je hlavním konkurentem služby Uber, investuje půl miliardy dolarů.
- Stavební výdaje v listopadu klesly o 0,4 % meziměsíčně (odhad: +0,7 %, říjen revidován na 0,3 % z 1,0 %).
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle ISM v prosinci klesl na 48,2 bodu z 48,6 bodu v listopadu (odhad: 49 bodů).
- Americký zpracovatelský sektor v prosinci podle finálních dat expandoval pomaleji než v listopadu. Index nákupních manažerů klesl na 51,2 bodu z předchozích 52,8 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 51,3 bodu.
- Jefferies zvyšuje doporučení na akcie lululemon athletica na "kupovat" z "držet".
- Oppenheimer snižuje doporučení na akcie Chipotle Mexican Grill na "perform" z "outperform".
- RW Baird snižuje doporučení na Netflix na "neutral" z "outperform".
- Nomura zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "kupovat" z "neutral".
- Nová část Panamského průplavu, která se začala stavět v roce 2007, by měla být slavnostně otevřena letos v květnu. Oznámil to o víkendu panamský prezident Juan Carlos Varela. Rozšíření průplavu, jímž nyní proudí asi šest procent světového obchodu, mělo být hotovo již v roce 2014 ke 100. výročí vzniku stavby. Modernizace kanálu umožní proplout lodím až s třikrát větší kapacitou, díky čemuž se očekává ročně až dvojnásobné množství přepraveného nákladu.
- Poslední operační systém firmy Microsoft Windows 10 již běží na 200 milionech přístrojů. Oznámila to v pondělí společnost a dodala, že je to nejrychlejší tempo přijetí jejího operačního systému. Windows 10 je první operační systém určený pro osobní počítače, tablety i telefony. Microsoft ho začal nabízet koncem července. Pro majitele ostatních operační systémů Microsoftu je ke stažení zdarma.
- Rozhodnutí saúdskoarabského vedení zahrnout šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra mezi 47 osob popravených za terorismus a následné přerušení kontaktů Rijádu s Íránem je důkazem toho, že vliv USA na Saúdskou Arábii má své meze. A to navzdory tomu, že Washington a Rijád stojí na téže straně v syrské krizi a že Saúdská Arábie vydává miliardy za americké zbraně, píše agentura Reuters.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v prosinci vzrostl na 62 bodů z listopadových 60,7 bodu.
- Prodeje aut ve Spojených státech v prosinci dosáhly anualizovaně úrovně 17,34 milionu vozů po 18,05 milionu vozů v listopadu. "Po čtyřech rekordních měsících přišlo prosincové zklamání, které ale vrátilo prodeje na lépe udržitelnou úroveň," poznamenal Jesse Hurwitz z banky Barclays.
- Citigroup snižuje doporučení na akcie Metlife a Nordstrom na "neutral" z "buy", doporučení na akcie J.C. Penney naopak zvyšuje na "neutral" ze "sell". Akcie Metlife v úterý -1,9 %, akcie Nordstromu -0,32 % a akcie J.C. Penney +2,87 %.
- Počet objednaných položek v internetovém obchodu Amazon během Kybernetického pondělí vzrostl meziročně o více než 40 % a dosáhl více než 23 milionů kusů, informovala společnost. Akcie Amazonu v úterý -0,5 %.
- KeyBanc zvyšuje doporučení na akcie Halliburtonu na "overweight" ze "sector weight". Akcie Halliburtonu v úterý -0,23 %.
- Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie First Solar na "buy" z "neutral", cílovou cenu upravuje na 100 dolarů ze 60 dolarů. Akcie First Solar v úterý +7,96 %.
- RBC snižuje doporučení na akcie Tyson Foods na "sector perform" z "outperform". Akcie Tyson Foods v úterý -1,25 %.
- Towers Watson a Willis Group Holdings úspěšné dovršily fúzi, vzniklá firma se nyní jmenuje Willis Towers Watson. Akcie Willis Towers Watson v úterý +1,95 %.
- Měnový výbor americké centrální banky (Fed) zvýšil minulý měsíc jednomyslným rozhodnutím základní úrokovou sazbu i přes obavy některých členů, že inflace zatím zůstane na nebezpečně nízké úrovni. Právě vývoj inflace bude klíčem pro tempo dalšího zpřísňování měnové politiky. Plyne to ze zápisu z prosincového zasedání výboru, který Fed zveřejnil ve středu.
- Soukromý sektor ve Spojených státech podle zprávy agentury ADP v prosinci vytvořil 257 tisíc nových pracovních míst. Očekával se nárůst o 198 tisíc po listopadovém přírůstku 211 tisíc (revidováno z 217 tisíc).
- Podnikové objednávky v listopadu meziměsíčně klesly o 0,2 %, jak se očekávalo (říjen revidován na +1,3 %), bez dopravy klesly o 0,3 % (říjen revidován na +0,1 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v listopadu podle finálních dat meziměsíčně stagnovaly, jak předvídala už předběžná data. V říjnu přitom vzrostly o 2,9 %. Po očištění o dopravu objednávky rovněž stagnovaly, předběžný údaj ukazoval na 0,1% pokles, v říjnu vzrostly o 0,5 %.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb podle ISM v prosinci klesl na 55,3 bodu z 55,9 bodu (odhad: 56 bodů).
- Růst aktivity v americkém sektoru služeb ve Spojených státech v prosinci podle finálních dat agentury Markit zpomalil, avšak méně, než predikovala předběžná data. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 54,3 bodu z listopadových 56,1 bodu, čekal se pokles na 53,7 bodu. Kompozitní index se snížil na 54 bodů z předchozích 55,9 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 53,5 bodu.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu snížil na nejnižší hodnotu za devět měsíců. Je za tím hlavně propad dovozu, slabší byl ale i vývoz, jehož hodnota klesla na téměř čtyřleté minimum. Celkový schodek se snížil na 42,4 miliardy USD, zatímco v říjnu po zpřesnění dat činil 44,6 miliardy USD, vyplývá z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Americká společnost Apple se v tomto čtvrtletí údajně chystá asi o 30 % snížit výrobu svých nejnovějších telefonů iPhone, jejichž zásoby u výrobců se zvyšují, zatímco dodávky na trh klesají. V úterý to napsal japonský list Nikkei. Spekulace o omezení produkce potvrzuje i další středeční informace, podle níž tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem většiny nejnovějších iPhonů, během týdne oslav začátku nového lunárního roku nezvykle omezí produkci a pracovní dobu.
- Americká biotechnologická a agrochemická společnost Monsanto rozšířila po čtvrtletní hospodářské ztrátě program propouštění. Zrušeno bude dalších 1 000 pracovních míst, což celkový počet zvyšuje na 3 600, zhruba 16 % pracovní síly. Plyne to ze středečního sdělení firmy, která je největším světovým producentem osiv.
- Široce očekávané herní brýle Oculus Rif určené pro zobrazování virtuální reality se začnou prodávat v květnu za 599 dolarů. Sdělila to ve středu firma Oculus, kterou vlastní společnost Facebook, provozovatel stejnojmenné sociální sítě. Od středy je možné na toto zařízení posílat předběžné objednávky.
- Internetová videopůjčovna a televize Netlix dokončila o rok dříve svoji plánovanou expanzi a je nyní dostupná v dalších 130 zemích. Oznámil to ve středu generální ředitel firmy Reed Hastings ve své prezentaci na veletrhu spotřební elektroniky (CES) v Las Vegas. Již dříve firma uvedla, že nejpozději letos budou její služby k dispozici i v České republice.
- Příjmy App Store, obchodu s aplikacemi pro přístroje od americké společnosti Apple, v loňském roce dosáhly rekordních 20 miliard USD. Tempo růstu příjmů však zřejmě zpomalilo, přestože firma představila aplikace pro nové přístroje, jako jsou Apple TV a Apple Watch. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ).
- Valeant Pharmaceuticals jmenuje na pozici dočasného generálního ředitele po Michaelu Pearsonovi Howarda B. Schillera.
- Operátor T-Mobile US v roce 2015 získal 8,3 milionu nových zákazníků. Jedná se o druhý rok v řadě, kdy přilákal více než 8 milionů nových klientů.
- RBC snižuje doporučení na akcie Tyco International na "sector perform" z "outperform" a zvyšuje doporučení na akcie Lockheed Martin na "outperform" ze "sector perform".
- Evercore zvyšuje doporučení na akcie Oracle na "kupovat" z "držet".
- Světová ekonomika letos díky dalšímu zotavování ve vyspělém světě zrychlí růst na 2,9 % z loňského odhadovaného tempa 2,4 %. Předpověděla to ve středu Světová banka. Svou předpověď ale zhoršila z dosavadní prognózy 3,3 %. Americká ekonomika má letos mírně zrychlit expanzi na 2,7 % z loňského tempa 2,5 %.
- Společnost TransCanada zažalovala americkou vládu o více než 15 miliard dolarů za zamítnutí ropovodu Keystone XL. Na uvedenou sumu podle agentury AFP vyčíslila kanadská firma své ztráty pramenící podle ní z toho, že americká vláda porušila své závazky ze severoamerické dohody o volném obchodu. V další žalobě k federálnímu soudu v Houstonu se firma domáhá zrušení rozhodnutí vlády prezidenta Baracka Obamy.
- Internetová společnost Yahoo! pracuje na plánu snížení počtu zaměstnanců nejméně o 10 %. Propouštění by mohlo začít již tento měsíc, uvedl Business Insider s odvoláním na informované zdroje. Z Yahoo! by tak mohlo odejít více než tisíc zaměstnanců. Propouštění se má dotknout hlavně mediálních aktivit, evropských operací a technologických platforem.
- Německý automobilový koncern Volkswagen bude ve Spojených státech v důsledku emisního skandálu nucen odkoupit od zákazníků zhruba 115 tisíc naftových vozů umožňujících falšování testů emisí. Informoval o tom ve čtvrtek německý list Süddeutsche Zeitung bez uvedení zdrojů. Tito zákazníci podle listu obdrží od firmy zpět plnou kupní cenu, nebo získají výraznou slevu na nový automobil.
- Generální ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook si loni vydělal 10,3 milionu USD, což bylo o 11,5 % více než v předchozím roce. Zisk Applu loni stoupl o 35 % a tržby o 28 %, akcie však poprvé od roku 2008 klesly.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 2. ledna klesl na 277 tisíc z 287 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 275 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 26. prosince vzrostl na 2,23 milionu z 2,205 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,198 milionu), čekalo se 2,193 milionu.
- Obnovené výprodeje na akciových trzích v Číně mají další oběť. Zatímco dosud panoval názor, že americká centrální banka (Fed) úrokové sazby podruhé za více než devět let zvýší v dubnu, nyní se predikce posouvají na červen.
- Meziroční tempo americké inflace se k cílovaným dvěma procentům vrátí relativně brzy. Ve čtvrtek to řekl šéf richmondské pobočky amerického Fedu Jeffrey Lacker. Dodal, že růst inflace odstartuje poté, co ceny ropy naleznou své dno.
- Citigroup zvyšuje doporučení na akcie Wells Fargo na "buy" z "neutral" s cílovou cenou 60 USD.
- Leerink snižuje cílovou cenu akcií výrobce fitness náramků Fitbit na 49 z 81 USD.
- Wunderlich Securities zvyšuje doporučení na akcie Nordson na "buy" z "hold".
- Americký výrobce letadel Boeing loni dodal zákazníkům 762 dopravních letadel. Pravděpodobně tak upevní svou pozici největšího výrobce letadel na světě, o kterou soupeří s evropskou skupinou Airbus. V počtu dodaných strojů ji Boeing zřejmě předstihne čtvrtý rok v řadě, napsala s odvoláním na čtvrteční sdělení americké firmy agentura Reuters.
- Rozsah plánovaných propouštění z amerických firem klesl v prosinci v meziročním srovnání o 28 % na 23 622 případů. Byl to vůbec nejnižší počet ohlášených propouštění za poslední měsíc roku a celkově to bylo minimum od června 2000. Uvedla to ve čtvrtek konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas, která tyto údaje shromažďuje od roku 1993.
- Světové trhy čelí krizi, která vykazuje podobnosti s rokem 2008. Investoři by proto měli být mimořádně opatrní, varoval miliardář George Soros ve čtvrtek na ekonomickém fóru na Srí Lance. Čína zápasí s hledáním nového růstového modelu a její devalvace měny přenášejí problémy do ostatních regionů světa, prohlásil dále Soros v Colombu.
- Nomura Holdings odhaduje, že ceny ropy Brent klesnou v příštích deseti dnech na 30 dolarů za barel, UBS Group předpokládá, že hranici třiceti dolarů prolomí.
- Výsledky Constellation Brands ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 1,64 miliardy USD (odhad: 1,62 miliardy USD).
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK